Çocuk Sağlığı

Çocuğunuzu Diş Doktoruna Götürmeden Evvel Bilmeniz Gereken 10 Değerli Bilgi

1) “İğne, acı, diş çekimi” üzere sözleri kullanmaktan kaçının. Çocuğunuza, “Uslu durmazsan iğne yaparlar” üzere negatif bir cümleler kurmayın. Çocuğa “iğne yok” denilse bile, “iğne” sözü korkması için kâfi olacaktır.

2) Çocuğunuza yapılacak sürecin “dişlerin denetimi, diş sayımı, dişlerin yıkanması” olacağını söyleyebilirsiniz. Hatta diş doktoruna gelmeden evvel, konutta çocuğunuzun dişlerini denetim ederek, onun da sizinkileri denetim etmesine müsaade vererek “diş hekimliği oyunu” oynayabilirsiniz. Cep telefonunuza, tabletinize yahut bilgisayarınıza ‘’diş hekimliği oyunları’’ indirerek, birlikte oynayabilirsiniz.

3) Çocuğunuza kendi kaygılarınızı yansıtmamaya ve sakin olmaya çalışın. Diş tabibine gitmekten çekiniyor olsanız da bunu çocuğunuzun yanında lisana getirmeyin.

4) Yapılacak süreçler hakkında çocuğunuza ayrıntılı bilgiler vermekten kaçının. Ebeveynlerin ve diş tabibinin verdiği bilgilerin birbirinden farklı olması yahut tıpkı mevzunun farklı hallerde aktarılması çocukta itimadın azalmasına neden olabilir. Bu nedenle, süreçler hakkında çocuğun anlayacağı formda açıklama yapılmasını diş tabibine bırakın.

5) İleri derecede diş çürüğü olan bir çocuk, bu durumun farkındadır ve diş doktoruna gittiğinde sıkıntı bir tedaviye başlanacağını düşündüğünden, daha fazla tedirginlik hisseder. Çocuğunuzun diş paklığını birlikte yaparsanız, rastgele bir çürüğü ilerlemeden fark edebilir, daha kolay tedbir alınmasını sağlayabilirsiniz.

6) Diş doktoru korkusu olan çocukların; diş doktoru korkusu olmayan, daha evvelden tedavilerini çarçabuk yaptırmış bir arkadaşıyla birlikte randevuya gelmeleri, olumlu bir tesir yaratabilir.

7) Randevu sonrasında çocuğun güzeline gidecek bir aktivite programı yapılması, muayene yahut tedavi sırasında onu cesaretlendirmek ve motive etmek maksadıyla kullanılabilir.

8) Bilhassa küçük yaştaki çocukların ilgilerinin çabuk dağılabileceğini, diş tabibi koltuğunda erişkinler üzere uzun müddet oturamayacaklarını düşünerek, muayene ve tedavi esnasında diş doktoruyla işbirliği içinde olmaya çalışın. Çocuk diş doktorları, huzursuz ve birinci kere diş doktoruna gelmiş bir çocukta, çocuğun kullanılan aletlere alışması, inanç ve irtibatın sağlanması hedefiyle

kısa sürecek süreçlerden başlamayı yanlışsız bulmaktadırlar. Fakat acil durumlarda tedavi sırası değişiklik gösterebilir.

9) Yapılan süreç yalnızca muayene bile olsa, bittiğinde çocuğunuzu tebrik edin. Çocuğa tedavi öncesinde armağan verip, sürece zorlamaktansa; sonrasında tebrik emeliyle küçük ikramlar verilmesi daha hakikat olacaktır.

10) Çocuğunuzun tanıştığı birinci diş tabibinin, çocuk diş tabibi uzmanı olması, birinci randevunun ve sonraki randevuların olumlu geçmesine yardımcı olacaktır. Bu uzmanların bulundukları kliniklerin; bekleme salonu, muayene odası çocuğun ilgisini çekecek, kendisini inançta hissedecek biçimde düzenlendiğinden çocuğun kaygılarının azalmasına olumlu tesirde bulunabilir.

Erişkin bireylerde sık görülen diş muayenesi kaygısının, küçük yaşlarda ortaya çıkmaması için muayene öncesindeki bu teklifler bizlere yardımcı olacaktır. Unutmayın: Beden sıhhati açısından büyük kıymet taşıyan diş denetimlerinin ihmal edilmesi, daha büyük sıhhat meselelerine yol açabilir. Çocuklar diş ağrılarından ötürü daha az beslenmeye başlayabilir ve yaşıtlarından daha yavaş gelişim gösterebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir