CİLT SAĞLIĞINDA IŞIK
Cilt Bakımı

CİLT SAĞLIĞINDA IŞIK

Sedef hastalığı rehabilitasyonunda çok muhtelif usuller kullanılmaktadır.

Rehabilitasyon biçimi; hastalığın çeşidi ve şiddeti, bulunduğu alan, hastanın yaşı ve sağlık gidişatı dikkate alınarak seçilir.

Ultraviyole, sedef hastalarının şikayetlerini azaltabilir. Orta ve şiddetli sedefi olan,, yerel ilaç rehabilitasyonuna yanıt vermeyen veya bu rehabilitasyon için çok yaygın hastalığı olanlarda uygulanabilir.

Güneş ışığı ve suyun sedef hastalarında yararı uzun zamandır bilinir. Ancak hakimiyetsiz güneşlenmek hastalara hasarlı da olabilmektedir. Güneş yanığı hastalığın çoğalmasına neden olabilir.

Özellikle sarih derili bireylerde ultraviyole ten kanseri tehlikesini çoğaldırmaktadır.

Ultraviyole ışık kaynakları, güneş ışıklarından ultraviyole A ve B nin rehabilitasyon emelli kullanılması için geliştirilmiş suni makinelerdir. Böylece ultraviyole, hakimiyetli ve kumpaslı bir biçimde hekim tarafından uygulanabilir. Ultraviyole, sedef hastalarında yüksek olan ten hücrelerinin büyüme süratini eksiltir.

UvA PUVA

Psoralen kapsayan ilacı içen hastaya ultraviyole A rehabilitasyonu uygulanır. Psoralen gözün lens kısmında birikeceğinden hastalar rehabilitasyon alırken güneş batıncaya kadar UvA geçirmeyen güneş gözlükleri kullanmalıdır.

UvB

UvB rehabilitasyonu emin ve tesirlidir. Ağızdan ilaç alınması gerekmez. Seanslar halinde uygulanır.

BClear – Sedef hastalığı rehabilitasyonunda son sistem

B Clear; Sedef hastalığı rehabilitasyonunda kullanılan ileri teknolojiyle geliştirilmiş yeni bir UvB makineyidir. Fiber optik mesajım sistemine sahiptir. Böylece klasikte kabin rehabilitasyonu biçiminde uygulanan ultraviyole rehabilitasyonunun yalnızca hastalıklı bölgelere uygulanmasına imkân sağlar. Hastalıklı alanlarda yüksek dozlar kullanılarak rehabilitasyon seansları eksilir. Sağlıklı cilde ışık verilmediğinden bu alanlarda yan tesir olmaz.

Dr.Canan SAVAŞ

Cilt Hastalıkları Uzmanı

drcanansavas@kozmed.com

KOZMED LAZER MERKEZLERİ

www.kozmed.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir