Dışarıda yemek
Diyet

Dışarıda yemek

Artık akşam yemekleri dahi çok defa ailece yen­meyebiliyor. İşten bitkin gelen anne-baba hazır yemeklere yönelebiliyor. Akşam yemeği­nizi kaç defa bir saatten daha fazla beklediğiniz ve en beğendiğiniz restoranda yemeye çalıştınız? Ya da çocuğunu­zun süratlice fast-food yemek atıştırmasına karar verdiniz mi ve rakamsız otomobilin artta beklemek zorunda kal­dınız mı? İnsanların gerçekten konutta yiyip yemediklerini kendinize hiç sordunuz mu?

Neden dışarıda yiyoruz?
Son senelerde şehirsel hayat stilindeki başkalaşımlar dışarıda yeme meyillerine de tesirde bulundu. İnsanlar artık daha öncekinden olduğundan daha meşguller. Programlar evvelkilerden daha karmaşık. Belki de insanlar evvelkinden daha fazla para kazanı­yorlar. Aile öğünleri artık evvelki popülerliğini yitiriyor. Artık babalar, akşam üzeri 6′da, ailesi ve sofrada bekleyen sıcak yemeği için konuta gelmeyebiliyor. Artık anne­ler, akşam yemeklerini tasarlamak ve hazırlamak için konutta olmayabiliyorlar. Ve artık çocuklar, akşam yemeği saatinde kendi istediklerini yiyebiliyorlar.

Bugünkü meyiller, kahvaltı ve öğle yemeğinin seyrek bir aile olarak hep bir­likte konutta yenildiğini gösteriyor. Kahvaltı ananesel olarak süratli ve basittir; ace­leyle giderken kapı önünde atıştırılır. Öğle yemekleri genellikle ambalajlanır ya da işyerinden, mektepten veya köşe başındaki restorandan alınır. Ya akşam yemeği? Bu, bir hayli ailede haftanın günlerine bağlı olarak atıştırma şeklindedir. Hafta son­larında ekstra çok az zaman vardır ve bir hayli aile, öğün zamanlarında bazen bir arada olur.

Dışarıda yeme sıklığı 20 senede %66′dan daha fazla çoğalmıştır. Yeni hipotezler şehirsel kesimin toplam öğünlerinin dörtte birinden daha aşırısını konut dışında yediğini gösteriyor.

Dışarıda yemek yemek oldukça meşgul olan konut ulusu için bir çözümdür. Belki uygun ve süratlidir, peki sizin yeme alışkanlığınızı nasıl etkiliyor? Restoran yemek­leri, zayıflama ve ağırlığınızı hakimiyet altına alma mücadelelerinizi nasıl etkiliyor? İnsan­lar artık daha mı az yemek yapıyorlar?

Ağırlık hakimiyeti ve koruma gayreti
Dışarıda yemek, hem besin bedeli yüksek bir öğün elde etmek isteyen bir fert için hem de zayıflamaya ve kilosunu gözetmeye çalışan bir birey için hasarlı olabilir. Restoran alternatifi boldur. Porsiyon büyüklükleri, yağ ve kalori de boldur. Porsiyon büyüklüğü, besin için önerilen bir hayli standart porsiyon ölçüsünü reel­deri aşmaktadır. Bir yemek porsiyonunun Besin Piramidi Kılavuzunda önerilenin dört katı daha fazla olması seyrek değildir. Tipik bir 90 gram hamburger, bir tabak makarna ya da 1 yemek kaşığı salata sosu bir hayli restoranda uygun porsiyon büyüklüğü olarak düşünülmez. Hakikatinde, bir hayli insan sıklıkla ödediklerinin karşılığını almadığını sezdiği zaman bu miktarlarda porsiyonlar almaktan dolayı, trajik olacaklardır.

Kentte ya da kent dışında sıhhatli tercihler
Dışarıda yeme meyilleri statik durmaz. Amerikan, Meksika, Çin, Hint, İtalyan, Japon, pizzacılar, tost ve dönerciler ya da kebapçılar olsun olmasın, restoranlar gideceğiniz rastgele bir yer ya da her yerde bulunabilir. Meşhur zincirleme lokan­talar, seyahat ettiğinizde ve yoğun hayatınızda koşuştururken gıdaları atıştır­manızı sağlamaya devam ettiği sürece aşina olduğumuz tercihler yapmamıza takviyeci olabilir. Böylece sahip olduğunuz alternatiflerle en iyisini yapmak için kent dışında ve içinde yemek yerken besin alımınızı hakimiyet altında yakalamanızla alakalı bazı tekliflerde bulunacağım.

Dışarıda yediğiniz zamanları izleyin
Dışarıda yemek, özellikle de besin alımını izleyenler için kumpaslı ortaya çıkan bir tutum değildir. Yemeğinizin içinde ne olduğu üzerine çok az bir hakimiyetiniz vardır ve bu fazla kalorileri ve porsiyonları kaydolmak güçtür. Dışarıda yemek istediğinizde her hafta bu zamanları tasarlayın.

Hafta süresince, her gün dışarıda yemek yerine kendi kendinize bir ya da iki kahvaltınızı ya da öğle yemeğinizi ambalajlamayı tasarlayın. Bu, en azından o gün­lerde besin alımınızı hakimiyet etmenize takviyeci olabilir. Ayrıca diğer aktiflikleri tasarladığınız gibi dışarıda yaptıklarınızı da tasarlayın. Bu, dışarıda daha cümbüşlü yemenizi sağlayacak ve sizi başka bir alışkanlıktan uzak yakalayacaktır.

Bir Hayli insan için dışarıda yemek, bazen sıhhatli bir hayat stilinde meseleye neden olmaz. Hepsi neyin sipariş edildiğine ve neyin yenildiğine bağlıdır.

Alternatifler sunan restoranları seçim edin
Gidebileceğiniz çok fazla restoran vardır. Seçim yapacaksanız dikkatli olun. Başkalarının tercih yaptığı vaziyetlerde, siparişinize dikkat edin. Her gidişatta, çok muhtelif besin ve hazırlama usulleri sunan restoranları seçin. Servis yapan şahsa yemeğin nasıl piştiğini mesele. Sizin sevdiğiniz gibi değilse özel istek için şefle konuşun. Para ödeyen alıcı olduğunuzu unutmayın. İstediğiniz ve bunun için ödeme yaptığınız şeyi elde etmelisiniz.

Sıhhatli menü tercihleri yapın
Menüde yağ oranı düşük besinlere bakın. Kızartılmış, tereyağlı ve kremalı gıdalardan uzak durun. Patates kızartması, kızartılarak yapılan yemekler ya da patates cipsi yerine geçen gıdaları isteyin. Restoranlar taze meyve ve sebze ile yer farklılığı yapmaya oldukça isteklidirler. Salatayı bir kenarında sosu ile sipariş verin. Hindi ya da rostoyu bir kenarında sosuyla beraber ısmarlayın. Sosu tabağın yanına alırsanız üzerine ne kadar sos koyduğunuzu hakimiyet altında meblağsınız. Fırında patates, içini tereyağı ve krema ile doldurmak yerine sade hazırlanmalıdır. Ekmek sepetine de dikkat edin. Bir sandviçten evvel bir galeta ya da dürüm yemek bir öğünde harcamak isteyebileceğiniz ekmek ölçüsünü ikiye ya da üçe katlayabilir. Ayrıca ilave tereyağı ya da margarinden uzak durun. Margarin acilen tesirini gösterir.

Porsiyonlarınıza dikkat edin
Bir Hayli insan restoranlarda büyük porsiyonların servis edilmesini sever zira ödediklerinin karşılığına aldıklarını sezerler. Ancak bu gerçekten iyi midir? Tavuk ya da balık yemeğinin lezzetli olması, onu bir anda tamamlamanız gerek­tiği anlamına gelmez. Kalanı başka bir öğün için konuta götürün. Hatta yemeğe başla­madan evvel yansını ayırmaya ne dersiniz? Ayıp olacak diye çekinmeyin!

Yemeye başlamadan evvel konutta yemek için yemeğin yarısını koli yaptırır-sanız hâlâ sofradayken çantanızı tekerrür açmanız gerekmez. Gözünüzün usunuzda da değildir. Ancak yemek sırasında ayırırsanız, bir oturuşta hep­sini harcamanız olasıdır. Sizin için iyi olan gerçekten bu mu?

Dışarıda yemek yediğinizde “tabağındakilerin tümünü tamamlayanlardan” biri olmanız gerekmez. Hiç kimse tabağınızdaki herşeyi tamamlamanızı beklemez.

Bazı öğünler gerçekten önerilen porsiyon büyüklüğünün dört-altı katı kadar büyüktür. Yemek istediğiniz bu mu? Porsiyon hakimiyetini kavramak ve sağlamak güçtür ancak zaman ilerledikçe daha basit olacaktır. İsterseniz yemeğinizi başkalarıyla dahi paylaşabilirsiniz.

Tatlıları ara gizeme deneyin
Evet tatlı baştan çıkarıcıdır. Bir Hayli insan öğününü lezzetli bir tatlıyla tamamlamak­deri hoşlanır. Kendinizi tatlı yeme baskısı altında seziyorsanız daha sıhhatli ter­cihler arayın. Taze meyve ya da meyve suyuna ne dersiniz? Ya da üstü taze çilekle dolu keke ne dersiniz?

Artık nitelikli bir hayli restoran, aralıksız alıcıları için sıhhatli tatlı alternatifleri sunmaktadır.

Fast-Food çelişkiyi
Fast food yemek, büyük şehirlere has özellikle de minik çocukları olan ailelere has bir cümbüş olmaya başlamıştır. Lahmacun, pide, kebap, döner ya da hamburger gibi yiyecekler süratli bir öğün için bir çözüm yoludur. Her cins fast food restoranları kentin her sokağında her köşe başında basitlikle bulunur. Alternatifler bir hayli insanın istediği gibi boldur, hemen servis yapılır ve pahalı değildir.

Her cins fast food restoranında yemek yemek olasıdır. Tamamen onlardan sakınmak zorunda değilsiniz. Sadece oralarda yeme sıklığınızı sınırlayın ve gün süresince fast food yemeğinizi yağ ve kalorisi düşük diğer besinlerle den­gelediğinizden emin olun.
Perhizinizi emin bir çizgide yakalamak için iki kat burger, iki kat peynir, yağlı döner, büyük boy kızartmalar ve büyük boy meşrubatlardan kaçının. Onlar büyük miktar meseleyi oluşturur. Kumpaslı ya da çocuk miktarında porsiyonlara bağlı kalın.

Fırında ya da ızgarada pişmiş sandviçleri hatta vejetaryen burgerleri bulmaya çalışın. Bunlar bazı restoranlardaki menülerde vardır. Kepekli sandviç ekmeğine marul, domates ve turşu ilave edin ve böylece sıhhatli bir sandviçiniz olabilir.

Zaman zaman sandviç deneyin. Doğranmış marul ve domatesle dilimlenmiş hindi, ızgara ya da fırında kızarmış biftek iyi bir seçimdir.
Tavuk salatası, yumurta salatası, ton balığı salatası ve patates salatası gibi yağlı, kremalı ya da tamamen mayonezli yemekleri sınırlayın. Bunlar sıhhatli görünürler ancak onlara ilave edilen ilave yağ ve mayonez yağ oranlarının yüksek olmasına neden olur.
Fırında patatesiniz sade olsun. Malzeme ilave ettiğiniz zaman, patatesiniz aşırıdan bir hayli yağ ve kalori ile yüklü olacaktır. Üzerine taze sebze ilave edin ve belki azıcık da az yağlı peynir koyabilirsiniz.

Salatalar iyi bir seçim olabilir ancak aynı zamanda çok da iyi olmayabilir. Peynir, küp şeklinde doğranmış kızarmış ekmek, ay çekirdeği ve bol yağlı soslar gibi yağ oranı yüksek alternatiflerden uzak durun. Fazla ölçüde sebze seçim edin ve üzerine az yağlı sos koyun.
Sosu her zaman bir kenara koyun. Salata sosu ya da salça, barbekü sosu ya da bal fark etmez, en iyi olanı sizin bunları sonradan ilave etmenizdir.

Az yağlı çeşnileri deneyin. Limon suyu, az yağlı salata sosu ve hardal, bol yağlı yemek sosu ve salata soslarından daha iyi alternatiflerdir.

Pizza yemek için dışarı çıkmak istediğinizde sebzeli, ekmeği ince olanı seçim edin ve şayet göze alıyorsanız, az yağlı peynir isteyin. Pizza, kalın ekmek, iki kat peynir, sosis ya da üzeri çok yağlı etlerle örtülmüşse yağla dolu olabilir.

Olağan meşrubatlar özellikle de büyük boyda olanlar yerine su, yüzde surat meyve suyu ya da perhiz meşrubatları seçin. 60 gram olağan meşrubat tek başına 10 çay kaşığı şeker içerir. 25 çay kaşığı şekerle dolu 850 gram meşrubat içtiğinizi hayal edebiliyor musunuz? Vay canına!

Fast food neden çok makûs olarak öğrenilir?
Fast food daha öncekinden beri “çok iyi olmayan” seçim olarak belirlenir zira bu besinlerin çoğu fazla yağ, kalori ve sodyum sunar. Bu yemeklerin lif, A ve C vitaminleri az olduğu için de makûs tanınmaktadırlar. Ancak fast foodlar da sıhhatli yiyecekler olabilir. Fast foodlarda daha iyi seçimlerin yapılması olasıdır. Sadece tercihlerinizi usluca yapın.

Tatlılar, özellikle de turtalar, kurabiyeler ve çikolatalı keklere dikkat edin. Arada sırada minik boy az yağlı donmuş yoğurt seçim edin. Bunlar hem tatlıdır hem de çok şişmanlatın değildir.

Restoran Seçimleri: İyi ve Makûs
Büyük şehirlerde yaşayanlara çok muhtelif gıda alternatifleri sunulur. Kavmi restoranlara olan alaka, son on senede mucizevi çoğalmıştır. İnsanlar, her yerde aralıksız en yeni ve en taze olanı yeme meyilleri inceliyorlar. Yeniden de bazı iyi olan ve çok iyi olmayan yemek alternatiflerinin öğrenilmesi iyi olur. Altta sizin için bir özet sunulmaktadır:

Pişmiş patatese tereyağı, margarin ve aşırıdan peynir ilavelerken dikkatli olun. Bu besinler, her porsiyonu 200-500 kadar kalori artırabilir.

Amerikan
Amerikan ızgaraları ve aile tipi restoranlar bir hayli değişik maliyetle harcayıcıların hizmetindedir. Bu restoranlar tipik olarak muhtelif yemek tercihlerini seçim eden ailelere hizmet verir. Buralarda bulunan muhtelif cinste yemekler, herkesin damak tadı ve seçimlerinin tatmin edilmesini de muhtemel kılar.

Sıhhatli alternatifler aşağıyıkileri kapsar:
* Fırında, ızgarada pişmiş ana yemekler
* Yeşil salata
* Et sulu çorba
* Meyve tabağı
* Vejetaryen tabağı

Bunlara dikkat edin:
* İlave peynir
* Yağda kızarmış yiyecekler
* Tereyağlı balık, tavuk ya da patates
* Kremalı çorba
* Salata ve fırınlanmış patates üzerine konulan malzemeler
* Kızartmalarda ve makarnada fazla yağ

Servis yapan şahsa şunları yapmasını söyleyin:
* Salatanın bir kenarına salata sosu ya da yemek sosu koyun.
* Patates yerine meyve koyun.
* Ay çöreği yerine kepek ekmeği verin.

Kendi kendinize şu suali mesele, “Çoğala kalan yemeklerin çöpe mi yoksa midenize mi gitmesini seçim edersiniz? Karar verin, sizin için en iyisi hangisi?

İtalyan
İtalyan yemekleri ucuzundan pahalısına, sıhhatli tercihlerden, ağır çok yağlı yemeklere kadar değişebilir. Burada parmigiana parmesan peyniri ile pişmiş yemekler, lazanya, alfredo bir cins İtalyan sosu, kalamar, beyaz deniz tarağı sosu ve cannoli rikotta peynirli bir cins İtalyan tatlısı gibi seçimler sıklıkla akla kazanç. Ayrıca, makarna tabağında kullanılan ilave akışkan yağ ve yağdan sakının. Bir Hayli İtalyan restoranı artık, taze ekmek üzerine dökmek için dahi yağ servisi yapıyor. Burada en iyisi, menü tercihlerini paylaşmayı sınamanız ya da daha sıhhatli alternatifler araştırmanızdır.

Daha sıhhatli alternatifler aşağıyakileri içerir:
* Enginar
* Güneşte kurutulmuş domatesler
* Mariizen sos ya da domates sosu
* Light kırmızı sos
* Kırmızı ya da beyaz şarap sosu
* Light mantar sosu
* Kebere otu nohuttan büyük meyvesi olan, turşusu yapılan ve köklerinin kabukları kullanılan bir cins nebat, nebatlar, baharatlar
* Sarımsak ve keklikotu
* Florentine
* Izgara
* Primavera krema sossuz
* Limon suyu ya da limon sosu
* Piccata limon-şarap soslu
* İtalyan dondurması

Bunlara dikkat edin:
* Alfredo bir cins İtalyan sosu
* Tereyağı sosu
* Carbonara bir cins makarna tereyağ, yumurta, yağlı pastırma ve krema sosu
* Kızartılmış yiyecekler
* Parmigiana parmesan peyniri ile pişmiş yemekler peynirle fırınlanmış
* Yağ
* Peynirle doldurma
* Manicotti, cannelloni içine kıyma yerine rikotta peyniri de konulabilen patlı­candan deniz mahsulleri püresine kadar herşeyle içini doldurdukları pasta, lazanya, mantı
* Cannoli rikotta peynirli bir cins İtalyan tatlısı gibi kremalı tatlılar

Servis yapan şahsa şunları yapmasını söyleyin:
* Ekmek sepetini geride tutun.
* Bir kenara sos koyun.
* Light peynir kullanın.
* Yemeğin yarısını sonra yemek için sarın.

Asya
Çinli, Japon ya da Taylandlı olsun Asya restoranları, bugün büyük şehirlerde çok popülerdir. Bu yemekler, pişirirken kullanılan bir hayli taze sebzeden dolayı sıklıkla sıhhatli tercihler olarak düşünülür. Ancak yemekler, menü tercihine göre az yağlı ya da çok yağlı olabilir. Tatlı ve ekşi yemekler, tempura muhtelif sebzelerle, soslarla ve un, yumurta karışımına daldırılarak yapılan balık, midye ya da karides kızart­ması, bir cins Japon yemeği ve kızartılmış ana yemek bir hayli menüde bulunabilir. Ancak burada da paylaşılan tabaklar, bir hayli insanın beğendiği bir alternatiftir. Sıhhatli alternatifler aşağıyakileri içerir:

* Buğulama tavuk, balık, karides, deniz mahsulleri ve sebzeler
* Diğer buğulanmış, kendi suyuyla kapalı kapta kısık ateşte pişmiş, kısık ateşte kaynamış, haşlanmış, kavrulmuş yemekler
* Soya peyniri

Bunlara dikkat edin:
* Dargın yağda kızarmış, tavada kızarmış, tereyağı ile kızarmış, tereyağına daldırılmış ya da ekmekli yiyecekler, yağlı iskender gibi
* Kaşu fıstığı, böbrek biçiminde Uzakdoğu Asya orijinli bir meyvenin çekirdek­lerinden yapılan tuzlu ve tuzsuz yenilebilen fıstık cinsi bir kuruyemiş fıstık, fındık cinsleri
* Ördek
* Erişte
* Hindistancevizi sütünden yapılmış yemek
* Kaymaklı ve kızarmış tatlılar vezir parmağı, ekmek kadayıfı
* “Kuş yuvasında” servis yapılan yemekler
* Tavuk ya da balık terotorları ekmek kırıntılarına daldırılmış deniz mahsulleri, sebze ya da mantarların tavada dargın yağ ile kızartılması

Servis yapan şahsa bunları yapmasını söyleyin:
* Fıstık, kaşu fıstığı böbrek biçiminde Uzakdoğu Asya orijinli bir meyvenin çekir­deklerinden yapılan tuzlu ve tuzsuz yenebilen fıstık cinsi bir kuruyemiş ya da uzun erişteyi uzak tutun.
* Mayonez ve sossuz olsun.
* Yağı eksiltin.
* Bir kenara salata sosu ya da yemek sosu koyun.
* Ördek yerine tavuk kullanın.

Şarküteri ve Sandviç Dükkanları
Popülerlik kazanan şarküteri ve sandviç dükkanları, fast-food restoranlara göre daha sıhhatli bir alternatif olarak tanıtılmaktadır. Burada bazı yemekler, hesaba uygun olabilir ancak öbürleri değildir. Porsiyon büyüklüğü, çöreğin büyüklüğü ve de üstüne konulmuş etin ölçüyü sıklıkla büyüktür. Çoğu sandviç, sipariş üzerine yapılabildiği için size takviyeci olacak özel isteklerinizi bildirebilirsiniz.

Daha sıhhatli alternatifler aşağıyakileri içerir:
* Kepek ekmekleri, dürümler
* Marul, domates, turşu
* Hardal
* Dilimlenmiş hindi, tavuk
* Mayonez ilave edilmemiş sade tonbalığı
* Et sulu çorbalar

Bunlara dikkat edin:
* Bologna ırı bir tür salam, salam, salamura biftek ya da pastırma gibi öğle yemeği etleri
* Köfteli sandviç
* Sosis ve yağlı sucuk
* Yağlı sandviçler
* Ton balığı ezmesi
* Mayonez
* Büyük yağlı pideler
* Kremalı çorbalar
* Patates cipsi

Servis yapan şahsa şunları yapmasını söyleyin:
* Bol ölçüde taze sebze koyun.
* Bir kenara mayonez koyun.
* Paylaşmak için sandviçi ortadan ikiye kesin.
* Cipsleri çıkartın.

Fast-Food
Fast-food cinsi yiyecekler her yerde vardır. Her köşe ve alışveriş merkezi, fast-food restoran ya da bunların değişik cinslerine sahip gibi görünmektedir. Onlar, hava alanları, sağlık kurumular ve liselerde dahi aniden ortaya çıkabilir. Oralarda en iyi nasıl yiyebiliriz?

Sıhhatli tercihler aşağıyakileri içerir:
* Tavuk ızgara sandviçleri
* Fırında patates sade
* Salatalar az yağlı sosla beraber
* Tek hamburger ya da çocukların yediği büyüklükte sandviç
* Minik boy patates kızartması
* Az yağlı süt
* Az yağlı dondurulmuş yoğurt

Alttakilere dikkat edin:
* Double burger, yağlı pastırma ve ilave peynir
* Kızarmış tavuk ve balık sandviçi
* Peynir sosu
* Ay çöreği
* Kocaman kızarmış tavuk parçaları
* Büyük bir porsiyon patates kızartması
* Soğan halkaları
* Soslar
* Gereğinden fazla büyük boy meşrubatlar

Servis yapan şahsa bunları yapmasını söyleyin:
* Sade bir hamburger yapın.
* Çocuk yemeği porsiyonu verin.
* Sandviçe hiç mayonez ya da sos koymayın.

Perhizinizdeki yüksek ölçülerde fast food, obeziteye katkıda bulunabilir. Bu besinler, insanları kroner kalp hastalığı ve muhtelif tipte kanser tehlikeyi altına da alabilir.

Bu iki süratli öğünü karşılaştırın. Birinci, şahsın büyük bir cheeseburger, büyük boy patates kızartması ve bir litre meşrubatı var. İkinci birey ise sade bir hamburger, az ölçüde patates kızartması, yanına az yağlı sosu olan salata ve 350 cl’lik perhiz sodaya sahip. Birinci birey, takribî 1380 kalori ve 56 gram yağ alıyor. İkincisi alt yukarıya 555 kalori ve 19 gram yağ alıyor. Ne kadar değişik değil mi?

Meksikalı
İçinde bulunan bol ölçüde yağ ve kaloriden dolayı Meksika yemekleri sıklık­la makûs tenkit almaktadır. Ancak sizin için birkaç iyi alternatif vardır. Özellikle Meksika tipi fast-food restoranlarındaki tercihlerinizde bütün anlamıyla dikkatli olmak zorundasınız.

Sıhhatli alternatifler aşağıyakileri içerir:
* Salsa domates, acı biber, soğan ve baharat karışımından oluşan sos, Meksika acı çili biberi
* Enchiladas
* Burrito “Sırlı Yabancı” ekşi krema, krema ve avokado sosu, kırmızı fasulye ezmesi gibi muhtelif soslar, baharatlar, sebzeler ve tavuk ya da kırmızı et karışımı­nın lavaşa sarılıp üzerine kaşar rendesi serpilerek fırınlanmış Meksika yemeği
* Fajitas soğanlı, soslu, acılı salatalı büyük tabaklarda cızırdayarak servis edilen dürüm biçiminde bir Meksika yemeği
* Gazpacho soğuk servis edilen doğranmış domates, soğan, salatalık ve biber ile yapılan soğuk sebze çorbası
* Hafif takos iki adet kızartılmış darı tortillası içinde isteğinize göre et ya da tavuk, darı ya da unlu tortula
* Marul, domates, soğanlar
* Tavuk
* Baharatlı biftek
* İzgara, yavaş yavaş kaynayan yemekler
* Az yağlı peynir

Bunlara dikkat edin:
* Tako cips, tortula kabukları
* Ekşi krema
* Guacamole sosu avokado, domates, soğan, acı biber ve zeytinyağından oluşan bir sos
* Dilimlenmiş peynir çok yağlı
* Meksika peyniri ya da sosisi
* Chimichangas
* Gevrek, yağda kızarmış yiyecekler
* Pişirilmiş, ezilmiş ardından da muhtelif baharat ve soslarla yağda kızartılmış fasu­lye

Servis yapan şahsa bunları yapmasını söyleyin:
* Ekşi krema, guacamole sosundan avokado, domates, soğan, acı biber ve zeytinyağından oluşan bir sos uzak durun.
* Cipsleri çıkarın.
* Tako kabuğu olmadan salatayı servis edin.
* Peyniri geride tutun.
* Aşırıdan azıcık doğranmış marul ve domates alın.

Pizza
Pizza, Amerikan perhizinde büyük bir dayanak kaynağıdır. İstediğiniz pizza çeşi­dini hazır olarak bulabileceğiniz gibi kendiniz de basitçe hazırlayabilirsiniz. Pizza tercihlerinizde dikkatli olun. Onlar perhizinize çok muhtelif sıhhatli sebzeler sağlaya­öğrenir ya da çok yağlı, çok kalori beslenme hastalığına neden olabilir.

Sıhhatli alternatifler aşağıyakileri içerir:
* İnce ekmek
* Yeşil ve kırmızı biber
* Mantar
* Soğan
* Domates
* Brokoli
* Patlıcan
* Sarımsak
* Ispanak
* Tavuk, karides
* Enginar
* Az yağlı peynir

Alttakilere dikkat edin:
* İlave peynir
* Üzeri malzeme ile dolu ekmek ve pizzalar
* Sosis
* Hamsi
* Kıyma
* Zeytin

Servis yapan şahsa bunları yapmasını söyleyin:
* Bir kenarında az yağlı sosu olan salatayla başlayın.
* Az yağlı peynir kullanın.
* Bir Hayli ilave sebze ilave edin.
* Light peynir seçim edin.

Öğle yemeğinizi koli yapmak
Bir Hayli insan, işe giderken öğle yemeğini ambalajlamayı uygun bulur. İş, mektep ya da top sahası için öğle yemeği hazırlamak bir hayli insan için sıhhatli bir seçim ola­öğrenir. Öğle yemeğini taşımak, fast-food seçimler ya da içine para atılarak alınan hazır besinlerin tersine size daha bereketli yiyecekler sağlar. Kendi öğle yemeğinizi hazırladığınız zaman içine ne koyacağınızı öğrenirsiniz. Elbette para tasarrufu da yapabilirsiniz.

Besin prensiplerini usunuzda tutarak öğle yemeği hazırlamak, konuttan uzakta daha sıhhatli bir öğüne odaklanmanın en iyi yoludur. Balanslı bir öğle yemeği, yüksek proteinli besinler, nişasta, meyve ve/ya da sebze ve meşrubat kapsamalıdır. Gidişata göre bir tatlı da ilave edilebilir. Öğle yemeğinizi hazırladığınızda sıhhatli teklifler için Besin Piramidine tekerrür bakmaya çalışın. Her besin grubundan gıda seçin. Yağ ve şeker oranı yüksek olan abur cuburları, kurabiyeleri, şekerlemeleri ve kekleri kısıtlayın. Kepek ekmeğinden dürüm ve taze sebze ile meyve gibi lif oranı yüksek yiyecekleri de seçin.

Öğle yemeklerinizi hazırladığınızda, besin güvenliğine dikkat edin. Öğle yemeğiniz serin bir yerde olmayacaksa onun gereken sıcaklıkta kalması için uygun kaplar kullanın. Meyve suyu paketini soğutabilir ya da serin yakalamak için buz parçaları kullanabilirsiniz.

Sandviçler, genellikle ambalajlanmış öğle yemeği arasında bir numaralı seçimdir. Sandviçinizin daha cazip olması için yeni cins ekmek ya da dürümier içine koymak üzere yeni malzemeler bulmaya çalışın. Birkaç dilim tavuk ya da ton balığına ne deşiniz? Peynirli bir dürüm üzeri domates, sarımsak, peynir ve fesleğenle kaplı kalın bir pide biçiminde İtalyan hamur işi ya da kuru üzümlü ekmek sınamaya ne dersiniz? Farklılık olması için bir termos çorba, süzme peynir ya da yoğurt dahi sınayabilirsiniz. Makarna salatasını da unutmayın. Konuttan çoğala kalanlar da iyi bir öğle yemeği olur.

İyi bir öğle yemeği hazırlamak çok fazla zaman almaz. Ancak tasarılama gerek­tirir. Sabah hiç zamanınız yoksa o zaman öğle yemeğinizi bir gece evvelden koli­leyin. Çoğala kalan yemekleri koyarken bir kısmını ayrı ayrı porsiyonlar halinde ambalajlayın. Bunlar sıklıkla bir sonraki gün öğle yemeği için coşturucu bir alternatif­tir. Uygun gizleme kabı bulmaya çalışın. Bu gizleme kapları yemekleri parçalamanıza, izole etmenize ve taze yakalamanıza takviyeci olabilir.

Kilonuza dikkat etkeniz dışarıda yemekten haz almamanız anlamına gelmez. İster bütün bir servis ister fast-food restoranları seçim edin tasarılama yapmak için bi­linçli bir gayret tüketmeniz ve yemek tercihlerinizi usluca yapmanız gerekir. Ne ve nasıl yemeniz gerektiği ile alakalı çok akıllı olduğunuz zaman, çok fazla gayret sarf etmeden dışarıda yiyebileceksiniz. Ayrıca restoranlar, alıcıların istek ve gereksinimlerine göre yemek vermeye çalışıyorlar. Çok fazla alternatife erişebilirsiniz. Bu, insanların zaman geçtikçe bir yandan dışarıda yemenin avantajlarından zevk almalarını diğer yandanda lüzumları ve isteklerinin daha iyi karşılandığı yerlere gitmelerini sağlayacaktır.

Sıhhatli bir öğle yemeği yüksek proteinli yiyeceklerden dilimlenmiş hindi eti, fırında kızarmış biftek, yoğurt ya da haşlanmış yumurta, taze meyve ya da sebzelerden havuç, salatalık dilimleri, taze biber, üzüm ya da elma, ekmek ya da eşi besinlerden simit, kepek ekmeği, kraker, şekerlemeden incir bar, vanilyalı bisküvi, zencefilli kurabiye ve son olarak da meyve suyu, su ya da sütten oluşur.

Botextra; haber botu , film botu, dizi botu, wordpress botu.Akıllı içerik sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepe escort ataşehir escort kartal escort pendik escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort