Diyet

Diyet ve Psikoloji

İnsanların kilo vermek için aktif fonksiyonel olmalarının üç ana boyutu vardır. Bunlar kanılar hisler ve davranışlardır. Bu üç alan birbiriyle ilgi içindedir,birinde olan bir değişiklik birçok vakit öteki ikisinde .de bir değişikliğe yol açar Beşerler yeme hakkında düşünme biçimini değiştirirlerse, bu olay hakkında ne duyumsadıklarını ve bu olaya karşı gösterdikleri davranışsal reaksiyonlarına de değiştirirler..Beslenme ile ilgili davranışlarımızdaki değişiklikler de emsal bir biçimde düşünme biçimimizde değişikliklere yol açar.

İnsanların hislerinin en değerli belirleyicisi fikirlerdir. Ne düşünüyorsak onu hissederiz. Bizim kendimizi âlâ yada makus hissetmemizi belirleyen olaylar yahut öbür beşerler değildir;biz o denli düşündüğümüz için o denli hissederiz..Gösterdiğimiz duygusal reaksiyonların direkt sorumlusu bizim algılarımız, algılarımıza ait kendi değerlendirmemizdir..Dünya bir aynadır, ne düşünüyorsak dışarıda onu görür yaşarız.

Kilolarımızla ilgili Rahatsızlıklarımızın, mutsuzluklarımızın esas nedeni vücudumuzla ilgili gerçekçi olmayan niyet biçimimiz, abartma ,mantıksız olma , bir olayı yalnızca iyi-kötü yada yalnızca siyah-beyaz olarak gördüğümüz niyet ile kendini gösterir.

Vücut halimizle yada kilomuzla ilgili yaşadığımız ıstırap ,akılcı olmayan fikir biçimimizden kaynaklanıyorsa,yaşadığımız külfetle başa çıkmanın en önemli yolu da niyet biçimimizi değiştirmektir. Belimizi büken taşıdığımız yük değil, onu nasıl taşıdığımızdır.

Bedensel algılamada akılcı olmayan bir formda düşünmemizde inanç ve kıymetlerimiz faaldir.Eğer beslenme ile ilgili yaptığımız yanlışların yerine doğrularını koymak istiyorsak his niyet ve davranışlarımızdan birini değiştirmemiz 3d domino tesirini sağlayacak.

Beslenme ile ilgili duygusal dalgalanımların önüne geçersek bunu fikir ve davranışlarımıza da yansıtıp gerçek beslenme ile ilgili hakikat fikir ve tavrı hayat biçimi haline getirebiliriz.

Kilo verme niyetinde olan bir insanın duygusal yeme açlığının nedeninin bulunup tahlile ulaşılması yani duygusal olarak tatminsizliği gidermek için yeme krizlerinin önüne geçmek akılcı olmayan kanıların değiştirilmesi ile mümkündür.Akılcı olmayan fikirlerin değiştirilmesi ise bu niyetlerin tanınması,üzerine gidilmesi,ve bakış açısını değiştirmek için aktif bir efor ile mümkündür.

Kendi gerçeğinizi fikirleriniz,duygularınız ve davranışlarınızla siz kendiniz yaratırsınız.

Sağlıklı keyifli başarılı,yaşam kalitesini arttırdığınız bir hayat,sizin elinizde,sizin seçiminizdir.

Yeme tavrınızı değiştirerek hayatınızı değiştirebilirsiniz

Zihninizin algılayabildiği ve inanabildiği her şeyi başarabilirsiniz

Muvaffakiyet için gerekli olan özellikleri ve nitelikleri kazanmaya karar verin.

Kâfi vakit,enerji ve çabayı harcamayı göze aldığınız taktirde,hayatta istediğiniz her şeye ulaşabilirsiniz

Alışkanlıklar, geçmiş deneyimlerden kaynaklanan koşullanmış reaksiyonlardır. Her bir alışkanlık,düşünce ve davranış kalıplarımızın bir modülü olana kadar bir çok kere tekrarlanan,tek bir fikirle başlar.Beslenme ile ilgili alışkanlıklarımız da fikir ve davranışlarımızın bir modülüdür.

BESLENME İLE İLGİLİ KANILARIMIZ HİS VE DAVRANIŞLARIMIZI NASIL ETKİLİYOR?

Beslenme ile ilgili kanılarımızı belirlerken bakış açımızın olayları ve durumları değerlendirmemizi nasıl etkilediğini bilişsel model çerçevesinde anlamak, bu bakış açımızın his, fikir ve davranışlarımızda hangi yollarla ortaya çıktığını gösterir. .Olayları ve durumları yorumlayan bilişsel sistemimiz her an en yanlışsız ve en gerçekçi yorumu yapmıyor olabilir. Bazen beynimiz de kusur yapar.

Olumlu his ve fikirler genel olarak bize çok ziyan vermez.Bedenimiz ve kendimizle ilgili olumlu niyetler içerisinde olduğumuzda otomatik olarak beynimiz duygusal açlık sinyallerini bastıracak bunun yerini yanlışsız ve istikrarlı beslenme bu tıp hislerin çok fazla tesirinde olduğumuzda, gerçeği, olduğundan bir kesim farklı algılıyor olsak da düşünsel ve fizikî olarak gücümüz, gücümüz yerinde olduğu için durumu hala net olarak kıymetlendirebiliriz ve tahlil olasılıklarını üretebilecek halde oluruz.

Halbuki vücudumuz ve kendimizle ilgili olumsuz his ve kanılar içine girersek bu bizi düşünsel ve fizikî olarak da olumsuz tesirler. Moralimiz bozuk olduğunda daha kolay yorulur, kendimizi daha güçsüz hissederiz. Gücümüz daha azdır.Bu yüzden kilo aldıkça hareketsiz olmaya daha meyilli oluruz ve hareket etmedikçe daha da tembelleşip kilo alırız. Durum her ne ise onu düzeltecek tahlil tekliflerini üretmek bile başlı başına bir güç gerektirir, lakin bazen o gücü içimizde bulamayız. Fotoğrafın tamamı yerine olumsuz olan tarafına kilitlenmek, durumu düzeltmek için düşünme ve tahlil üretme yetimizi kısıtlar. Kendimizi çökkün ve olumsuz hissettiğimiz anlarda aklımızdan da olumsuz fikirler geçer. Bunlar akla pıtır pıtır gelen, o his hali sona erdiğinde unutulan küçük cümleciklerdir. Ekseriyetle kendimizle ve dünyaya bakış açımızla ilgili şeklimizi yansıtırlar. Ve en kıymetlisi her vakit gerçekçi olmazlar. Abartılı, durumu gereğinden fazla kişiselleştiren, çok fazla genelleyici ve çeşitli gerçeklik saptırmaları içeren cümlecikler olabilirler.

• “Çok kiloluyum asla zayıflayıp istediğim kıyafetleri giyemeyecek istediğim bedene sahip olamayacağım.”

• “Ailemdeki herkes şişman ben de bu türlü olmaya zati mahkumum fazla kilolarımdan kurtulmam imkansız.”

• “Yolda yürürken,bir yerlerde otururken herkes benim kilolarıma bakıyor yürüyen bir kütle üzereyim sadece… ”

Bunlar bizi engelleyen, moralimizi daha da bozup olayları serinkanlılıkla kıymetlendirme ve tahlil bulma yollarımızı tıkayan niyetlerdir. Düşüncemiz arttıkça bu tıp olumsuz fikirlerin sıklığı da artar. Ve bu çeşit kanılar arttıkça onlara daha fazla inanmaya başlayabiliriz.Daha sonra bunlar sorgulanmaksızın kabul edilen fikirler haline gelip bizi engelleyici, tahlil yollarını tıkayıcı bir hal alabilir. Ve bu, bir kısır döngü halinde gittikçe artan bir olumsuz ruh halini beraberinde getirebilir.

Beslenmede FİKİR HİS DAVRANIŞ

Olumsuz fikirler zayıflamaya dair motivasyonumuzu düşürür ve yanlışsız karar verip hareket etmemize mani olur. Olumsuz hissettiğimiz anlarda aşağıdaki prosedürler işimize yarayabilir:

1.DUYGUYU BELİRLEMEK.

İçinde bulunduğumuz his durumunu belirlemeye çalışmak.

“Öfkeli yahut hüzünlü müyüm?”

“Yoğun bir tasa mı yaşıyorum?”

2. NİYETLERİ KAYDETMEK.

Olumsuz fikirleri mümkün olduğu kadar çabuk bir kenara yazmak ekseriyetle işe fayda. Zira vakit geçtiğinde unutulma olasılıkları yüksektir.

· “O anda aklımdan neler geçiyordu?”

Durumun tarifini yapmak olumsuz niyetleri hatırlamakta çoğunlukla işe fayda.

· “O anda neredeydim?”

· “Ne yapıyordum?”

· “Yanımda kim(ler) vardı? Bu insan(lar) benim için ne söz ediyor?”

3.SORGULAMAK.

Niyetlerin gerçekçiliğini sorgulama etabıdır

· “Bu düşündüklerim ne kadar gerçekçi?”

· “Böyle düşünmek bana ne katıyor?”

· “Bana faydalı fikirler mi yoksa daha olumsuz hissetmeme mi yol açıyorlar?”

4. ALTERNATİF FİKİR GELİŞTİRMEK.

Daha gerçekçi, faydalı ve duruma uygun fikirler bulmak.

· “Daha keyifli olduğum bir anda ne düşünürdüm?”

· “Güvendiğim bir arkadaşıma bu fikrimi söylesem bana ne kederi?”

· “Aynı şeyi sevdiğim bir arkadaşım bana anlatsa ona ne derdim?”

. “Ne tıp fikir yanılgıları yapıyorum

Fikir Kusurları

1. Çok genellemek

2. Ya daima ya hiç biçiminde düşünmek (kutuplaştırmak)

3. Aksilikleri büyütmek (olumsuz süzgeç)

4. Olumluyu geçersiz kılmak

5. Karşımızdakinin zihnini okumak

6. Kusurlu falcılık yapmak

7. Duygusal mantık yürütmek

8. Me’li ma’lı biçiminde düşünmek

9. Etiketlemek

10. Şahsileştirmek

11. Felaketleştirmek

Olumsuz hislerimizle başa çıkmayı öğrenmek başlangıçta kolay olmayabilir. Çektiğiniz zahmet yüreğinizi kırmasın. Olumsuz fikirleri yakalamak ve alternatif fikirler üretmek rastgele bir maharet üzeredir. Vakit alır. Sistemli bir formda alıştırma yaparak alışkanlık haline gelip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir