Psikoloji

Cinsel Terapi

Cinsel terapi, cinsel problemler konusunda eğitim almış tecrübeli psikiyatrist ve psikologlar tarafından cinsel meseleleri olan birey ya da çiftlere uygulanan bir tıp kognitif davranış tedavisidir.

Cinsel mit denilen kavramlar aslında toplumumuzda bilinen hatta cinsellik sırasında uygulanmakta olan yanlışlardır. Kısaca bunlardan bahsedecek olursak ; Erkekler cinsel alakayı her vakit ister ve buna her vakit hazırdır inancı, cinsellikte erkek yöneticidir, her şeyi bilir, cinsel hareketi erkek başlatmalıdır inancı, bayan cinselliği karmaşık ve gizemlidir, erkek cinselliği açık ve kolaydır inancı, cinsellik penisin vajinaya girmesinden ibarettir inancı, erkekler hislerini aşikâr etmez inancı, sevişme sırasında konuşulmaz inancı, cinselliğin temel maksadı orgazm olmaktır, orgazm bitince cinsellik de biter inancı, erkekler bayanlara nasıl zevk verileceğini bilir inancı, dokunma, okşama, öpüşme vb. tüm fizikî yakınlaşmalar cinsel birleşme ile sonuçlanmalıdır inancı, birbirlerini seven çiftler sevişmekten nasıl zevk alabileceklerini çok âlâ bilirler inancı, mastürbasyon kirli ve ziyanlıdır inancı, cinsel alaka sırasında erkekler geri çekilirse gebe kalınmaz inancı üzere birçok cinsel mit bulunmaktadır.

Cinsel terapiyi; cinsel sıkıntılar konusunda eğitim almış tecrübeli psikiyatrist ve psikologlar uygulayabilir.

Cinsel fonksiyon bozuklukları geniş bir spektruma sahiptir. Erkeklerde en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluğu ereksiyon (sertleşme) ile ilgilidir. Bütün dünyada yapılan çalışmalarda 40-70 yaş ortası erkeklerin yaklaşık %55’inde hafif, orta, ağır derecelerde ereksiyon bozuklukları bulunmaktadır. Bayanlarda cinsel isteksizlik ve orgazm olamama ya da orgazm olmada zahmet yaşama en sık rastlanan problemlerdir. Gibisi oranlar bayanlar içinde geçerlidir. Bayanların en az üçte biri hayatları boyunca çabucak hemen hiç cinsel istek duymadıklarından yakınmakta, tekrar %30-50’si orgazm zahmetleri yaşadıklarını belirtmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir