Canlı Bakışların Gizemi Göz Etrafında
Genel Sağlık

Canlı Bakışların Gizemi Göz Etrafında

Göz etrafınıza ne kadar bakıyorsunuz? Gözler insanın yansımasıdır. İç dünyamızda ne varsa gözlerimiz yansıtır. Yeniden duygularımızı oluşturan görsellikleri ise gözlerimiz sayesinde hissiyatımıza indiririz.

Dolayısı ile gözler insanlar için diğer uzuvlara kıyasla daha duygusal bir yer oluşturmaktadır. Göz etrafı cildinin bakımı da bu bakımdan ehemmiyetlidir. Kim buruşuklarla dolu bir göz etrafı ile duygularını asılcı yansıtabilir ki? Bilgisayar ekranında uzun saatler çalıştığımızda gözlerde kanlanma, teninde ise mor milleteler oluşur. Uykusuz kalmanın, uyumadan evvel fazla akışkan harcamanın bedelini ertesi gün gözlerimizdeki şişlik ve morluklarla karşılaşırız. Bitkinlik, stres ve yeis gibi faktörler de göz kapaklarını tesirler göz teninde düşmeler görülür. Bu sebeple gözlerimiz en duyarlı ve en ehemmiyetli uzuvlarımızdır. Onlara çok iyi bakarak özen göstermeliyiz.

Hem gözlerimizin sıhhatini gözetmek hem de göz etrafı cildini genç yakalamak için alacağımız tedbirler nasıl olmalıdır.

1 En ehemmiyetli alacağımız tedbir bilinçli beslenmeden geçer. Hem sıhhatli görünmemizi sağlar hem de göz etrafı cildinin erken ihtiyarlamasını önler. Belli yaştan itibaren görme özelliği zayıflayan herkesin, belli ölçüde B2 vitamini alması ehemmiyetlidir. Onun için, yoğurt, bira mayası ve süt mahsulleri harcanmalıdır. Bunun yanı gizeme  C vitamini kapsayan narinciye alınmalıdır ve ayrıca gözlerimizin sıhhati için en ehemmiyetli vitamin olan vitamin A’ dır. Yeter ölçüde alınmalıdır. Yeşil ve sarı meyve, ve sebzelerde bulunan A vitamini, havuç, kayısı ve karaciğer de bulunur. Yeter ölçüde harcanmalıdır.

2 Göz etrafı cildini ihtiyarlatan en ehemmiyetli etmen güneşin ultra-viyole ışınlarıdır. Güneş gözümüzün tüm tabakalarına hasar verir. Gözlerimizi güneşin hasarlı ultra-viyole ışınlarından gözetmek için güneş gözlüğü kullanmalıyız.

3 Gözlerinizi yoran faktörlere karşı tedbir alın, iyi bir uyku gözler için en hoş ilaçtır. Bitkin olan gözlere siyah ve yeşil çay kompreksi uygulayın göz bitkinliğini alır.

4 Yaşımızı ele veren göz etrafı cildi, yüzdeki buruşuklukların ilk başladığı bölgedir. Göz etrafı cildi ince yapıda olması ve ten altında yağ dokusu olmaması, dolayısıyla göz etrafı cildi çok erken kurur ve ince çizgiler başlar. İlerleyen yaşla birlikte kırışmalar derinleşir, elastikiyet kaybından dolayı da nezaret ve göz kapağında yumuşama, sarkmalar oluşur.

Göz etrafı cildi yaşlanmaya karşı gözetmek için yapmamız gereken uygulamalar

aSuratımızda en duyarlı ve en ince yapıda olan göz etrafı cildini, özenle arınmalıyız. Surat cildimizi arındığımız arınıcılardan değişik olmalıdır. Makyaj yapıyorsanız öncelikle göz makyajını arının, onun için özel arınıcılar vardır. Dıştan içe doğru zarifçe arının ve daha sonra genel olarak yıkayın.

b Göz etrafı bakımında ise en ehemmiyetli etmen nemdir. Göz etrafı bakım kremleri ve serumları, kuruluğu giderici, nem kazandırıcı, buruşuk yaradılışını önleyen bazda dır.  Hyaluron Forte Serum gibi. Göz kremleri ve serumlarını kumpaslı olarak her gün uygulanır, mercimek tanesi kadar her iki göz etrafına orta parmak uçlarıyla zarifçe yarım ay biçiminde sürerek dairesel masaj yaparak cilde yedirilir.

c Günümüzde,  surat ve göz etrafında oluşan buruşukluklarını gideren, çözen birçok yöntem vardır. Ama ben her zaman olduğu gibi, yan tesirsiz ve acısız olan yöntemleri seçim ediyorum. Surat ve göz etrafında oluşan kırışma, rahatlamaları süratli biçimde toparlayan ve kırışmaları açan  Meso-Myo Poratation System yöntemini öneri ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir