Brokolinin verimleri
Genel Sağlık

Brokolinin verimleri

1 kadeh ham brokoli günlük C vitamini lüzumunun %153’ini, folat lüzumunun %14’ünü, A vitamini lüzumunun %11’ini ve gereksiniminin de %9’unu karşılar. Peki bu ne anlama geliyor?

İrin sökücüdür: Brokolide kaempferol diye adlandırılan flavonlar bulunduğundan irin sökücü özelliği vardır. Artrit ve gut hastalığına iyi kazanç.

Alerjiye iyi kazanç: Brokoli cerahatli gidişatlara iyi geldiği için alerjiyi önceliyici özelliği vardır. Kaempferol maddesi zengin yiyecekler yemek zorundaysanız brokolinin yanısıra lahana, üzüm, çilek ve domates de yeyin.

Lif kaynağıdır: Brokoli perhiz yapan insanların arkadaşıdır. Tok meblağ ve çok uzun vakit açlık sezmezsiniz.

D vitamin açısından çok zengindir: D vitamini noksanlığı sürükleyen bir şahıs kesinlikle brokoli yemelidir. Brokoli D vitamininin emilimine dayanakçı olan A ve K vitamini ambarıdır.

Gözlerinize verimlidir: Lutein ve zeaxanthin isimli karotenler açısından zengin olduğu için brokoli gözler için çok verimlidir.

Harika bir cilde sahip olursunuz: Brokolinin bereketlerinden bir değişiği de brokolideki glucoraphanin isimli kimyevinin sindirim sırasında başka kimyevilere dönüşebildiği için cildinizi gençleştirme özelliğine sahip olmasıdır.

Kalp hastalıklarına tutulmanızı maniler: Brokolideki lutein maddesi gözlerinize iyi geldiği gibi damarları sarih tutarak kan akışını kumpaslar ve kalbinize de iyi kazanç.

Protein açısından zengindir: Neden brokoli yemeliyiz sualine verilebilecek bir değişik hoş yanıt da yağsız proteinler açısından zengin bir gıda olmasıdır. Bir tabak brokoli yemeği yerseniz 3 gram protein ve 0 gram yağ alırsınız.

Kas sızılarına iyi kazanç: Sabahları koşmadan evvel her sabah bir muz yiyiyordunuz değil mi. Küçük bir servis tabağıyla brokoli yeseniz potasyum balansınızı sağlarsınız ve bu da koştuktan sonra oluşacak adale sızılarını giderir.

Kemikleriniz için iyidir: Kemiklerinizi kalsiyum açısından kuvvetlendirdiği için özellikle biz bayanlar için çok verimlidir.

Kanseri önlemeye dayanakçı: Beyinde oluşabilecek urları önlemeye de dayanakçı olur.

Lif kaynağıdır: İçinde lif bulunan gıdalar tok tutmasını öğrenilirler. Brokolinin içinde de bol ölçüde Lif bulunur. Bu surattan perhiz yapan insanlara tokluk hissi verdirmesi için brokoli tüketimi önerilir.

Asap Sistemi Sıhhatini Korur: Sıhhatli bir asap sistemi için potasyum ehemmiyetli bir maddedir. Zengin ölçüde potasyum kapsayan brokoli asapların sağlığına gözetir.

Zayıflamayı Khadiseleştirir: Brokoli zengin ölçüde lifler kapsamaktadır ve tam lif kapsayan gıdalar zayıflamaya dayanakçı olmanın dışında sindirim sistemi sıhhatine ciddi katkılarda bulunabilirler. Günlük olarak harcanan ham brokoli bedenin lüzum dinlediği bir hayli maddeyi sağlayabilir. Lifler ayrıca kan şekeri seviyesini ayarlar.

Brokoli nasıl yenilmeli

Brokolinin en bereketli tüketim biçimi ham ya da hafif pişmiş biçimde olmasıdır. Brokoli ile mükemmel salatalar ve çorbalar hazırlayabilirsiniz.

özel içeriğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir