Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Kasık Fıtığı

Bebeğin anne karnında gelişimi sırasında, erkek çocuklarda testis denilen yumurtalar birinci evvel böbreklere yakın bir yerde oluşmaya başlar, sonra karın içinde göç ederek, kasık kanalından geçer ve skrotum ismi verilen torbalara iner. Kız çocuklarında over ismi verilen yumurtalıklar ise karın içinde kalır fakat kızlarda da rahimin karın içinde sabit durmasına yardımcı bağlardan birisi(round ligaman) kasık kanalından geçer, ve rahmin geriye bükülmesinin engellenmesinde misyon alır. Kasık kanalından geçen bu oluşumlar beraberinde karın içi organların üzerini kaplayan periton ismi verilen karın zarını da birlikte sürüklerler (processus vajinalis). İki yaşına gelindiğinde bu yapının kapanmış olması lazımdır. Bu yapının kapanmamasına bağlı erken doğan bebeklerin % 16-25’lik bir kısmında ve olağan vaktinde doğan bebeklerin de % 1-3’ünde kasık fıtığı görülür.

Bu yapı yani processus vajinalis içine barsak girecek kadar açık olursa kasık fıtığı, yalnızca sıvı geçişine müsaade verirse su fıtığı oluşur. Kızlarda ki su fıtığına özel bir isim verilir ve Nuck kanal kisti denilir.

Karın içi basıncı arttığı durumlarda, erkek çocuklarında sıklıkla bağırsaklar ya da karın içi organların üzerini kaplayan omentum ismi verilen yağ katmanı, kız çocuklarında ise sıklıkla yumurtalıklar ve bağırsaklar bu kesenin içine girerek kasık bölgesinde bir şişlik meydana getirir.

Kasık fıtıklarının belirti ve bulguları nelerdir? Sıkışmış kasık fıtığı nasıl belirti verir?

Kasıkta orta ara beliren ve kaybolan ağrısız bir şişlik vardır. Ceviz büyüklüğünde bir şişliktir. Fıtık ilerledikçe şişlik torbaya yani testisin içinde bulunduğu kısma kadar iner. Su fıtığında ise testisin içinde bulunduğu torba daima şiştir. Çocuk dik durdukça şişlik yavaş yavaş artar uyku sonrası yavaş yavaş azalır lakin kaybolmaz. Nuck kanal kisti kızlarda olur ve kasıkta kist vardır. Kaybolmaz.

Sıkışmış fıtıkta ise kasıkta yahut kasıktan torbaya kadar kaybolmayan, sert ve kızarık ağrılı bir şişlik vardır. Çocuğun genel durumu bozuk ve kusması vardır. Çocuk bu şişliğe dokundurmaz.

Fıtık sıkışması nedir? Anlatır mısınız?

Çocuk kasık fıtığı erişkinlerdeki fıtıklara nazaran sıkışmaya daha meyillidir. Zira kasık kanalı daha dardır. Fıtık ameliyatı geciktirildikçe sıkışma riski artar. Sıkışma çok önemli bir durumdur. Sıkışmasa bile daima fıtık kesesi içine giren bağırsak nedeni ile bu kese incelir ve etraf dokulara yani sperm kanalı ve testisin damarlarına yapışır. Bu nedenlerle ameliyat mühleti, narkoz müddeti uzar ve bu yapılara ziyan verilme riski artar.

Sıkışan fıtıkta bağırsaklara ve testise ziyan gelmesi riski hayli yüksektir. Bu süreç testis yahut bağırsak kaybı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir