Böbrek Sıhhatini Koruma Yolları
Böbrekler ve İdrar Yolları

Böbrek Sıhhatini Koruma Yolları

Böbrek hastalıkları bitkinlik, konsantrasyon bozukluğu, göz kapaklarında şişlikler gibi bir çok bulgu ile kendini gösterebiliyor.

Memorial Ankara Sağlık Kurumu Nefroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Kayser Çağlar, “12 Mart Dünya Böbrek Günü” evvelinde böbrek sıhhatini koruma yolları hakkında şu bilgileri verdi: En ehemmiyetli tehlike etkenleri “Böbreklerin temel işlevi bedende oluşan artık mahsulleri ve fazla akışkanı uzaklaştırmaktır. Bu operasyon beden kimyası için oldukça ehemmiyetlidir. Bunun yanı gizeme böbrekler kan tazyikini tertip eden hormonları salgılar, bedenimizdeki D vitaminini etkin hale getirir ve kan hücrelerinin imali için zorunlu olan hormonu salgılar. Muhtelif hastalıklar ve bazı ilaçların yanlış kullanımı neticesinde ortaya çıkabilen ‘akut böbrek yetmezliği’ böbrek işlevlerinin ani olarak eksilmesidir. Böbrek işlevlerinin daha uzun zaman içerisinde geriye dönemeyecek biçimde eksilmesi ise ‘kronik böbrek yetmezliği’ olarak adlandırılır.

Diyabet ve tansiyon hastaları, ileri yaştaki fertler ve ailesinde böbrek hastalığı hikayesi bulunan şahısların böbrek hastalıklarına tutulma tehlikeleri daha fazladır. Böbrek hastalığının teşhisinde kullanılan usuller; kan tazyiki ölçümü, idrar testi, kan incelemeleri ve böbreğin radyolojik olarak görüntülenmesidir.

 

    Neler Yapılmalı?

Kumpaslı egzersiz yapmak
Beden ağırlığını hakimiyet altında tutmak
Tansiyonu ve kan şekerini hakimiyet altına tutmak
Dengeli beslenmek
Sigara kullanmamak
Alkol tüketimini sınırlandırmak
Yeterli ölçüde akışkan almak
Yılda bir hekim hakimiyeti yaptırmak
Bilinçsiz ilaç tüketiminden uzak durmak
Ailedeki hastalık hikayelerini öğrenmek ve bunlara göre tedbirler almak
Kan tazyiki ölçümü yaptırmak
Tuz tüketimini eksiltmek

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.