Cildinizdeki sorun yanık mı alerji mi?
Cilt Bakımı

Cildinizdeki sorun yanık mı alerji mi?

Sıcakların çoğaldığı şu günlerde pek çok şahıs soluğu sahillerde alıyor. Güneşin daha fazla sezildiği sahillerde güneşlenme sonrası güneş yanığı ya da güneş alerjisi zaman zaman karıştırılıyor. Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak ise güneş alerjisi ile güneş yanığının nasıl ayırt edilebileceğini açıklıyor:

Prof. Dr. Yonca Tabak; güneş alerjisi ile güneş yanığının en bariz farkını şöyle açıklıyor: “Güneş alerjisinde ciltte kızarıklık, şişme ve kaşıntı; güneş yanığında ise, acıma ve yanma görülür. Alerjinin oluşması için uzun süreli güneşlenmeye gerek yoktur. Güneş ışınlarının cilde az ölçüde erişmesi neticesinde bir cins kurdeşen döküntüsü biçiminde alerji görülebilir. Yanık ise daha uzun müddette güneşe maruz kalma neticesinde oluşur.”

Prof. Dr. Tabak; güneş alerjisinin genellikle bedenin surat ve kol dışındaki, kışın güneş görmeyen bölgelerinde büyüdüğüne değinerek güneş yanığının iyileşme sürecinin daha uzun süreli olmasına rağmen güneş alerjisinin güneşderi uzaklaştıktan 24 saat sonra geçebildiğini belirtti. Tabak; “Yapılan araştırmalar neticeyi bu alerjinin, güneş ışığı ile biçim değiştiren cilt proteinlerine karşı vücudun verdiği bir cins tepki olduğu düşünülüyor” diyerek ender de olsa çok ağır hadiselerde anafılaksi denilen tüm bedeni etkileyen döküntü, şişme ve tansiyon düşüklüğünün kollandığını, yaşamı tehdit edici vaziyet büyüyebildiğini dile getirdi.

Güneş Alerjisinin Testi Nasıl Yapılıyor?

Prof. Dr. Tabak, güneş alerjisi testinin farklı dalga boyundaki ultraviole ışığına cildin verdiği tepkiyle ya da natürel güneş ışığı kullanılarak alerji uzmanları ve dermatologlarca yapıldığını belirtti. Rehabilitasyonda, ağızdan alınan alerji ilaçlarının ve haricen sürülen kortizonlu kremlerin, çok ağır hadiselerde ağızdan alınan kortizon tabletlerinin kullanıldığını, uzun süreli rehabilitasyonun ise cildin kısa zamanlarla ancak kerelerce güneşe maruz kalması sağlanarak duyarsızlaşması neticesinde asıllaştırıldığını açıkladı. Prof. Dr. Tabak, alerjisi olan bireylerin öğle saatlerinde dışarı çıkmamalarını, çıktıkları takdirde güneşderi korunmaya müteveccih en uygun elbiseleri seçim etmelerini öneri ediyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir