Diyet

Birinci altı ay anne sütü ve sonrası

Bebeğinizi birinci altı ay boyunca yalnızca anne sütüyle beslemeniz çok değerli.

Pekala ya sonra

✳️İLK ALTI AYDAN SONRA EMZİRMEYE DEVAM ETMEK, BEBEĞİN DİYETİNDEKİ YENİ BESİNLERİ SİNDİRMESİNE YARDIMCI OLUR.

Bebek yaklaşık 6 aydan itibaren katı yiyeceklere başlamış olsa da, bebeğin muhtaçlık duyduğu emzirme ölçüsünün şimdi kıymetli ölçüde düşmesi muhtemel değildir, 12 aya kadar diyetlerinin ana bileşeni olarak anne sütüne muhtaçlıkları vardır.

Bebeklerin birçok hala günde 6-8 sefer emiyor lakin bundan sonra her beslenmede biraz daha az süt almaya başlayabilir. Besinlerin verilmesinin yanı sıra emzirmeye devam etmek yalnızca düzgün beslenmeyi sağlamakla kalmaz, birebir vakitte anne sütü öbür yiyeceklerin sindirilmesine de yardımcı olur.

❗Katı yiyeceklere birinci girişin bu basamağında, bebeğinizin bezlerine daha yakından bakın! Bazen çok fazla katı yiyecek ve yetersiz emzirme kabızlığa neden olabilir. Bunu fark ederseniz, anne sütü beslemenizi tekrar artırmanız güzel bir fikirdir.

✳️EMZİRMEK BEBEĞİNİZİ HASTALIKLARDAN KORUR

6-12 ayları ortasında ve sonrasında bebekler her şeyi ağızlarına sokmaya çalışırlar. Anne sütünüz 6 ay sonra bile hala antikorlarla doludur ve onları hastalıklardan korur.

❤️Her ikiniz de hazır olana kadar emzirmeyi kesmenize gerek yok. Ne kadar uzun mühlet anne sütü sağlar ve düzgün beslenerek emzirirseniz, sizin ve bebeğiniz için uzun vadeli sıhhat faydaları o kadar âlâ olur. Tadını çıkarın.

İkinizin de istediğini hissettiğiniz sürece bebeğinizi emzirerek besleyin ve sevin. Bebeğinize verdiğiniz her emzirme her bakımdan kıymetlidir.

Gördüğünüz üzere birinci 6 aydan sonra da emzirmeye devam etmek için pek çok neden var ve bunlar yalnızca birkaçı. Bebeğinizle emzirme vaktinizin tadını çıkarın ve ikiniz için de en güzelini yaptığınızdan emin olun.

Yapılan araştırmalar, bir bebeğin ikinci yılında (12-23 aylık) 448 mL anne sütünün şunları sağladığını göstermiştir:

Güç gereksinimlerinin% 29’u

Protein gereksinimlerinin% 43’ü

Kalsiyum ihtiyacının% 36’sı

A vitamini ihtiyacının% 75’i

Folat gereksinimlerinin% 76’sı

B12 vitamini ihtiyacının% 94’ü

C vitamini ihtiyacının% 60’ı

Böylelikle, 6 aydan sonra ve hatta 12 aydan daha uzun mühlet emzirmenin hem bebeğinize hem de sizin için kıymetli sıhhat faydaları olduğunu görebilirsiniz. Bu yararların birçok bir ömür uzunluğu sürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir