Cerrahi müdahale sonrası sarkma
Genel Sağlık

Cerrahi müdahale sonrası sarkma

Son yarıyıllarda aşırıca yapılan tüp mide harekâtları gibi zayıflama cerrahileri sonrasında, özellikle fazla kilo yararına bağlı sarkma meseleyi oluşuyor. Mevzu hakkında Estetik International Sağlık Grubu hekimlerinden Op. Dr. Selçuk Aytaç söylemelerde bulundu:

“Evet çok fazla kilo kaybetmek, kiloya bağlı oluşabilecek hastalık tehlikenizi ehemmiyetli miktarda eksilten etkileyici bir zaferdir. Bununla beraber, büyük kilo kaybı yaşayan bireylerde sıklıkla, sarkık ten meseleyi oluşur ve bu gidişat hem görünümü hem de hayat niteliğini negatif istikamette etkileyebilir. Bildiğiniz gibi cilt, bedeninizdeki en büyük uzuvdur ve etrafa karşı gözetici bir bariyer oluşturur. Cildinizin en iç katmanı kolajen ve elastin dahil olmak üzere proteinlerden oluşur. Cildinizin yapısının% 80’ini oluşturan kollajen, sağlamlık ve efor sağlar.

Elastin ise elastiklik sağlar ve cildinizin sıkı kalmasına takviyeci olur. Kilo alımı sırasında cilt, karın ve bedenin öteki kısımlarında çoğalmış gelişmeye yer açmak için genişler. Gebelik bu genişlemenin bir misalidir. Gebelik sırasında cilt genişlemesi birkaç aylık bir vakit içine reelleşir ve genişletilmiş ten tipik olarak bebeğin doğumundan sonraki birkaç ay içinde geri çekilir. Buna karşılık, fazla kilolu ve obez insanlar, genellikle çocukluk veya ergenlik yarıyılından başlayarak, senelerce fazla kilo taşırlar. Cilt ehemmiyetli miktarda gerildiğinde ve uzun bir vakit bu biçimde kaldığında, kolajen ve elastin lifleri hasar görür. Netice olarak, geri çekilme marifetlerinden kimilerini kaybederler. Genel olarak, kilo kaybı ne kadar büyükse, gevşek cilt tesiri daha apaçık olur. Ve sarkma meselesinin önüne geçilebilecek tek yol estetik cerrahidir. Bu güzergahta kol germe, bacak germe, meme estetiği, karın germe, sırt germe ve surat germe gibi post bariatrik cerrahi başka bir deyişle obezite cerrahisi sonrası estetik uygulamalar yapıyoruz. Neticeler son derece zaferli”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir