Psikoloji

Ceza Olarak Çocuğa Küsmeyin!

Geçtiğimiz günlerde Çocuk Hakları Muhafaza Platformu tarafından bir rapor açıklandı. 15 vilayette yüzlerce ebeveynle görüşülerek hazırlanan araştırmada anne-babalara “Tahammülünüzü zorlayan olaylar karşısında çocuğunuza reaksiyonunuz ne oluyor?” diye soruldu.

Ailelerin yüzde 74’ü duygusal şiddet uyguladıklarını belirtti. Duygusal şiddet örneği olarak ise, çocuğa küsmek ve sevdiği şeyleri ona yasaklamak sıralandı. Bu durumun daha vahimi ise yüzde 41’lik bir dilimin bu yaptıklarının işe yaradığını söylemesiydi. Pekala, çocuğa duygusal şiddet uygulamak yanlışsız mu? Duygusal şiddetin en az fizikî şiddet kadar çocuğa hasar verdiğine dikkat çeken Uzman Psikoterapist Elif Zahide Tekerek, duygusal şiddet sonucunda çocuklarda depresyon belirtileri, konuşmada gecikme, okulda başarısızlık, düşük özsaygı ve benlik kavramlarının zayıf olması üzere durulmaların görülebileceğini belirterek, mevzuyu şöyle kıymetlendirdi.

İnanç sorunu yaşar
Çocuk, küsme davranışının sonucunda reaksiyon alma telaşıyla kendini daima hatalı hisseder, böylelikle diğerlerine güvenemez hale gelir. En inançlı olduğu ve şartsız formda sevilmesi gereken ortamda gereğince sevilmediğini düşünüp kendini kıymetsiz hisseder. Sonuç olarak ise büyüdüklerinde etraflarından ya sevgi dilenirler ya da çok verici olmakla ilgi odağı olmaya çalışırlar.

Disiplini öĞrenemez
Çocuğa vurmanın getirdiği tehdit ile ebeveyn-çocuk münasebeti olumsuz etkilenirken, bu durum çocukta disiplin anlayışının gelişmemesine de yol açabilir. Duygusal şiddete maruz kalan çocuklar ergenlik periyotlarında akranlarına oranla daha fazla agresif ve şiddetli uygulamaya yatkındırlar. Çocukluk devrinde bu çeşit şiddet davranışlarına maruz kalan bir birey gelecekte de sorun çözme tekniği olarak öğrendiği fizikî ve duygusal şiddet davranışlarını kullanır.

Kendini bedelsiz hissebilir
Annenin çocuğuna küsmesi demek aslında nasıl bağlantı kuracağını bilmemesi ve farkında olsun yahut olmasın kızgınlık-öfke hislerinin bir yansımasıdır. Meseleyle karşılaştığında tahlil üretemeyen anneler bir cezalandırma biçimi olarak küsmeyi tercih eder. Şimdi soyut kavramları tam olarak anlamlandıramayan çocuk için ise bu durum hayli ziyan vericidir. Çocuk depresyonunun sebeplerinden biri annenin çocuğunu görmezden gelmesi ve yok sayarak cezalandırmasıdır. Çocuğun algısının ve neden-sonuç ilgisini kurmasının şimdi gelişmekte olduğunu bilerek irtibat kurmanız koşul.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir