Bunalıma Karşı Gıdalar
Psikolojik Sağlık

Bunalıma Karşı Gıdalar

Mutluluk hormonu olarak öğrenilen ‘serotonin’ yediğimiz yiyecekleri yakından ilgilendirir. Beyin serotonin üretmek için triptofan kullanır. Şayet triptofan bakımından cılız olan beslenme kumpasınız varsa bu sizi bunalıma çeker.

İşte bunalımı önleyen 7 yiyecek:

1 ACI BİBER

Sivri yeşil biber, kırmızı pul biber gibi acı gelen gıdalar ağızda yanma hissi oluşturur ve mutluluk sağlayan endorfin maddesinin salgılanmasını sağlar.

2 ÇİKOLATA

Çikolata mutluluk hormonu olarak da öğrenilen serotonin bakımından yüksek bir yiyecek. Bu surattan mutluluk verir, ruh halinin iyileşmesini sağlar.

3 PAPATYA ÇAYI

Melatonin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesinin yanında ruh halinin düzenlemesinde tesirli olur. Karanlık etrafı seven melatonin papatyanın içinde bol ölçüde bulunur. Papatya çayının içine bir çay kaşığı bal ilave etmek oreksin seviyesini eksilterek hafiflemenize ve ruh halinizin iyileşmesine takviyeci olur.

4 DOMATES

Antioksidanlar bedenin stres yarıyılında ortaya çıkan hür radikalleri tesirler ve gidişatını iyileştirir. Sabah bitkin ve mutsuz uyanmanızı yasaklamaya takviyecidir. Bu surattan antioksidan bakımından zengin olan domatesin harcanması gerekir.

5 BALIK

Omega 3 bakımından zengin yiyeceklerin başında balık kazanç. Yapılan bir hayli çalışmada Omega 3’ün ruh halini iyileştimede ve bunalımı eksiltmede tesirli olduğu görülmüştür.

6 SÜT, YOĞURT, PEYNİR, YUMURTA, ET, TAVUK

Proteinli gıdalar endorfin ve serotonin homonunu artırır, bunalım tehlikesini azlatmaya takviyeci olur. Bu sebebple süt, yoğurt, et, tavuk, peynir gibi besinlerin yiyecek listesine ilave edilmesi gerekir.

7 ESMER EKMEK

Esmer ekmek ve değişik cinslerdeki birkilerden elde edilen hububatlı mahsuller kan şekerini dengeler, serotonin seviyesini yükseltir böylece bunalımdan korur.

Kaynak : Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.