Ciltteki Kirler
Cilt Bakımı

Ciltteki Kirler

Güneş ışınlarının tesiri ile oluşan pigment çoğalışı ciltte geniş kir görüntüleri oluşturur. Ayrıca sivilce izleri,gebelik,fazla antibiyotik kullanma,yanlış kozmetik ürünleri gibi nedenler ciltte kirlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Nebatsal ürünlerle ise kirler, muhtelif usullerle bir zaman içersinde kalıcı neticelere erişiyor. Aynı zamanda bu nebatsal ürünler uygulanırken ciltte rastgele bir tahriş veya kızarıklık yapmaması avantajdır.3 ay kumpaslı uygulanan nebatsal peelinglerle ciltte yine yapılanma ve kirlerin büyük miktarda açıldığı gözlemlenir. Kimi kirler ,sivilce izleri ve eşi stilindeki meselelerin halledilmesi için üst tenin bir katman arınılması lüzumludur. Peeling ismini verdiğimiz cilt atama operasyonunu nebatlarla uygularken netlikle cilde fazla bir uygulama yapılmamalıdır. Cilt yapısına uygun nebatsal kürlerle bu operasyon uygulanmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin

Öncelikle cilt nebatsal bir pakle jeli ile arınılmalı,arttan ince bir katman kayısı yağı sürülmelidir. Birer avuç kekik,papatya,limon ve biberiye nebatları,1/2 Lt. Gülsuyunda,1 taşım kaynatılarak süzülür. Daha sonra 2 avuç yeşil kilin içerisine süzülen nebat ekstresi ile katı bir bulamaç ile oluşturulur.1 kahve kaşığı adaçayı esansı ilave edilir. Hazırlanan bu karışım ile 4 hafta ,haftada bir olmak üzere uygulanır. Bu uygulama sonra nebatsal tonik ve ıslatıcısı sürülmelidir.

Kuru Ciltler İçin

Cilt yapısına uygun bir arınma sütü ile cilt arınılmalıdır. Arttan göz altı hariç,tüm cilde avokado veya jojoba yağı sürülüp emilimi beklenmelidir. Birer avuç at kuyruğu,mücver çiçeği,bir parça avakado meyvesi,papatya ve hatmi nebatları ½ Lt. Gülsuyunda 1 taşım kaynatılarak süzülür. hazırlanan nebat ekstresi,2 avuç toz yosun veya soya unu ile bulamaç yapılarak,içerisine 1 tatlı kaşığı arı sütü ilave edilmelidir. Haftada 1 gün olmak üzere 4 hafta süresince bu maske uygulaması yapılmalı,daha sonra nebatsal bir onarıcı ürün sürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir