Bu besinler sigaraya düşman
Sigara

Bu besinler sigaraya düşman

Sigarayı bırakmak isteyenler için nasıl beslenmeleri gerektiği de bir sual işareti. Uzman Diyetisyen Aslıhan Ufak sigarayı bıraktırmaya dayanakçı olabilecek besinler hakkında balaka verdi.

Uzman Diyetisyen Aslıhan Ufak, süt içtikten sonra içilen sigaranın tadının makûs olması dolayısıyla, sigarayı bırakmakta dayanakçı olduğunu belirtti.

Uzman Diyetisyen Aslıhan Ufak, bazı besinlerin kilo almadan sigarayı bırakmaya dayanakçı olacağını ifade ederek, “Canınız sigara içmek ister ve nikotine lüzum dinlerseniz patlıcan harcayarak içeriğindeki nikotin ile kendinizi rahatlatabilirsiniz” dedi.

Hem sigarayı bırakıp hem de sıhhatli ve fit olmanın yolları hakkında balaka veren Diyetisyen Ufak, “Sigarayı bırakmaya dayanakçı olacak besinler; Muz, hem sigarayı bırakmaya hem de sigaranın tesirlerini yok etmeye dayanakçıdır. Domates suyu ve sigara beyinde aynı bölgeyi uyardığı için sigarayı bıraktığınız ilk bir ay boyunca bir çay bardağı domates suyu içerek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre yirmi gün boyunca harcanan iki yemek kaşığı yulaf lapası nikotin bağımlılığını eksiltmektedir. Bir bardak süt içerek kendinizi sigaradan soğutmak sizin elinizde zira süt içtikten sonra içilen sigaranın tadı makûs olup, istenilen tadı vermemektedir. Canınız sigara içmek ister ve nikotine lüzum dinlerseniz patlıcan harcayarak içeriğindeki nikotin ile kendinizi rahatlatabilirsiniz” diye konuştu.

Kilo almadan sigarayı nasıl bırakabilirsiniz?

Uzman Diyetisyen Aslıhan Ufak, düşük kalorili atıştırmalıklarla ağzınızı meşgul faktörün kilo almadan sigarayı bırakmakta faydalı olduğunu kaydederek, “Sigarayı bırakan şahısların belki de en çok zorlandığı taraf, bedenlerine aldıkları nikotinden çok el alışkanlığıdır. Bireyler sigaradan boşalan yeri, abur cuburlar ile doldurarak sigara ile aralarındaki fiziksel alışkanlığı doldurmaya çalışırlar. İşte kilo aldırıcı reel etmen bu abur cubur tüketiminden kaynaklanmaktadır. Yeme gereksinimini eksiltmek ve oluşan boşluğu doldurmak için şekerleme, çikolata, cips, çekirdek gibi yüksek kalorili abur cuburlar yerine sakız, salatalık, taze ve kuru meyve, düşük kalorili atıştırmalıkları seçim edin. Özellikle kivi ve havuç suyu harcayarak nikotini bedeninizden atabilirsiniz. Yüksek lifli yiyeceklere yönelin. Sigara kullananlar genellikle sigara içtikten sonra bağırsaklarının faal bir biçimde çalıştığını söylerler. Sigarayı bıraktıktan sonra kabızlık problemi yaşamaktan korkmayın! Bütün hububatlı, çavdarlı, kepekli mahsulleri ve sebze ve meyve tüketiminizi artırarak, gün içerisinde probiyotik yoğurt seçim ederek bağırsak problemlerine karşı temkininizi almış olursunuz” biçiminde konuştu.

Ufak, “Tabağınıza sıhhatli besinler seçin” teklifinde bulunarak şöyle konuştu:

“Nikotinin tat alma duyularınızı etkilediğini biliyor musunuz? Sigarayı bıraktığınızda harcadığınızın besinlerin ve meşrubatların tadını daha iyi almaya başlar, iştahınızı hakimiyet etmekte zorlanırsınız. Bu sebeple bu süreçte kalorisi düşük, besin bedeli yüksek olan yiyecekleri seçim edin. Sebzeler, süt ve mahsulleri, lifli yiyeceklerden zengin, yağ, basit karbonhidrat, gazlı meşrubatlar ve hazır meyve sularından uzak bir porsiyon tercihi yapınız. Bol bol su için. Yemeklerden evvel ve yemek esnasında su tüketimi hem su kaybınızı maniler hem de sizi yüksek kalorilerden korur. Aynı zamanda iştahınızı hakimiyet altında tutmaya da dayanakçıdır. Kumpaslı fiziksel etkinlikte bulunun. Fiziksel etkinlik kalorileri yakar ve hem nikotine hem de yemeğe odaklanmayı eksiltir. Nikotinin bedeninizden uzaklaşması sebebiyle metabolik süratiniz yavaşlayabilir. Bu gidişata mani olmak için kumpaslı bir egzersiz programına başlayarak tedbir alabilirsiniz. Aynı zamanda kumpaslı fiziksel etkinlik sigarayı bırakırken savaştığınız en büyük düşmanınız olan stresi eksiltir. Akciğerlerinizi arınmaya dayanakçı olacak besinler; Sarımsak, alisin içeriği ile akciğerlerinizi arınmaya dayanakçı olur. Ebegümeci çayı, sigaranın tesirlerini silip, aç karnına harcandığında akciğerleri arınmaktadır. Yeniden zencefil ve tarçınla yapacağınız elma çayı ile akciğerlerinizi sigaranın tesirlerinden temizleyebilirsiniz. Sabahları aç karnına üç-dört adet keçiboynuzu suda kaynatılarak, içilirse sigaranın tesirlerini silmeye dayanakçı olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.