Psikoloji

BU CİNSEL MESELELERİ YAŞIYORSANIZ HİPNOZ’UN BİR KATSI OLABİLİR

  1. ORGAZM OLAMAMA

Zihinde başlayan meseleler zihinden çözümlenmelidir. Orgazm olmaya direnen bir zihin bunu alışkanlık haline getirerek aslında orgazm olamamayı öğrenmiştir. Gerek kişinin kendini tanıması gerekse partnerinden beklentilerini karşılayamaması bu sorunu kronikleştirmiş olabilir.

  1. ÇOK MASTURBASYON

Karşı cins ile sağlıklı bir birliktelik gerçekleştiremeyen. Çoğunlukla içe kapanık şahıslarda daha yaygın görünen bireylerde çok uyarılma ve ejekülasyon mastürbasyon ile gerçekleşmektedir. Vakitle bunu her vakit isteyen ve gücünü dengeleyemeyen bireylerde sorun olur.

  1. ERKEN BOŞALMA

Cinnsel ilgi kişinin kendi memnunluğu kadar karşısındaki kişinin de mutluluğuna hizmet eder. Bu alakada taraflardan birinin erken boşalması maksada varmadan gücün tükenmesi sürecini doğurur ki bu da bir mühlet sonra karşı tarafta isteksizlik yahut hayal kırıklığına neden olur.

  1. CİNSEL TAKINTILI FİKİRLER

İstemediğiniz halde erotik hayaller kurmaktan kendini alıkoyamama. Gözünüzün her fırsatta karşınızdaki kişinin cinsel organlarına takılması. Cinsel içerikli düşlerin sıklığı. Daima uyarılmak ve günlük rutin işlere verimli bir konsantrasyon sağlayamamak cinsel takıntılı kanılarda görülen en yaygın meselelerdir.

  1. VAJİNİSMUS

Bayanlarda birinci gece korkusu olarak ortaya çıkan, lakin evlendikten sonra aylar geçmesine karşın ilgiye girememe hali Türk toplumunda her 45 bayandan birinde görülebilmektedir. Bu endişe istemsiz kasılmalarla vajinayı kapatır ve zevkli olacak bir alakayı acılı bir sürece dönüştürür. Mahremiyetinden ötürü bunu kendi içinde çözmeye çalışan çift bazen ortadan yıllar geçtikten sonra bile bu durumun sonuçlarına razı olarak ömrü sürdürür.

  1. ÇOK İSTEK YAHUT İSTEKSİZLİK

İstek ve isteksizliğin uç noktaları tarafların gereksinimlerinden fazla yahut yetersiz oluşması halinde çiftlerde sorun yarabilir. Teğin çok istekli olması başkasını yorabilecekken bir oburunun isteksiz oluşu başkasını arayışlara sürükleyebilir. Bağ yahut evlilik sadakatini tehlikeye atar.

  1. TACİZ KAYNAKLI DEHŞETLER

Her taciz bir travmayı beraberinde getirir. Bu travmanın şiddeti karşı cinse olan güvensizliği doğurur ve kişinin kendine verdiği pahası değersizleştirir.

  1. BAĞLANTI KORKUSU

Cinsellik konusunda tabularla yetişen bireyler alaka öncesi yaşadıkları çok güvensizlik. Hoş bir ilginin başlamadan bitmesine neden olabilir.

Cinsel terapilerde eşlerin birlikte katılması süreci daha verimli hale getirebilir lakin hipnoterapide bu türlü bir mecburilik yoktur. Sorunun altında yatan nedenler tespit edilerek evvel şuur seviyesinde kişi bilinçlendirilir. Sonra tahlilleri bilinçaltı seviyede kişinin bilinçaltına yüklenir. İstek edilen sonuç oluşuncaya kadar seanslar tekrar eder. Şayet bu sonucu oluşturan fizyolojik sebepler olduğundan şüpheleniliyorsa evvel bunun patalojisi incelenmelidir.

Bu yazının telif hakkı Adil Maviş’e aittir. Kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Makaledeki bilgilere dayanarak rastgele bir teşhis ve tedavi uygulanamaz. Adil Maviş kendi geliştirdiği ve kişinin içsel dinamiklerini en üst düzeyde kullanılabilmesine dayalı koçluk ve kişisel danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu bağlamda alacağınız hizmet teşhis ve tedavi kapsamında değildir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir