Diyet

Diyet Yanlışları

1. TANINAN DİYETLERİ UYGULAMAK;

İnternet yahut başka kaynaklarda listeler halinde bulunabilecek onlarca diyetin sizin metabolizmanıza ve gereksinimlerinize uygun olup olmadığını bilmeden uygulamak metabolizmanıza ve size önemli ziyanlar verebilir. Günlük güç gereksiniminizin altında bir pahada kalori içeren diyet uygulamanız metabolizma suratınızın kalıcı bir biçimde düşüşüne neden olabilir.

2. TEK ÇEŞİT BESLENME;

Birtakım besin kümelerinin diyetten çıkarıldığı ve yerine öteki bir besin kümesinin olağandan daha fazla konulduğu diyetler yalnızca metabolizmada ağır hasarlara sebep olmuyor, yanı sıra önemli sıhhat problemlerine da davetiye çıkarıyor. Birçok vitamin ve mineral eksiklikleri, karaciğer ve böbrek hasarları bu sorunların yalnızca bir kaçı.

3. ÇOK FAZLA BİTKİ ÇAYI TÜKETMEK;

Ödem söktürücü özelliği olduğu için tartıda süreksiz bir eksilme sağladığından piyasada zayıflama çayı olarak satılan bitki çaylarının fazla tüketilmesi durumunda karaciğer başta olmak üzere iç organlarda hasarlar oluşabilir.

4. FİZİKÎ AKTİVİTE OLMADAN DİYET YAPILMASI

Bireyler diyet yapmaya devam ettikçe metabolizma suratları düşer ve bu sürat azaldıkça kilo verme suratı da yavaşlar. Bu dengeyi sağlamak için yapılan fizikî aktivite ile kas oranının arttırılması sonucu metabolizma canlılığını korur. Diyet ile birlikte yapılan fizikî aktivite ayrıyeten verilen kiloların kalıcı olmasına ve sağlıklı bir vücut yapısı görünümüne kavuşmanın en temel kuralı olarak kabul edilir.

5. ZAYIFLAMA İLAÇLARI KULLANMAK

Zayıflama ilaçları içerdikleri etken husus ve tesir düzenekleri ile her biri farklı bir formda zayıflatma vaadinde bulunan ilaçlardır. Zayıflama emeli ile bu tıp ilaçlardan hayatının rastgele bir devrinde kullanmış bireylerin ilerleyen periyotlarda yine kilo aldıkları ve bu kilolardan kurtulma eforu verirken eskiye nazaran daha da fazla zorlandığı görülmektedir. Zayıflama ilacı üzere kilo kaybettirme ihtimali olan ilaçların kesinlikle tabip denetiminde kullanılması ve sıhhat açısından risklerinin rutin testlerle takip edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir