Diğer Hastalıklar

Covid-19 ve tiroid hastalıkları

1-Otoimmün tiroid hastalıkları , Hashimoto hastalığı

Oto-ümmün tiroid hastalığı varlığı viral enfeksiyonlara hassaslık yaratmaz. Elimizde tiroid hastalıklarının Covid-19 hastalığına yakalanma riskini arttırdığına ya da hastalığın seyrini ağırlaştırdığına dair data yok.

2-Hipertiroidizm

Toksik (zehirli) guatr hastası olup hormon seviyeleri olağan olmayan olgularda Covid-19 enfeksiyonu ile tiroide dair şikayetler artabilir. Bunu önlemek için zehirli tiroid olgularının ilaçlarını sistemli kullanmalarını öneriyorum.

Çok çalışan (zehirli) tiroid bezini düzenlemek için verilen ilaçların beyaz küreyi düşürme tesiri vardır. Bu nedenle Covid-19 bulguları daha ağır seyredebilir. Covid-19 kuşkusu olan bireylerin çabucak kan sayımı yaptırarak beyaz küre kıymetlerine baktırmaları gerekir. Beyaz küre bedellerinde düşme varsa ilaçlara orta verilmelidir.

Covid-19 hastalığında görülen lenfopeni ve trombositopeni ise ekseriyetle anti- tiroid ilaçlarla ilgili olmaz.

3-Hipotiroidizm

Hipotiroid nedeniyle ilaç kullananlarda Covid-19’a bağlı farklı bir durum beklemiyoruz. İlaç sistemi tıpkı biçimde devam etmeli. Fakat yorgunluk yahut kilo değişimi varsa tiroid fonkksiyon testleri ile ilacın yeterliliği test edilmeli; gerekirse ilaçların dozu ayarlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir