Çileğin bereketleri saymakla bitmiyor
Tamamlayıcı Tıp

Çileğin bereketleri saymakla bitmiyor

Çilekte bol miktarda demir ve fosfor bulunuyor. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengin olan çilek, bedene kuvvet veriyor, kolesterolü düşürüyor ve damar tıkanıklığını önlüyor. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini de kuvvetlendiriyor. Kansere karşı koruyucu özelliği bulunan, sindirim sisteminin kumpaslı çalışmasını sağlayan çileğin bereketleri şu şekilde sıralanıyor:

“Bağırsak kurtlarının dökülmesinde fayda sağladığı kadar, idrar söktürür ve bedendeki hasarlı maddeleri bedenden uzaklaştırır. Kanı pakler. Diş etlerini kuvvetlendirir ve ağız kokusunu giderir. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi eksiltir. Ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi kazanç. Cildi ıslatır, tazelik ve hoşluk verir. Üre asidi ve ürat tuzları birikintilerini, bedende birikmiş zehirli maddeleri de dışarı atar. Ayrıca çilekte öteki meyvelerde bulunmayan salisilik asit vardır. Bu romatizma ilacının temel maddesidir. Romatizma mafsal iltihabı Artarit eklemlerde ürat birikmesi damla hastalığı,damar sertliği, böbrekte kum taş teşekkülü gibi rahatsızlıkları önler varsa zamanla bunların geçmesini sağlar.”

Şeker hastalarının da tüketebildiği çileğin 100 gramında 59 mg. C vitamini, bu oran limondan bile fazla, 1 mg. sodyum, 174 mg. potasyum, 21 mg. kalsiyum bulunuyor.

Çileğin hazmı güç olduğu için midesi hasta ve tembel olanların çileğin suyunu içmeleri önerilirken, cilt hastalığı olanlarda alerjiye bağlı olarak kaşıntıya neden olabiliyor.

Çileğin yaprakları da iyi kurutulmak koşuluyla çay üretiminde kullanılabiliyor.Ayrıca çileğin kök ve yapraklarının da bereketleri biliniyor. 300 gram çilek yaprağı ve kökü 1 gece ıslatılarak ertesi gün 1 litre suda 20 dakika kaynatılıp çay gibi içilirse mafsal iltihabı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, karında su bir araya gelmesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kum ve taş rahatsızlıklarında hastalara fayda veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.