Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Apandisit

Çocukluk çağında en sık acil ameliyat sebeplerinin başında gelen apandisit, erken teşhis konulup tedavi edilmez ise, ölümcül olabilecek bir hastalıktır. Kalın barsak ile ince barsağın birleşme bölgesinde, ince bir eldiven parmağı gibisi bir yapı olan apendiksin çeşitli nedenlerle tıkanıp iltihaplanması ile ortaya çıkan bir durumdur. Zaten geçmez. Antibiyotik tedavisinin yeri yoktur.

Teşhiste en çok karışan hastalıklar, gastroenterit, idrar yolu enfeksiyonu üzere ameliyat gerektirmeyen durumlardır. Ailevi Akdeniz ateşi de aralıklı karın ağrısı ile apandisitle çok karışan bir durumdur. Bazen de apandisit olan çocuklar bu üzere yanlış teşhisler ile ilaç tedavisi alıp tedavilerinde gecikme olması durumu ile karşılaşırlar.

Tipik olarak evvel göbek etrafında başlayıp karnın sağ alt bölgesine inen bir ağrı halinde belirti verir. Çoklukla iştahsızlık da bu ağrıya eşlik eder. Ağrı başlangıçta çok şiddetli değildir. İltihaplanma şiddetlendikçe ağrı artar. Kusma da ekseriyetle vardır. Erken devirde ateş yokken, ileri devirde ateş olur. Apandisitin patlaması durumunda 40 dereceye varan ateşler olabilir. Bu periyotta yanlış teşhis nedeniyle verilen antibiyotik tedavisi başlangıçta tabloyu maskelese de durumun daha da kötüleşmesine sebep olur.

İltihap süratle ilerler ve bilhassa küçük yaştaki çocuklarda daha erken olmak üzere, apandisitin patlamasına yol açar. Apandisitin patlaması durumunda iltihap bütün karına yayılarak, tedavinin daha da uzayıp zorlaşmasına neden olur.

Bilhassa iştahsızlık ile birlikte karın ağrısı ve kusması olan çocuklar acil olarak bir çocuk cerrahisi uzmanı tarafından değerlendirilmelidirler. Apandisitin tedavisi cerrahidir. Ameliyat öncesi şiddetli kusmaları olan ve ağızdan alamayan hastalarda dehidratasyon belirtileri de olur. Ameliyat açık yahut kapalı (laparoskopik) olarak yapılabilir. Komplike olmamış apandisit nedeniyle ameliyat edilen çocuklar 2-3 gün içinde taburcu olabilirken, patlamış apandisiti olan hastaların hastanede kalış mühleti 7-10 güne kadar uzayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir