Cilde Göre Güneş Kremi Seçim Edilmeli
Cilt Bakımı

Cilde Göre Güneş Kremi Seçim Edilmeli

Pamukkale Üniversitesi PAÜ Tıp Fakültesi Cildiye Anabilim Dalı Öğretim Azası Doç. Dr. Mehmet Levent Taşlı, cildi kuru ve yağlı olan birinin kullanacağı güneş kreminin çok değişik olması gerektiğine dikkati sürükleyerek bu mevzuda hekimlerden destek alınabileceğini bildirdi.

 Taşlı, yaptığı açıklamada, güneş ışınlarının cilt üzerinde oluşturduğu yanıkların, cilt kanseri, cilt yanıkları, sıcak bitkinliği, sıcak çarpmasına neden olduğunu, günün her saatinde bu ışınlardan korunması gerektiğini belirtti.

Güneş gözeticilerin ehemmiyetine işaret eden Taşlı, ışınların hasarlı tesirlerinin seneler içinde bedende, biriktiğini, onun için bebeklikten itibaren günün her saatinde bu ışınlardan korunmak gerektiğini ifade etti.

Uzun tatil yarıyıllarında yoğun güneşe maruz kalan tatilcilerin 30-50 etmenlik gözetici kullanmalarını önerisinde bulunan Taşlı, şöyle konuştu:

“Gözetici alırken en çok dikkat edeceğimiz şey etmenidir. Şayet cildimiz güneşe hiç hoşgörü edemiyorsa zati düşük etmenli de dahi yanıklar oluşacaktır. Cildi kuru ve yağlı olan birisinin kullanacağı güneş kremi çok değişik olmalıdır. Kendimizi için en ideal gözeticiyi seçebilmemiz gerekli. Yada bir hekim hakimiyeti altında bunu seçmek gerekli. Bununla alakalı destek alınması çok ehemmiyetlidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir