Psikoloji

Derin Bir Nefes Al! Şefkatli Ol ve Anda Kal!

Okuduğunuzda, en az bir terapi kadar güzel gelsin diye hayal ettiğim bir blog yazımla daha geldim. Her şeyin çok fazla olduğu bu vakitlerde, derin bir nefes almak, en evvel kendimize şefkatli olmak ve anda kalabilmek…Bu süper üçlüyü her daim gönlümüzde taşısak. Uzman bir psikolog olarak, tedavi usulü olan nefese, terapilerimde aktif olarak yer veriyorum. Nefes çok öbür diyebilirim hatta.

Danışanlarımın, nefes terapilerine devam ederken ve finalinde yaşadığı dönüşümleri inanılmaz. Gerçek nefes almaları hem vücut olarak hem de ruhsal olarak esnetiyor adeta onları. Nefes terapisine dahil olan danışanlarım, şimdiye kadar yanlış nefes aldığını fark eder çoğunlukla. Tutulan nefesler, nefesler ortası alışverişlerde yaşanan kopukluklar…Tüm bunları fark ettiklerinde şaşırırlar. Terapi esnasında, yanlışsız nefes alma tekniklerini öğrenen danışanım adeta yaşama farklı bir biçimde yine başlar. Nefes terapi, hem fizikî hem ruhsal hem de ruhsal problemlerimizi bir istikrar düzlemine getirir. Nefes alma konusunda yanlışsız teknikleri öğrenen danışanım, devam eden süreçte geriliminde azalma yaşar. Terapiler kısmında nefes terapi alanında da bahsettiğim üzere; dijital çağın artı ve eksileri ile iç içeyiz. O denli çok uyarana maruz kalıyoruz ki; bu denli uyaran içinde bir an durmaya, nefes almaya ve anda kalmaya muhtaçlık duyuyoruz hepimiz. Bu devirde hem çocuklarda hem de yetişkinlerde çok fazla dikkat dağınıklığı yaşanmakta. Nefes, hakikat teknikler ile uygulandığında tüm bu uyaranlara karşı odağımızı ve dikkatimizi toplayabiliriz. Seansa gelen danışanlarımın, her terapi bitiminde daha enerjik, daha canlı olduğunu müşahedelerim. Fizikî birçok hastalık, aslında vücudumuzun bize bir işaretidir. Nefes terapi, fizikî hastalıklar için de faal bir tedavi tekniğidir. Birbiri ile temaslı ve muazzam halde işleyen immün sistemimizde ritmi değiştiren gerilim, öfke, hudut üzere hisleri azaltır ve böylece sağlıklı bir vücuda kavuşuruz. Yalnızca nefesin kıymeti üzerine farklı ve geniş bir blog yazacağım sizler için.

Başlıkta yer verdiğim,ikinci altın anahtar; “şefkat” için yeniden başka ve geniş bir başlığa gereksinim duyuyorum aslında. Son vakitlerde daha yüksek sesle duyduğumuz bu kavram, öz şefkat ve öz şefkatli farkındalık hayatımız için çok değerli. Başka blog yazılarımda da bahsetmiş olduğum, değerle altını çizdiğim, her şeyin bir formda birbiri ile irtibatlı olduğunu tekrar belirtmek isterim. Öz şefkat insanın kendisi için şifa, kendi yansıması ile de etkileşim halinde olduğu herkes için şifadır.

Bu yazımı son olarak anda kalmak ile taçlandırmak istiyorum. Şuurlu farkındalık, giderek yayılan ve artık daha fazla mindfulness biçimiyle duyduğumuz anlayış. Hepimiz vaktin içinde dikkatimizi yönetebilme gereksinimi duyuyoruz. Şayet bu duruma dair kalbimiz ile bir mutabakata varabilirsek tüm dikkatimizi şimdiki vakte yönlendirebilir ve hayat kalitemizi epey yükseltebiliriz. Farkındalıkla şimdiki vakitte olabildiğimiz her an mindful olma hali yani şuurlu ve dikkatli olabiliyoruz. Yapacağımız pratikler ile de hayat stili haline getirdiğimiz bu şuur düzeyi bize şimdiki vakitte mutlu olma halini sunuyor. Geçmişteki anılara gidebilen ve geleceğe yönelik planlar peşinde olan bir zihnimiz var. Bu denklemde seyahatin müspet halde olması evet çok hoş lakin; bazen ağır negatif kanılar ile bunu yapabiliyoruz. Bilim dünyasının çok uzun vakittir yaptığı araştırmalara karşın şimdi ulaşamadığı birçok alanı vardır zihnimizin. Buna rağmen mindfulness hali, ömrün içinde altın bir anahtar niteliği taşıyor. Ömürde, birbirini takip eden kareler üzere vakti sürdürürken, bu kareler anılarımızı oluşturuyor. Daha tatmin edici bir ömür için odaklanmamız gereken artık ve şimdide oluşturduğumuz an, anı, aksiyon. Şuurlu farkındalık halini geliştirdiğimizde, niyet ve hislerimizin farkında olma ve böylece yönetebilme gücüne sahip olabiliriz. Asırlar öncesinden günümüze kadar hala devam eden meditasyon pratikleri ile bu mümkün. Bilhassa çağımızda çok fazla uyarana maruz kalan bizler için mindfulness yani şuurlu farkındalık halini temelleri ile öğrenmek ve ömrümüzde uygulamak adeta gereksinimdir.

Son yıllarda özel eğitimlerden geçerek bu alanlarda edinmiş olduğum yetkinlikler ile terapiler kısmında yetişkinlere özel danışmanlıklarımda tavsiye ettiğim üç altın anahtar diyebilirim.

Sizde lütfen derin bir nefes alın!

Evvel kendinize sonra etkileşim halinde olduğunuz herkese ve her şeye şefkatli olun!

Ve anda kalın!

Sevgiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir