Bilgisayar Kullanırken Dikkat
Genel Sağlık

Bilgisayar Kullanırken Dikkat

DR. İsmail Erşan, gözlerde ağrı, kuruluk hissi, batma, yanma, kaşıntı, sulanma, kızarıklık, flu görme, nesneleri çift görme gibi şikâyetlerin görüldüğü hastaların çoğunluğunun bilgisayar kullanıcısı olduğuna dikkat çekli.

Yoğun iş temposu ile beraber bilgisayar ekranı başında kalma süresi 7-8 saati bulan bireylerde bu şikâyetler daha da sık ve şiddetli görüldüğüne değinen Yrd. Doç. Dr. Erşan, “Basmakalıpta dakikada 14-18 kere gözümüzü kırparken bilgisayar karşısına geçtiğimizde göz kapaklarımızı kırpma sayımız altı, yediye düşmektedir.

Eksilen göz kırpmasıyla yeteri ölçüde gözyaşı salınamamakta ve göz küresi yeteri ölçüde ıslanamamaktadır. Netice olarak göz de besbelli şikâyetler ortaya çıkmaktadır. Ofis gibi klimalı civarlar, sıcak yaz ayları gibi gözyaşı buğulaşma süratinin çoğaldığı ve etraf neminin eksildiği gidişatlarda bilgisayar kullanıcılarının şikâyetleri çoğalmaktadır.

 Bu hasarlı tesirleri eksiltmek için çalıştığımız etraf iyice havalandırılmak, ekran başında uzun zaman kalınmamalı, 45 dakika ekran karşısında kalındı ise 15 dakika müddetle daha az görsel dikkat gerektiren işle uğraşılmalı, ekran karşısında şuurlu olarak belli aralıklarla gözlerin kırpılması alışkanlık haline getirilmelidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir