Beyin Sıhhatiniz Tehdit Altında Olabilir
Nörolojik Sorunlar

Beyin Sıhhatiniz Tehdit Altında Olabilir

Acıbadem Kozyatağı Sağlık Kurumu Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Peker, fazla sıcakların beyinde birçok hastalığa yol açabildiğini, bunların başında da sıcak çarpması, beyin damar tıkanıklığı ve kanamasının geldiğini ifade etti.

Prof. Dr. Peker, yaptığı yazılı açıklamada, meteorolojinin hava sıcaklığının çoğalacağı ve yüksek nemin gelecek günlerde de devam edeceği ihtarında bulunduğuna işaret ederek, özellikle bugünlerde bol su içmenin her zamankinden çok daha fazla ehemmiyet taşıdığını bildirdi.

Yüzde 80’i sudan oluşan insan beyninin en büyük zaaflarından bkocamanın da sıcak hava olduğunu belirten Peker, fazla sıcak ve su kaybına bağlı olarak yaz aylarında baş sızısı, baş dönmesi, halsizlik, uykulu gidişat ve konsantrasyon bozukluğunda çoğalış kollandığını aktardı.

Peker, fazla sıcakların beyinde birçok hastalığa yol açabildiğini, bunların başında da sıcak çarpması, beyin damar tıkanıklığı ve kanamasının geldiğini ifade ederek, beyin kanamasının çoğu zaman sıcak çarpmasıyla karıştırılabildiğinden vefata bile götürebildiğine dikkati çekti.

Sıcak havalarda zorunlu tedbirlerin alınmasının özellikle de bedenin su balansının korunmasının hayati ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Peker, “Beynimizin yüzde 80’i sudan oluşur. Su kaybı doğrudan beyindeki iç balansı tesirler. Beynin bayağı işlevlerinde topallamaya yol açar ve beyin sıhhatini ciddi biçimde bozabilir” balakasını verdi.

“FAZLA SICAKLAR BEYİN KANAMASINA DA NEDEN OLABİLİYOR”

Yeterli akışkan almanın ehemmiyetine işaret eden Peker, “Fazla sıcak, buna bağlı terleme, su kaybı ve yeterli akışkanın alınmaması kanın sıvılığını artırırken bu da damarlarda pıhtı gelişimine neden olabiliyor. Bir benzetme yapacak olursak; ince bir tüpten balın akışı mı basittir yoksa suyun akışı mı?” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Peker, beden ısısının 40 derecenin üzerine çıkmasının ise “sıcak çarpması” olarak tanımlanabileceğini aktararak, şunları kaydoldu:

“Bu gibi gidişatta hasta süratlice sağlık kurumuna alınmalı, akışkan yardımı verilmeli ve beden ısısı düşürülmeye çalışılmalıdır. Uzun vakit bu gidişatta kalan birisi beyin dışında ayrıca pek çok uzvun etkilenmesi ile vefata kadar gidebilecek meselelerle karşılaşabilir. Fazla sıcaklar daha öncekinden var olan sistemik problemlerde çoğalışa yol açarak beyin kanamasına da neden olabiliyor. O sebeple özellikle de diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı gibi bilinen kronik hastalığı olanların özellikle çok sıcak etraflardan netlikle sakınması gerekiyor.”

BEYİN KANAMASI, SICAK ÇARPMASINDAN NASIL AYIRT EDİLİR?

Acıbadem Kozyatağı Sağlık Kurumu Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Peker, beyin kanaması ile sıcak çarpmasının üç temel farkını “Beyin kanamasında kafa içi basıncı çoğalır ve öncelikle ani ve şiddetli baş sızısı, bulantı ve kusma belirtileri görülür. Oysa sıcak çarpmasında bu belirtiler yerine yavaş yavaş büyüyen halsizlik, bitkinlik ve konsantrasyon bozukluğu görülür” laflarıyla açıkladı.

Peker, şiddetli baş sızısı ve buna eşlik eden bulantı, kusma, konuşma bozukluğu, denge kaybı, bedenin yarısında anlaşma ve güçsüzlük, kısa süreli de olsa bilinç kaybı ve bayılma gibi gidişatlarda kesinlikle zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiğini kaydoldu.

Beyni besleyen damarlarda tıkanma olmasının ise bu damarın beslediği beyin bölgesini imha edebileceğini belirten Peker, “Damar tıkanıklığının sebebi yüksek tansiyon, diyabet, arterioskleroz gibi gidişatlarda damar duvarının bozulması olabilir. Bazen ise bedenin başka bir yerindeki damar içi bozukluk pıhtı atarak beyin damarını tıkayabilir. Her iki halde de beyin kanamasına benzer bulgular ortaya çıkar. Kanama ile tıkanma arasındaki ayırıcı tanı için acilen tomografi çekilir” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Selçuk Peker, fazla sıcakların bebekler, minik çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar için çok kısa bir vakit içinde bile ciddi tehlike oluşturabildiğine işaret ederek, alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

“Fazla sıcak saatlerde güneş altında kalmamak, bol akışkan harcamak ancak akışkanın kahve ya da hazır meyve suları değil, su ve ayran olarak harcanması, bedene bol gelen pamuklu elbiseler giymek, şapka takmak, kullanılan ilaçlar varsa aksatmamak, ağır egzersiz yapmamak, ağır yemekler yememek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.