Çocuk Sağlığı

Çocuklarda İnmemiş Testis

Yenidoğan bebeklerde yaklaşık %4 oranında görülen inmemiş testis, 1 yaş civarı %1 oranında görülür. Yenidoğanlarda daha yüksek oranda görülür. Olağanda testis torbada iken, beden sıcaklığından birkaç derece daha düşük bir sıcaklıkta durur. İnmemiş testis, yüksek sıcaklıkta durduğu için uzun periyotta testiste bozulma kaçınılmaz olur.

Tarif olarak, muayene sırasında testislerin birinin yahut her ikisinin torbada olmaması olarak tanım edilir. Testisin olağanda torbada olduğu fakat bazen üst kaçtığı bir durum olan “utangaç testis” ile karıştırılabilir.

∙İnmemiş testis şayet tedavi edilmez ise;

∙ Testis küçülüp fonksiyonsuz bir hale gelebilir

∙ İki taraflı olduğunda kısırlığa neden olur

∙ İleri yaşlarda testis tümörü görülme riski artar

∙ Testis karın duvarında travmaya açık bir durumdadır

∙ Testis olduğu yerde dönüp gangrene olabilir

∙ Çocukta ruhsal problemlere yol açar

Testisin ameliyat ile torbaya indirilmesi için en uygun vakit 6 ay-1 yaş ortasıdır. Bu yaştan sonra yapılan ameliyatlar üstte belirtilen problemlerin önlenmesinde tesirli olmaz. Testis ne kadar geç indirilirse, ileri yaşlarda tümör gelişimi riski o kadar artar.

Torbada ele gelmeyen testis, kasıkta ele geliyorsa, rastgele bir görüntüleme prosedürü ile inceleme yapılması gerekmez.

İnmemiş testis ameliyatı çocuk cerrahisi uzmanı tarafından yapılması gereken bir operasyondur. Ameliyatta testis etraf yapışıklıklardan arındırılır, varsa fıtık kesesi çıkarılır ve torbada bir yuva oluşturularak o yuvaya tespit edilir. Ameliyat edilen çocuklar, ayrıca bir sıhhat problemleri olmaması durumunda, birebir gün meskenlerine masraflar. Yaklaşık bir hafta sonra denetim muayenesi yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir