Diş Çürüğü Obezite Nedeni
Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Çürüğü Obezite Nedeni

Diş Doktoru Pertev Kökdemir, noksan diş problemi yaşayanların iş dünyasında hep arka sıralarda yer aldığını belirterek, “Bu şahıslar öz güven yetersizliğinden dolayı ön tasarıya çıkmak istemiyorlar” dedi.

Sıhhatli dişlere sahip olmanın ehemmiyetinin hoş bir gülüş ve surat estetiği açısından kaçınılmaz olduğunu aktaran Kökdemir, makûs, bakımsız, çürük dişlerin kiloluluğa da yol açtığını vurguladı. Diş Doktoru Kökdemir, diş noksanlığının reelinde görsel bir mesele olmaktan ziyade sıhhati son derece negatif etkileyen, hastalıklara davetiye çıkaran bir gidişat olduğunu söyledi. Dişlerini kaybedene kadar diş doktoruna gitmeyen bireylerin, dişlerini kaybettikten başka bir deyişle iş işten geçtikten sonra doktorların kapısını çaldığını kaydoldu. Kökdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir iş görüşmesine giderken elbisemize nasıl özen gösteriyorsak dişlerimize çok daha aşırısını göstermeliyiz. Noksan diş; sindirim problemlerinden ülsere, obeziteden kalp-damar hastalıklarına kadar pek çok hastalığa neden oluyor. Ayrıca noksan dişler, bireylerin psikolojisini de bozuyor. İş yaşamlarını sekteye uğratıyor. İş yerinde yükselemiyor, iyi pozisyonlara gelemiyorlar.”

Kariyeri de etkiliyor

Diş Doktoru Kökdemir, sıhhatli dişlere sahip olmanın ehemmiyeti hoş bir gülüş ve surat estetiği açısından kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Dişlerin sindirim açısından da ehemmiyetinin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Kökdemir, “İyi bir sindirim için ağzımıza aldığımız besinler olabildiğince çok çignenmelidir. Ağzımızda bulunan her bir dişin ayrı bir misyonu vardır ve birinin yetersizliği dahi sindirim sistemimizi negatif etkileyebilir. Noksan diş sebebiyle yeterince çiğnenmeyen ve öğütülemeyen yiyecekler tam olarak yutulduğunda kabarıklık, gastrit ve ülser gibi mide problemlerine yol açar.” diye konuştu. Günümüzün büyük problemi kiloluluk meseleyi olduğunu aktaran Kökdemir, açıklamalarını şöyle bitirdi: “Çiğnenmeden yutulan gıdalardan bedenimiz yeterince yararlanamadığı gibi bunların çoğu da yağ olarak depolanmaktadır. Bu gidişat ise obeziteye neden olmaktadır. Obeziteye bağlı olarak kalp damar rahatsızlıklarında da çoğalış gözlenmektedir. Bu hastalıklar da kariyeriniz önünde ciddi mani oluşturur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir