Aile Danışmanı

Çevrimiçi (online) terapi nedir?

Profesyonel ruh sıhhati hizmetlerini internet üzerinden sunan online terapi, çevrimiçi terapi biçiminde verilmektedir.

Profesyonel ruh sıhhati hizmetinin internet üzerinden verilmesi çevrimiçi terapi olarak isimlendirilir. Online olarak verilen terapi, yüz yüze terapiye erişilemeyen durumlarda tercih edilir. E-terapi ve E-danışmanlık halinde de isimlendirilen online terapi sürecinde ses kayıtları, görüntü ve konferans görüşmeleri yapılarak seanslara devam edilir. Bu seanslarda da danışan ve psikolog ortasında saklılık temel alınmaktadır. İnançlı olduğu düşünülmeyen ortamlarda ise kişisel ve toplu psikoterapi uygulanmaz. Çift terapisi ya da online terapi halinde de bu işlerin yürütülmesi kelam konusu olabilir.

Toplumsal bir varlık olan insanların irtibat gereksinimleri kıymetlidir. Bu gereksinimlerin karşılanması için hakikat takviyenin bulunmadığı durumlarda kişi yalnızlık duygusu hissedebilir. Bu hissiyatın karşılanması gerektiğinde uzman takviyesi alınması epey kıymetlidir. Yüz yüze görüşmenin mümkün olmadığı durumlarda ise online olarak bu sürecin ilerlemesi mümkün oluyor.

Çevrimiçi Terapinin Avantajları

Online terapinin birçok avantajı bulunuyor. Bu avantajlar elbette ki yüz yüze terapide olduğu üzere değildir. Lakin çevrimiçi terapi de birçok faydaya neden olmaktadır:

Ulaşım ve ikamet problemleri kelam konusu değildir

Dünyanın her yerinden terapiye iştirak imkanı mümkün olmaktadır

Yüz yüze kendi tabir etmekte zorlanan bireyler için çevrimiçi terapi hayli avantajlıdır

Mesai saatlerine bağlı kalma zaruriliği yoktur

Fizikî mahzurlar kelam konusu olduğunda da çevrimiçi irtibat kurularak seanslar devam ettirilebilir.

Yani çevrimiçi terapi vakit ve yer kısıtlamasının olmadığı bir terapi seansı olmaktadır. Bu yüzden gereksinim duyulan tedavi sürecinin fizikî olarak sağlanamadığı durumlarda da terapin kesintisiz sürmesini sağlar.

Aile Terapilerinde Çevrimiçi Terapi

Aile terapilerinde online terapi uygulanabilir. Bireylerin toplu olarak görüşmesi gereken durumlarda da, ferdî görüşmelerde de çevrimiçi terapi kullanılabilir. Online cinsel terapi konusunda da bilgi almak istediğiniz her durumda çevrimiçi terapiyi tercih edebilirsiniz.

Cinsel terapi, aile terapisi, çocuk odaklı terapi ve misal durumlarda online olarak terapi uygulanması mümkün olabilir. Terapilerin tesirli olması için sistemli olarak sürdürülmesi gerekir. Bunu sağlamak istediğinizde cinsel sıkıntıların altında yatan birçok sorunun de ortaya çıkması mümkün olur. Fizikî görüşmenin mümkün olmadığı durumlarda tercih edilen online terapide de bu sürecin devalılığının sağlanması amaçlanır.

Vajinismus, bayanlarda uyarılma bozukluğu, bayan ve erkekte orgazm bozuklukları, sertleşme ve erken boşalma problemleri, ağrılı cinsel ilgi üzere durumlarda online olarak tedaviye devam edilebilir.

Psikiyatrik Bozukluklarda Online Terapi

Psikiyatrik bozukluklarda online terapi her vakit tercih edilmez. Erişkinlerdeki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ve Obsesif Kompülsif Bozukluk online olarak tedavi edilebilir. Lakin başka psikiyatrik bozukluklar online olarak sürdürülemeyebilir.

Daha evvel danıştığınız bir profesyonelle birtakım durumlarda sürece internet üzerinden devam edebilirsiniz. Fakat birinci seansınız için ağır psikiyatrik meseleleriniz varsa bu çeşit bir tedaviyi tercih etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Yaşlı Hastalarda Online Terapi

Yaşlı ve konuttan çıkmayacak durumda olan hastalar için de online olarak terapi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu durumda sürecin takip edilmesine yardımcı olacak birileri olmasa bile telefon yardımıyla hastanın tedavisi sürdürülebilir. İmajlı görüşme, telefon ya da ileti uygulamalarıyla her yaştan danışan için fizikî irtibatın gerçekleşmediği durumlarda tedavi yapılabilir.

Başarılı sonuçların alınmasını sağlayacak birçok psikodinamik yaklaşım ve rehabilite sürecinde alanında uzman olan profesyonellerimiz yardımcı olacaktır. Teknolojinin getirdiği bu avantaj, ruhsal sıhhati etkileyen ruhsal süreçler ve travmaların daha kolay atlatılması için yardımcı olabilir. Ayrıntılı bilgi almak ve randevu için çabucak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir