Diğer Hastalıklar

Diyabette beslenme çeşitleri?

Beslenme; büyüme ,gelişme, hayatın sürdürülmesi için besin öğelerininyeterli ve istikrarlı
alınmasıdır.Beslenmek karın doyurmak manasında değildir.

ESAS 6 ÇEŞİT BESİN ÖĞESİ VARDIR.

 Karbonhidratlar

 Proteinler

 Yağlar

 Vitaminler

 Mineraller

 Su

KARBONHİDRATLAR:

Bedenimizin balıca güç kynağıdır.Bir gram karbonhidrat 4kilo kalorienerji sağlar. Karbonhidratlar KOLAY VE KOMPLEKS olarak ikiye ayrılır.Basit karbonhidratlar barsaklardan süratli bir biçimde emilir ve kana karışır.( şeker pekmez şekerli tatlı ve marmelat reçel gibi). Kompleks karbonhidratlar , ise barsaklardan daha yavaş emilir ve kan şekerini daha istikrarlı bir biçimde yükseltir. Bu sayede istikrarlı insülin salınımı sağlanır. (tahıllar, ekmek, kurubaklagiller, meyve ,sebze,süt ve yoğurt gibi). Obez bireylerde çoklukla insülin fazla salgılanır iştah artar ve yağ depolanması artar , dolayısı ile kilo
artışı devam eder ve bu kısrdöngü sıhhat meselelerini beraberinde getirir. İnsülin salınımını arttıran besinler ‘’GLİSEMİK İNDEKSİ YÜKSEK’’ besinler olarak isimlendirilir.

 Patates

 Bezelye

 Havuç

 Mısır

 Şalgam

 Bal kabağı

 Karpuz

 Ananas

 Kavun

 Üzüm

 Muz

Bunun dışında ,

 Beyaz un

 Mısır unu

 Nişasta

 İç bakla

 Pirinç glisemik indeksi yüksek tahıl gurubudur. Bu besinleri tüketirken dikkatli olmalı az tüketmeli öbür glisemik indeksi düşük besinlerle istikrarlı almalıyız.

PROTEİNLER:

Besin öğesi olarak proteinler bir çok misyona sahiptir.Vücut hücrelerimizin bir kısmını oluştururlar.Yıpranmiş beden hücrelerinin yenilenmesi için daima protein alımına gereksinim vardır. Beden işleyişinin düzenlenmesi,Antikor olarak bakteri ve virüslerin oluşturduğu hastalıklardan korunmada çok değerli vazife üstlenmişlerdir. Kâfi ölçüde yağ ve karbonhidrat alınmayan anlarda enerj sağlama misyonu de mevcuttur.

 1 gram protein 4 kilo kalori güç sağlar.

PROTEİN KAYNAKLARI

 Et ,

 Kümes hayvanları

 Balık

 Yumurta

 Süt ve eserleri hayvansal kaynaklı,

 Kurubaklagiller

 Tahıllar

 Sebzeler

 Yağlı tohumlar bitkisel kaynaklı proteinlerdir.

YETİŞKİN BİR İNSANIN GÜNLÜK PROTEİN GEREKSİNİMİ KİLOGRAM BAŞINA 1 GRAMDIR.

YAĞLAR;

Yağlar ağır güç kaynağıdır. 1 gram yağ 9 kilo kalori güç sağlar. He güç olarak hemde gerektiğinde kullanılmak üzere depolanbilir yapıdır.

VİTAMİNLER VE MİNARELLER

Vitaminler bedende düzenleyici olarak çalışan kompleks kimyasallardır. Protein ,yağ ve karbonhidrattan güç üretimini,vücut proteinlerin sentezini , karanlıkta görme, kemik, diş ve tırnak üzere dokulardahücrelerin oluşmasında mineraller ve vitaminler kıymetlidir. Vitaminler suda eriyen ve yağda eriyenler olmak üzere 2 kümeye ayrılır. Suda eriyen vitaminler (B VİTAMİNİ , C VİTAMİNİ GİBİ) su içinde çözünür. Kan dolanımı yardımı ile bedende taşınır ve depolanmazlar. Bu küme vitaminler beden tarafından gerektiği kadarı kullanılıp geri kalanı böbrekler yolu ile atılırlar. Bu küme vitaminler depolanamadığı için nizamlı olarak doğal yoldan alınmalı alınamayan durumlarda destek edilmelidir. Yağda eriyen vitaminler (A,D,E,K VİTAMİNLERİ)

BEDENDE YAĞLAR YOLU İLE TAŞINIR.

Bu nedenle beslenmemizde kâfi yağ ölçüsü bulunmalıdır. Bu vitaminler depolandığı için her gün almamız gerekmez. Yağda eriyen vitaminler gereğinden fazla alnır ise (gıda ve ilaç olarak) bedende toksik tesir oluşturup ziyan verebilir.

SU

Su hayatın devamı gereklidir. Su sayesinde yiyeceklerin içeriğindeki besin öğeleri sindirilebilir, emilim taşınma ve metobolizmanın istikrarlı devamı için gereklidir. Bütün bunların sonucunda oluşan ziyanlı atıklarda su sayesinde bedenden uzaklaştırılır. Su iştahı keser kabızlığı önler. Su istikrarını sağlayabilmemiz için her gün en az 2litre(10 bardak) su içilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir