Burun Kemiği Neden Sızır, Nasıl Rehabilitasyon Edilir?
Genel Sağlık

Burun Kemiği Neden Sızır, Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Burun kemiği sızısı genel olarak soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar nedeniyle sızı yapar. Bazı vaziyetlerde ise burun kemiği sızısının daha ciddi meselelere işaret edebilir. Genellikle burun kemiği sızıları üst solunum yolu hastalıkları nedeniyle alana gelmektedir. Sinüzit gibi sıhhat meseleleri nedeniyle burun ve elmacık kemiklerinin boşlukları enfeksiyon kapabilir. Bu gidişatta alana gelen meseleye ise akut viral ismi verilmektedir. Enfeksiyon nedeniyle mukusların tıkanması, burun kemiğinde sızılara yol açar. Bu vaziyetin rehabilitasyonu için sızının niye alana geldiğinin tahlilinin yapılması ehemmiyet teşkil eder. Hastalığa ve nedenlere göre en uygun rehabilitasyon usulü hekim tarafından tanımlanacaktır.

Burun Kemiği Sızısı Sebepleri Nelerdir?

Burun kemiği sızısı nedenleri oldukça muhtelif olabilir. Rinit alerji olarak ifade edilen vaziyetlerde polen ve tozlar nedeniyle burun kemiğinde sızılar alana gelebilir. Bu gidişat çoğunlukla kronik enfeksiyonlara yol açar. Bunun yanı gizeme septum deviasyonu olarak ifade edilen burun kemiği çarpıklığı da geçmeyen sızılara yol açabilir. Bu nedenler genellikle:

Şiddetli enfeksiyonlar, Üst solunum yolu hastalıkları, Akut sinüzit ile alakalı tıkanmalar, Burun kemiğine alınan darbeler, Cerahatli sivilceler, Burun içinde aft çıkması, Şiddetli baş sızıları ile kendini belirli eder.

Burun Kemiği Sızısı Bulguları Nelerdir?

Burun kemiği sızısı bulguları genellikle kendini kısa vakitte belirli eder. Bulguları ise:

Burun kanaması, Burun içinde şişmeler, Burun içindeki akıntının koyulaşması, Burun ucu kızarması.

Şayet burun kemiği sızısı çok şiddetliyse ve kronikse bu noktada hiçbir natürel usul ya da şahsi müdahalelere müracaat etmeden, hekime müracaat etilmelidir. Tıkanma kaynaklı olarak alana gelen kemik sızılarında, hastalık geçtikten sonra kemik sızısı da geçecektir. Bu noktada şayet burun kemik sızısı grip nedeniyle alana gelmiş ise mandalina kabukları kaynatılabilir ve solunabilir. Burun kemiği sızısı genellikle akut viral sünizit kaynaklı olarak alana kazanç. Bunun yanı gizeme üst solunum yolu hastalıkları bakımından da grip, nezle ve faranjit gibi sıhhat meseleleri de burun kanallarında enfeksiyonlara ve burun kemiği sızısına yol açmaktadır.

Sinüzit için natürel usuller Tıklayın !

Sümük Renginiz Ne Anlatıyor? Hastalık İncelemeyi Tıklayın !

Burun Kanaması Nedenleri Hangileridir? Tıklayın !

Etiketler

burun sızısı burun kemiği burun kemiği sızısı Rinit alerji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir