Dermatologların Lazer İhtarı
Cilt Bakımı

Dermatologların Lazer İhtarı

Cildiye uzmanları, lazer uygulamaları mevzusuna dikkat çektiler. Lazer uygulaması işin verimli ancak işin uzmanı tarafından yapılmaz ise ciddi meselelere yol açabilir.

Cildiye uzmanları, hekim hakimiyetinde yapılmayan lazer uygulamalarının. özellikle ciltte ileri dereceye kadar erişebilen yanık, kalıcı iz ve kirletilmelere yol açabildiği ihtarında bulundu. Uludağ Dermakozmetotoji Günleri kapsamında Türk Cildiye Derneği tarafından, Uludağ Karinna Otel’de tertip edilen basın buluşmasında, varisten, sedefe, vitiligodan egzamaya, iltihaplı sivilce rehabilitasyonundan, kimyevi peeling uygulamalarına: lazer aygıtının kullanım temellerinden botoks ve dolgu tekniklerine ve solaryumun tesirlerine kadar cildiye ve dermatokozmotoloji alanında bir hayli mevzu, bilim insanlarınca masaya yatırıldı. Türk Cildiye Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, cilt sağlının korunması, estetik ve kozmetik rehabilitasyonlarda cildiye alanında uygulanan teknolojilerin, dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de galibiyet ile yapıldığını vurguladı.

Bu yenilikler arasında yer alan uygulamalardan birinin de bir hayli ten hastalığının rehabilitasyonunun yanı gizeme estetik emelle kullanılan lazer ve fotoepilasyon IPL makineleri olduğunu ifade eden Çalıkoğlu, Lazer ve IPL aygıtlarının, özellikle epilasyon, cilt gençleştirme, da- marsal lezyontarın rehabilitasyonlarında, cilt kirleri, çil, siğil, yara izleri, cilt çatlakları, iltihaplı sivilce, gül hastalığı, maviyeşil hırpalamaların çıkarılması, vitiligo, sedef, atopik dermatit gibi hastalıkların rehabilitasyonunda uygulandığını anlattı. Çalıkoğlu, “Hekim hakimiyetinde yapılmayan lazer uygulamaları, özellikle ciltte ileri dereceye kadar erişebilen yanık, kalıcı iz ve kirletilmelere yol açabilmektedir” ihtarında bulundu. Çalıkoğlu, bu uygulamaların bedende bulunan benlerin üzerine yapıldığında “ten kanseri yaradılışı” gibi geri dönüşü olmayan yan tesirler oluşturabildiğinin altını çizerek, “Hekim hakimiyetinde yapılmayan uygulamalar, yan tesirlerin oluşma ihtimalini artırmaktadır. Doğru ve emin bir rehabilitasyon programı ve uygulanacak aygıtın tipine, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi veya cildiye uzmanlarının karar vermesi gerekmektedir” diye konuştu. “Sedefte seçenek tıp uygulamalarına dikkat Türk Cildiye Demeği İdare Heyeti Abonesi Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan da dünyada takribî 125 milyon şahsın sedef hastalığına tutulduğunu belirtti.

Sedef hastalığının, kolay ve tenle hudutlu bir hastalık olmadığının altını çizen Başkan, bağışıklık sisteminin de hastalığın rinde tesirli olduğunu söyledi. Başkan, sedeflilerin yakın akrabalarında hastalığın sık görülmesinin genetik yatkınlığa işaret eden ehemmiyetli bir ipucu olarak ele alınması gerektiğine dikkati sürükleyerek, “Hastalığı enfeksiyonlar, bazı ilaçların kullanımı, stres, travmalar, abuhava ve dahili hastalıklar tetikleyebilmektedir” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir