Çay kalbe iyi geliyor
Kalp - Damar Hastalıkları

Çay kalbe iyi geliyor

İtalya’daki L’Aquila Üniversitesi’nde yürütülen ve Lipton Çay Enstitüsü tarafından desteklenen bir araştırma, yalnızca günlük bir kadeh kumpaslı siyah çay tüketiminin dahi kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmaya destekçi olabileceğini ortaya koydu.

Bir hafta vakitle sınandı 
Yapılan açıklamaya göre yaş ortalaması 33 olan ve 19 sağlıklı erkekten oluşan bir grupla yürütülen araştırmada, katılımcılara her biri bir hafta süren beş periyotluk zamanlarda, beş değişik siyah çay ölçüyü verildi. Tüm verilen çayların kafein seviyeyi sabit-standart bir dozda yakalanırken, çay flavonoidlerinin dozu günlük 0 hakimiyet dozu, 100, 200, 400 ve 800 mg/gün olarak uygulandı. Şahsi demleme seçimlerine de bağlı olarak, standart bir fincan çayda vasati 100-200mg flavonoid bulunduğu göz önüne alınarak yapılan araştırma sürecinde katılımcıların natürel olarak bol ölçüde flavonoid kapsayan gıda ve meşrubatları harcaması yasaklanarak neticelerin yalnızca bol flavanoid kapsayan siyah çay tüketiminin tesirini gösterdiğinden emin olunması kastedildi. 

Kalbe iyi geliyor 
Çalışmanın baş inceleyicisi ve bu alandaki ehemmiyetli analistlerinden biri olan Profesör Claudio Ferri neticeleri şöyle değerlendirdi: “Çalışmamız sayesinde damar işlevinde iyileşmenin, günlük bir fincan siyah çay tüketimiyle başladığını ve bu ölçünün artırılmasının daha da tesirli neticeler verdiğini sarihçe göstermiş olduk. Siyah çayın kol atardamarı üzerinde tesirini değerlendirmek üzere altın standart yöntemini kullandık ve damar genişlemesinde besbelli bir büyüme gözlemledik. Aynı zamanda, siyah çay tüketiminin kan tazyikini düşürdüğü ve damar sertliğini eksilterek kan damarlarının esnek kapasitesinin çoğaldığı gözlemledik. Tek bir fincan basmakalıp siyah çay ile başlayan damar özellikleri üzerindeki bu gözetici neticeler, siyah çayın her gün çay içen şahıslarda kalp ve damarlar üzerinde nasıl tesirli olacağına işaret etmektedir.” 

Çayın bereketleri var 
Lipton Çay Enstitüsü Araştırma Direktörü Dr. Paul Quinlan ise görüşlerini şöyle dile getirdi: “Son senelerde, giderek artan rakamda bilimsel araştırma gösteriyor ki, kumpaslı çay tüketimi anlamlı zekâsal ve fiziksel sağlık bereketleri sağlıyor. Bu yeni çalışma, flavonoidlerin damar işlevinin sağlıklı biçimde sürdürülmesinde ehemmiyetli bir rol oynadığını ve uzun vadede kalp ve damar sıhhatine katkıda bulunabileceğini göstererek bir adım daha ileri gitti. Bu, kumpaslı çay harcayanların daha düşük kalp krizi tehlikesine ve yüzde 21 daha düşük felç tehlikesine sahip olduğunu gösteren mevcut ispatları da desteklemektedir. Bu çalışma sayesinde, çayın sıhhatimiz üzerindeki rolünü, özellikle de kalp ve damar sıhhati üzerindeki bereketli tesirlerini daha iyi kavramış olduk.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.