Diş rehabilitasyonunda devrim
Ağız ve Diş Sağlığı

Diş rehabilitasyonunda devrim

Harvard Üniversitesi ’nin geliştirdiği yeni yöntem sayesinde diş asap köklerine dolaysız müdahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek.

Diş rehabilitasyonları arasında en çok korkulan kanal rehabilitasyonu tarihe mi karışıyor? Kanal rehabilitasyonuna seçenek bir yöntem kullanılabilir mi? Harvard Üniversitesi ’nin geliştirdiği yeni yöntem sayesinde diş asap köklerine dolaysız müdahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek. Diş Doktoru Pertev Kökdemir, geliştirilen bu yeni yöntemin ileride olağan rehabilitasyon yöntemleri arasında yer alabileceğini belirtiyor

İnsanlarda diş doktoru fobisinin en büyük sebeplerinden olan, rehabilitasyon koltuğunu kabus haline getiren kanal rehabilitasyonu; geliştirilen yeni yöntem sayesinde tarihe karışabilir. Dışarıdan sıhhatli olarak görülen ancak kökler üzerinden ilerleyen rahatsızlıklar neticeyi diş asap köklerine müdahale edilmesi olarak bilinen kanal rehabilitasyonu, yerini çok daha gevşetici bir çözüme bırakıyor.

DOKUYU KÖK HÜCRELER REHABİLİTASYON EDECEK

İngiltere ’deki Nottingham Üniversitesi ve ABD ’deki Harvard Üniversitesi ’nin geliştirdiği devrim kalitesindeki rehabilitasyon yöntemine göre, dişteki hastalıklı doku alınacak. Enfeksiyonlu dokunun diş köklerine erişmesi yasaklanarak bireyin dişini kaybetmesinin önüne geçilecek. Hastalığın ilerleyen yarıyıllarında ise kanallara koyulan kimyevi maddeler ile delikler doldurulmayacak. Onun yerine dokuyu tamir edecek kök hücreler kullanılacak. Kök hücreler, hastalıklı kısmı otomatik olarak rehabilitasyon edecek.

YÖNTEM İKİNCİLİK MÜKÂFATI KAZANDI

Bu yöntem sayesinde, hem zorlu ve acı dolu kanal dolgusu harekâtı uygulanmayacak, hem de yenilenen dokular sayesinde hastalığın ilerlemesi ortadan kalkmış olacak. Tahlilciler önümüzdeki senelerde bitirilmesini umdukları yöntemin aynı zamanda çok daha ucuz olacağını, bu sayede diş doktorlarından korkmak veya kaçmak için de rastgele bir sebep kalmayacağını dile getiriyor. Mevzubahisi rehabilitasyon yöntemi, 2016 Krallık Bilim Müsabakası ’nda ikincilik mükâfatını almıştı.

DİŞİN İÇİNDE YENİ DAMAR VE ASAP YAPISI OLUŞACAK!

Diş Doktoru Pertev Kökdemir, kısa zamanda yaşama geçirilmesi tasarlanan bu devrim kalitesindeki rehabilitasyon yöntemi ile alakalı balaka verdi:

Kökdemir; “Kök hücre rehabilitasyonu birçok hastalığın rehabilitasyonunda kullanılmaya başlanmıştır. Kök hücre, yeni saç köklerinin üretilmesinden kanser rehabilitasyonuna kadar hastalıklarda destekleyici rehabilitasyon olarak kullanılabilmektedir. Dişlerin içindeki asapların iltihaplanması neticeyi ortaya çıkan lüzumu da ileriki senelerde kök hücre rehabilitasyonu ile düzeltilebilecektir. İrinli olan asap ve damarlar, dişin içinden arınılıp kök hücre rehabilitasyonu ile dişin içinde yeni damar ve asap yapıları oluşması sağlanabilecektir” diyerek önümüzdeki senelerde bu rehabilitasyonun olağan rehabilitasyon yöntemleri arasında yer bulabileceğini de belirtti.

YARIM SAATTE AĞRISIZ, ACISIZ OLARAK YAPILABİLEN BİR OPERASYON

Diş Doktoru Pertev Kökdemir; “Tabii şunu da belirtmekte fayda var; herkes tarafından ağrılı ve acılı olarak bilinen kanal rehabilitasyonu, teknolojinin büyümesi ile birlikte özel aygıtlar sayesinde tamamen ağrısız ve acısız, yarım saat içinde tamamlanabilen bir operasyondur. Başka Bir Deyişle daha öncekinden olduğu gibi kanal rehabilitasyonu için kerelerce diş doktoruna gitmek gerekmemekte, yalnızca kısa bir seansta hiçbir ağrı dinlemeden bu operasyon bitirilebilmektedir. Üstelik kanal rehabilitasyonu yapılırken daha öncekinden olduğu gibi kerelerce röntgen çekimine lüzum dinlenmemekte, bu yeni aygıtlar sayesinde kanal boyu makine tarafından tespit edilip kanallar doldurulmaktadır. Kanal rehabilitasyonu için kullandığımız bu aygıtın bir özelliği de diş doktorunda bildiğimiz çok ses çıkaran makinalardan değişik olarak tamamen suskun çalışmasıdır” diyerek bilinenin aksine kanal rehabilitasyonunun reelinde ağrılı ve acılı bir rehabilitasyon yöntemi olmadığı da özellikle belirtiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir