Psikoloji

Bisiklet Metaforu

İçinde bulunduğumuz hayat bisiklet binmeye benzemektedir. Bir bisiklet üstünde pedal çevirerek, yorularak ilerlemeye benzeri. Yorgun hissedersin, zayıf hissedersin ancak her vakit devam etmen gerekir. Pes ettim dediğin anda bile devam etmen gerektiğini bilirsin. Pekala hayat istediğimiz halde ilerlemezse? Ya daima yollarda engebeler varsa ?

Hayat içerisinde karşılaşabileceğimiz bir grup problemler olabilir. Bu problemler sonucunda olumsuz kanılar, olumsuz hislere maruz kalıyor olabiliriz. Tüm bunlar da özsaygı ve özgüven sorunlarının oluşmasına neden oluyor olabilir. Olumsuz kanıların yarattığı olumsuz akıntıya sık sık kapılırsınız ve orada yaptığınız tek şey mevzuyu daha fazla deşmek olursa bunun mümkün sonuçları da riskli olur. Ayrıyeten niyet kıvranmalarından(olumsuz, gereksiz gelen düşünceler) dolayı hem daha çok kanıya hem de daha şiddetli bir korkuya saplanıp kalırsınız. Ve tüm bunlar sizin özgüven ve özsaygı sorunları yaşamanıza neden olur.

Pekala ne yapmalıyım ?

Öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken; durumu, ortamı yahut olayı bizim ona yüklediğimiz manalarla değil, olduğu üzere görmeye çalışalım.

Niyetlerimizi bulalım ve keşfedelim.

Negatif fikirlerimizde yer edinmiş bilişsel çarpıtmalarımızı öğrenelim.

Belirlediğimiz fikirler sayesinde inançlarımıza göz atalım. Kendimizle ilgili derin temel inançlarımız da bu süreçte bizi zorluyor olacaktır.

Fikir durdurma tekniğini uygulayalım.(Kendinize sesli yahut sessiz olarak telkinde bulunma.) Telkinin kısa ve net olmasını öneririm. Örneğin; bunu düşünmeyi burda bırakıyorum diyebilirsiniz.

Niyet çürütme tekniğini uygulayalım. Bir nevi delil arama çalışması.

Tüm bu denemeleri yaparken vakit zaman hayal kırıklığı hissetmeyi yahut işlerin her vakit bizim istediğimiz üzere gitmeyecek olmasını göze alalım.

Hakikat odaklanmayı devreye sokalım.

Alternatif fikirleri üreterek bizi olumsuz etkileyen niyetlerden kurtulalım.

PES ETME. PEDAL ÇEVİR VE İSTEDİĞİN YERE ULAŞ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir