Çıban
Cilt Bakımı

Çıban

Çıban, cerahatin bir çeşidi olup; özelliği, dokunun eriyerek içinde iltihabın oluşmasıdır. Bazen de bir yaralanma, bir damarın bağlanması veya tıkanması neticeyi ölü bir katman oluşur ve buraya mikroorganizmanın yerleşmesi ile irin dolu bir boşluk alana gelebilir.

Çıbanlar iki cinslidir:

Sıcak çıban: Bu çıbanda ateş yükselir, ağrı ve zonklama olur. Bu cins çıban her zaman bir veya birkaç mikroptan dolayıdırbaşka bir deyişle neden mikroorganizmadır. Sıcak çıbanın dört ana bulgusu; sıcaklık, kırmızılık, ağrı ve kabarıklıktırlatince, color, rubor, dolor, tumor. Çıbanın etrafı sert, ortası ise oynak ve yumuşaktır.

Soğuk çıban: Tüberküloz hastalığında görülen bir çıban cinsidir. Öyle ki, şişlik üzerine değilince sıcaklık alınamaz ve üzerine bastırıldığında ağrı sezilmez. Başka Bir Deyişle, sıcak çıbandaki gibi kesin cerahat bulguları yoktur. Fakat şişlik açılırsa, sıcak çıbandaki gibi bir çıban içeriğinin olduğu görülür.

Soğuk çıbanın iki özelliği vardır.

1 – İçinde irin yapıcı mikroplar ve iltihaplaşma yoktur. Çıban içeriğini perişan olmuş doku oluşturur.

2 – Çıbanın kaynağı ile görüldüğü yer arasında her zaman doğrudan bir ilişki yoktur. Misalin; bel omurlarının soğuk çıbanıomurga tüberkülozu, pott hastalığı kasıkta bir çıban ile kendini muhakkak edebilir.

Sıcak çıbanların rehabilitasyonu, cerrahi müdahale gerektirir. Bu rehabilitasyon, çıban yerinin açılması, kocamanın boşaltılması ve antibiyotikli merhemle uygulanarak yapılan rehabilitasyondur. Ayrıca ağızdan antibiyotik vermek zorunludur. Çıbanlar rehabilitasyon edilmezlerse burada üreyen mikroorganizmalar bedenin değişik bölgelerine dağılabilirler. Çıbanlar, komşu dokulara açılabilir veya komşu damarlara ilerleyerek, bu damarlardan kaynaklanan kanamalara neden olabilir. Çıbanlar alana geldikleri uzuvların çalışmasını bozabilir, bedende genel bir hastalık halsizlik, iştahsızlık yapabilirler.

Soğuk çıbanlarda ise tüberküloz ilaçları kullanılır. Bazenmisalin böbrek tüberkülozunda hastalığın dağılmasını önlemek için cerrahi harekât yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir