Psikoloji

BİLİMSEL ONAYLI REÇETE: TATİL

Yararları bilimsel olarak onaylanan tatil, âlâ plan yapılmadığında çiftler ortasında hengameden istifaya kadar birçok meseleye neden oluyor. Psikiyatrist Dr. Zeynep Pınar çeşitli teklifler sunuyor: Birinci iş gününe toplantı koymayın, rahat giysiler giyin,    tatilin son gününü meskende geçirin, diyete çabucak başlamayın, tatili ikiye bölün…

Kent kaosu, iş sorumluluklarının birikmesi, valizler dolusu kirli çamaşır, kurumuş çiçekler, boşalmış buzdolabı, birikmiş faturalar, değişen uyku sistemi ve alınmış kilolar… Ruh ve vücut sıhhatini koruduğu bilimsel olarak da kanıtlanan tatil, düzgün planlanmadığında depresyona neden olabiliyor. 

KALBİ YORUYOR

Psikyatrist&Psikoterapist Dr. Zeynep Pınar, “Kişinin tatil yapamadığı her yılın kalp krizi riskini arttırdığı tespit edilmiş. Tatile çıkamayanlarda iş performansı düşerken öfkenin de arttığı gözlersiniz” dedi. Pınar, tek başına tatil depresyonu önlemese de ilaç ve terapiden sonra tatil önerebileceğini belirtti. 

YARATICI OLUN, KENDİNİZİ ŞAŞIRTIN

Tatilin keyfine varmak için planlı yapılmasını tavsiye eden Pınar, “Tatilde alışkanlıklarının  esiri olanlar memnun olamıyorlar. Tatil deyince aklımıza deniz, güneş, bronzlaşmak  geliyor. Halbuki zihnimizi dinlendirmenin yolu onu durdurmak ya da rutin içinde yaşamak değil şaşırtmaktır. Tatil için yaratıcı planlar yapın. Örneğin, yaz tatilinizi bir merakınızı hobiye dönüştürecek uğraşlarla geçirebilirsiniz” dedi.

BAĞDAKİ PROBLEMLER SU YÜZÜNE ÇIKIYOR
Dr. Zeynep Pınar, “Günlük hayat rutininizde ötelediğiniz sorunlarınız tatilde su yüzüne çıkabilir. Konuta tatil, bayram sonrası hengame ederek dönen pek çok çift ile karşılaşıyoruz. Tatile çıkmadan evvel düzgün bir plan yapın. İstek, gereksinim ve hayallerinizde çok farklılıklar varsa farklı tatile çıkmak daha âlâ fikir olabilir” dedi. 
Dr. Zeynep Pınar’ın teklifleri:
-Sizi tatilde rahat bırakmayan yakınlarınız varsa iş kısmı yapın, kendinize ilişkin saati bildirin ve bu saati kendinize ayırın. 
-Sürekli yiyip içtiklerimizi sağlıklı olup olmadığını tartmayın. Yanlışsız beslenmedeki yüzde 15 yanılgı hissesinin bir kısmını tatilde kullanın.
-İşi gerinizde bırakın.
-İşe uzun orta verip akabinde biriken sorumluluklarla başa çıkmakta zorlananlar için tatili senede üç yahut dört kesime bölmek yeterli bir fikirdir.
-İlk iş gününüzde rahat kıyafetler giyin. 
-Tatil dönüşü birkaç günü meskende geçirmek hem çocuklar hem de yetişkinler için yumuşak bir geçiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir