Psikoloji

Disleksi Hakkında Ebeveynlere Teklifler

Disleksi ile uğraş etmenin birinci basamağını aileler oluşturur birden fazla vakit. çocuğun en büyük yardımcısı anneler ve babalar olur. Zira çocuğun muhtaçlıkları, başarılı oldukları alanları, sevdiği ve sevmediği şeyleri en içten hisseden anneleri ve babalarıdır. Lakin, muhtaçlıklar belirlendikten sonra neler yapılması gerektiği ile ilgili baş karışıklığı yaşayabilir, aileler nasıl yardım edilmesi gerektiği konusunda kendilerini kâfi görmeyebilirler. bu yazımda sizlere uygulayabileceğiniz kimi yararlı ipuçları sunarken, yapabileceğiniz aktiviteler hakkında da bilgi sahibi olabileceğinizi umuyorum.

Disleksi ile çaba yolunun başında olan çocuklar için alfabe oyunları oynamak, heceler ile ilgili eğlenceli aktiviteler oluşturmak, onları cesaretlendirmek, okuma marifetlerini geliştirmesine yönelik her vakit yanlarında olduğunu hissettirmek atılabilecek birinci adımlardandır. En büyük anahtarımız ise, okulda ya da özel eğitimde yapılmış aktiviteleri tekrarlamak olacaktır. Bu eğitimler mühletince epeyce aktif ve değerli bir role sahip olmanız beklenmektedir. Zira çocuğunuzun dışarıdan almış olduğu eğitim, kimi marifetlerin gelişmesi için kâfi olmayacaktır ve çok sık tekrarlanmaya muhtaçlık duyacaktır.

Faal bir rol üstlenebilmek için sürecin başlangıcında neler yapmanız gerektiği ile ilgili başınız karışmış olabilir. Bu yüzden, bir uzman dayanağına ve yönlendirmesine gereksiniminiz olacaktır. Pekala, bu mevzu ile ilgili kimi teklifler ve yönlendirmeler neler olabilir?

 • Çocuğunuza kitap okuyun

  • Her gün çocuğunuza kitap okumak için vakit oluşturun. Okuduğunuz sözleri işaret ederek onun da görmesini sağlayın. Günlük hayatında, okurken karşılaştığı sözlere dikkat çekmeye çalışın.

 • Sözlerdeki sesleri vurgulayın

  • Ses oyunları oynayın. Uyaklı ve nakarat tekrarı çok olan müzikleri beraberce ezberlemeye çalışın. Sözün son sesinden söz türetme ya da sözün içinde bulunan muhakkak bir harfi duyma oyunları oynayın. Harfleri, sesli ve komik biçimlerde söyleyerek hem gerilim atın, hem de sesleri daha düzgün anlaması için yardımcı olun.

 • Heceleme üzerine çalışın.

  • Yeni sözlerin üzerine gidin. Sözleri, hecelerine, harflerine ayırarak çocuğunuzun dikkatini çekmesini sağlayın. Bunun için, renkli kalemler, kartonlar ve büyük puntoda yazılmış sözleri kullanın. Öğrendiği sözleri yavaş yavaş ve dikkatlice, harfleri atlamayarak ya da yanlış yazmayarak yapması konusunda onu cesaretlendirin ve muvaffakiyetini ödüllendirin.

 • Okumadan alınan hazzı çocuğunuzla paylaşın

  • Hem çocuğunuzun hem de sizin okurken zevk duyacağı kitapları beraberce seçin ve daha sonra bu kitaplar hakkında yorumlar yapın. Kitapta farklı bulduğunuz yerleri birbirinize anlatarak, çocuğunuzun kitaba duyduğu heyecanı tırmandırın. Birtakım kısımları tartışmaya açık hale getirerek “Bence Alice orada mektubun geldiğini Şapkacıya söylemeliydi. Sen ne düşünüyorsun bu mevzu ile ilgili ?” üzere sorular sorarak kitaba olan ilgiyi canlı tutun.

 • Ödev bekçisi olmayın

  • Verilen ödevleri harika yapmasını bekleyerek ya da ödevlerini yapmadığı vakitlerde çocuğunuzla çaba ederek alakalarınızı bozmaktan kaçının. Sağlıklı ve sağlam bir ortam yaratarak çocuğunuza daha kolay ödev yaptırabileceğiniz üzere alakalarınızı de korumuş olursunuz.

Disleksi, çocuklarınızı gereğince yorarken ve oradan oraya süreklerken, onlara yardımcı ve dayanak olmanın anahtarını, kendilerini inançta hissettirmek ve başarabileceklerine inandırmaktır. Onlarla bir arada bu yolda yürürken latifeler yapmayı ve eğlenmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir