Bu Hastalıklar Genç Yaşlı Ayırmıyor
Kalp - Damar Hastalıkları

Bu Hastalıklar Genç Yaşlı Ayırmıyor

Yaşlılık hastalıkları olarak anılan “kalp ve damar hastalıkları” artık herkesin kapısını çalıyor.

   Çağın yenilenmesi hayat koşullarını da güçleştiriyor. Güçleşen hayat koşulları ise sigara/içki gibi bağımlılıklar ve stresi tetiklediği gibi sıhhatli hayata parçalayan zamanı da kısıtlıyor. Tüm bunlar ise genç yaşlı demeden tansiyon, makûs kolesterol ve kalp yetmezliğine neden oluyor.  

Kardiyoloji Kısmı ’nden Doç. Dr. Bünyamin Yavuz “ Bir zamanlar 60 yaş ve üzeri bireylerde görülen kalp ve damar hastalıkları artık ihtiyarlamayı beklemiyor. 45 yaş üstü herkes tehlike altında” diyor. 

Kesinlikle Tetkik Olun

Hayati tehlike taşıyan tansiyon, kolesterol ve kalp yetmezliği uzmanlara göre 45 yaş üstü erkekler ve 55 yaş üstü bayanlar için tehlike. Ailede erken kalp hastalığı hikayesi olan herkesin hangi yaş grubunda olursa olsun kesinlikle zorunlu hakimiyetleri yaptırması gerekiyor. Doç. Dr. Bünyamin Yavuz yüksek tansiyon ve kalp yetmezliğinin uzuv zararı başlamadan bulgu vermediğine dikkat sürüklüyor ve ilave ediyor “ 15 dakikalık bir tetkik ile ömrünüze seneler katabilirsiniz” 

Tansiyon Deyip Geçmeyin

Kalp damar hastalıklarının başında yüksek tansiyon geliyor. Yüksek tansiyon 60 yaş üzerindeki yaşlı popülasyonun yüzde 70 ’inde, yetişkin popülasyonun ise yüzde 30 ’unda görülüyor. Doç. Dr. Bünyamin Yavuz kalp, böbrek, göz ve beyin damarlarının yüksek kan tazyikine uzun seneler suskunca katlanabildiğini, bu sebeple de hastalığın bulgu vermeden ilerlediğini dikkat topluyor. Hakimiyet altına alınmadığında kalp yetmezliği, kalp gelişmesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve âmâlık gibi ciddi meselelere neden olan yüksek tansiyonun yinelenen ölçümlerle tespit etiliyor. Tanı kan tazyikinin bir hafta ara ile yapılan iki ayrı ölçümde 140/90 mmHg ve daha üzerinde çıkması ile konuyor.

Tansiyon Nasıl Düşer?

Sarımsak en çok tanınan tansiyon düşürücüdür, kilo vermek, kumpaslı spor yapmak ve günde 5gr altında tuz harcamak tansiyon düşürücü tesiri olan etkenlerdir. Akdeniz tipi perhizle beslenmek, içkiden uzak durmak kullanılan ilaç dışı rehabilitasyon usullerindendir. Bu metotların sınanmasına karşın tansiyon düşmüyorsa kesinlikle kalp hekimine müracaat etilmelidir. 

Kalbiniz Size Yetiyor Mu?

Kalp hastalıklarından en sık görülenlerinden biri de kalp yetmezliği. Kalp yetmezliği kalbin egzersiz sırasında dokulara kan pompalamada beceriksiz kalmasıyla ortaya çıkıyor. İleri evrelerinde dinlenme anında dahi soluk darlığı, halsizlik, şişlik, gece öksürüğü, düz uyuyamama gibi bulgularla kendini gösteriyor. Kalp yetmezliği her yaş grubunda görülebildiği gibi özellikle 45 yaş üzerinde ölümcül neticeler doğurabiliyor. Bu sebeple 45 yaş üzeri herkesin ekokardiyografi sürükletmesi gerekiyor.

Mutluluğun Yolu “İyi Beslenmek, Egzersiz Yapmak”

Kalbiniz sizin için günde 100 bin kere atıyor. Peki siz onun için ne yapıyorsunuz? Doç. Dr Yavuz kalp sıhhatini gözetmek için şu önerileri veriyor :

“Kumpaslı ve uygun egzersiz, kalbi gözetmek için koşul. Fiziksel ve duygusal olarak kendini iyi paydan her fert, hastalıklarla çabasını daha sıhhatli sürdürür. Bu sebeple 45 yaş üzeri herkesin haftada en az iki kere ve en az 20 dakika sürecek yürüyüşler yapması zorunlu. Olanağınız varsa suratın. Yüzmek en sıhhatli egzersizlerden biridir. Burada sıhhatli beslenme, kumpaslı uyku da çok ehemmiyetli. Ayrıca yapılan araştırmalar kumpaslı seks hayatı olan yetişkin ve yaşlıların, kalp ve damar hastalılarından can verme tehlikesinin daha az olduğunu ortaya koydu. Bunu da göz arkasını etmemek.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.