Darbe sonrası korkutan senaryolara dikkat
Psikolojik Sağlık

Darbe sonrası korkutan senaryolara dikkat

15 Temmuz ve sonrasında insanlarda artan fobi, endişe, gerginlik, içe kapanma gibi negatiflikler oluşturulan trajedi senaryoları ile daha da çoğalmakta.

Darbe teşebbüsün ardından kaygı, gerginlik, içe kapanma ve konsantrasyon eforluğu sürükleyen bireyler, iş yaşamında da zorlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Polikliniği ’nden Uzman Muayenehane Psikolog Orçun Aykol, 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü ’nin bireylerde yarattığı kaygıdan kurtulmak için daha önceki kumpasın ve temponun sürdürülmesinin büyük ehemmiyet taşıdığını kaydoldu. Aykol, kaygı yaşayanlara daha güvende sezmek için süratli başkalaşımlara gitmeden kumpası gözetmelerini önerdi.

Ünlü psikolog Maslow ’un Gereksinim Piramidi ’nin en altında fizyolojik gereksinmelerin ardından da güvenlik lüzumunun geldiğini belirten, Orçun Aykol, güvenlik lüzumunun içinde ise beden, iş, aile, mülkiyet ve ekonominin olduğunu söyledi.

Yaşanan darbe teşebbüsünün insanların güvenlik lüzumuna karşı da bir darbe kalitesinde olduğuna değinen Uzman Muayenehane Psikolog Orçun Aykol, “Bu da insanlarda büyük bir evhama neden olmuştur. Ortaya çıkan bu tehdit, evhamı artırmıştır. Fakat kaygı burada işlevsel bir göreve sahiptir. Başka Bir Deyişle insanlar karşısında yaşadıkları kaygı ile caddelere çıkıp demokrasiye ve hürlüklerine sahip çıkmış, bu reel tehdit güvenlik lüzumunu sürdürmeye ya da geri kazanmaya çalışmışlardır” dedi.

Çalışanlarda kaygı ve kötümserlik artabilir

İnsanların ruhsal dünyasının kuşkusuz yaşadıkları ülkenin hatta dünyanın içinde bulunduğu vaziyetten dolaysız olarak etkilendiğini de vurgulayan Uzman Muayenehane Psikolog Orçun Aykol, şunları söyledi:

“Güvenlik lüzumunun içinde sayılan beden, aile, mülkiyet ve ekonomik güvenlik yaşanan darbe teşebbüsü ile sarsıldığı için ekonomik kriz yaşanma olasılığı insanları en çok korkutan neticelerden bkocaman olmuştur. Bu gidişat çalışanlarda kaygı ya da kötümserliği arttırabilir. Zira kaygı en çok belirsiz bir gelecek algısıyla ortaya çıkar. Ayrıca ekonomik eforluklar bir alt basamak olan fizyolojik lüzumları da negatif etkileyecek ya da karşılanmasını eforlaştıracaktır.”

Trajedi senaryolarından uzak durulmalı!

Uzman Muayenehane Psikolog Orçun Aykol, kaygı halinde güvende sezmek için süratli başkalaşımlara gitmeden kumpası gözetmenin ehemmiyetli olduğunun altını çizerek, şu tekliflerde bulundu:

Bazılarımız evhamı değişiklerine göre daha belirgin ve yoğun sezer. Böyle gidişatlarda da uslarına daha çok trajedi senaryosu kazanç. Trajedi senaryolarından uzaklaşıp hakikatçi söylemleri dikkate almak, yaşadığımız evhamı ve kötümserliği eksiltmeye takviyeci olacaktır. Yaşanan hadiseler suratından gelecek tasarılarınızı ertelemeyin. Hobilerinize yönelin; kitap okuyun, müzik dinleyin, film seyredin. Gün içinde konsantrasyonunuzu sağlamak için saatte bir yerinizden kalkın. Öğlen arasında ya da iş çıkışında kısa yürüyüşler yapın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.