Cilt Bakımı

Cildinize yaz sonrasına hazırlayın

Yazın gelmesi ile cilt koruma ihtiyatları alan herkes şimdi de cildini bahara ve kışa hazırlıyor. Peki cildimizi yaz sonrasına hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi mahsulleri kullanmalıyız?

Cildimiz mevsimlere göre ışıltılı ya da solgun gözükebiliyor. Bunun pek çok sebebi var. Yaz sonrası matlaşan deriyi canlandırmak için bakım yapmak koşul. Aksi halde siyah noktalar, yağlanmalar görülebiliyor

Tatil sonrasında cildimiz mat, renksiz ve soluk görünebiliyor. Sıcakla birlikte deniz ve havuz suyu ile temas etmek tenin yağ balansını bozabiliyor. Yaza veda etmeden evvel matlaşan cildi yenilemek için yapılabilecekleri Cildiye Uzmanı Dr. Burcu Yamangöktürk’e sordum. İltihaplı Sivilceli, yağlı teni olanların kesinlikle uygun bir devireme mahsulü ile beraber sıkılaştırıcı bir tonik kullanması gerektiğinin altını çizen Yamangöktürk, “Bu ten tipinde ıslatıcı gereksinimi ön tasarıda değildir ancak kuru tene sahip olanlar için ıslatıcılar bırakılmazdır” dedi.

‘YAŞ ALDIKÇA MUKAVEMET AZALIYOR’

“Kuru ten bakımının emeli tenin nem ölçüsünü ve nem yakalama kapasitesini artırmaktır. Yaş aldıkça tenin dış civara mukavemeti eksilmeye, kurumaya, sarkmaya başlar. Dolayısıyla yaş alan tenin cilt bakımı da bunlara uygun olmalı ve özellikli serumlar kullanılmalıdır” diyen Yamangöktürk, kuru ve sıradan ten yapısına sahip şahısların her mahsulü rahatlıkla kullanabildiğini ancak yağlı tene sahip şahısların yağlandırma özelliği olmayan mahsulleri seçmeleri gerektiğini vurguluyor.

CİLDİNİZE UYGUN MAHSULLER SEÇİN

Burun üzerindeki siyah noktalar, yağlı tene sahip şahısların, ten yüzeylerini doğru arınamamalarından, kuru tene sahip bireylerinse kullandıkları kozmetiklerin gözenekleri tıkamasından kaynaklanabiliyor. Profesyonel cilt bakımında evvel teni hafifleten maskelerle siyah noktaların yumuşatıldığını anlatan Yamangöktürk, arınılan gözeneklere cildine uygun sıkılaştırıcı maske kullanılması gerektiğini andırdırıyor. Kuru bir biçimde siyah nokta sıkmak o alanın yine dolmasına ve gözenek çapının giderek büyümesine yol açıyor. Göz etrafında oluşan yatay, derinliği olan ve tene yapışkan yağ birikimlerinin kan yağ seviyelerinin yükselmesinin bir işaretçisi olabileceğini söylüyor Yamangöktürk. Topluiğne başı gibi beyaz noktacıkların belirmesi ise göz etrafına uymayan kozmetiklerin kullanıldığı anlamına geliyor. Alıngan göz etrafında kullanılacak mahsulleri cildinize uygun seçmeye özen gösterin.

Kaynak: Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.