Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Kasık Fıtığı

Çocukluk çağında görülen kasık fıtığı temel olarak doğumsal bir patolojidir. Lakin yenidoğan devrinden itibaren rastgele bir yaşta ortaya çıkabilir. Görülme oranı yaklaşık %1-5 ortasındadır. Prematüre bebeklerde daha yüksek orandadır. Erkek çocuklarında daha sık görülür. İki taraflı olabilir. Anne karnında iken testisin inişi sırasında var olan eldiven parmağı gibisi bir yapının olağanda kaybolması gerekirken kaybolmaması nedeniyle kasık fıtığı oluşur. Zaten geçmez. Bazen beraberinde inmemiş testis de olabilir.

En kıymetli belirtisi kasık bölgesinde şişliktir fakat büyük fıtıklar torbaya kadar inebilir. Şişliğin nedeni fıtık kesesinin içine dolan barsaklardır. Kız çocuklarında ise genelde o taraftaki yumurta fıtık kesesinin içine girer. Ağlama, ıkınma, ayakta durma üzere durumlarda daha besbelli hale gelir.

Kasık fıtığı boğulmadığı sürece ağrıya neden olmaz. Keseye giren barsakların orada sıkışması olarak tanım edilebilecek olan fıtık boğulması, ağrı, kusma, karın şişliği üzere barsak tıkanıklığı tablosu ortaya çıkartır. Bu ölümcül olabilecek kadar önemli bir durumdur. Hastanın acil olarak bir çocuk cerrahı tarafından görülmesi gerekir. Bu durumda hastanın acil olarak ameliyat edilmesi gerekebilir.

Kasık fıtığı teşhis konduğu anda, en kısa müddette ameliyat edilmesi gereken “yarı acil” bir durumdur. Ameliyat kesinlikle bir çocuk cerrahı tarafından yapılmalıdır.

Bir tarafa fıtık ameliyatı yapıldığında öbür tarafta da sonradan fıtık çıkabilir. Bu fıtığın tekrarlamış olduğu manasına gelmez.

Ameliyatta üstte bahsedilen “eldiven parmağı” biçimindeki fıtık kesesi çıkarılıp boynu bağlanır. Çok küçük olmayan ve ayrıca sıhhat sorunu olmayan çocuklar ameliyattan birkaç saat sonra taburcu edilirler. Ameliyat sonrası antibiyotik kullanımı yahut günlük pansuman yapılması gerekmez. Bir hafta sonra denetim muayenesi yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir