BETA GLUKANIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE TESİRLERİ
Cilt Bakımı

BETA GLUKANIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE TESİRLERİ

Beta Glukan, üniteleri glikoz ile temsil edilen uzun zincirli bir polisakkarittir. Tüm iç uzuvlar ve sistemler üzerinde bereketli bir tesire sahip olan, biyolojik olarak etkin maddeleri ifade eder. Bir lif çeşididir, başka bir deyişle bağırsakları arınmaya ve mikroflorasını bayağılaştırmaya takviyeci olur.

Beta Glukan, bazı mantarların, hububatların ve mikroorganizmaların hücrelerinden elde edilir. Bileşiğin kimyevi ve fiziksel özellikleri, kaynağın tabiatına bağlı olarak değişiklik gösterir. Tıp için en büyük biyolojik değer, mantarlardan elde edilen beta glukandır. Hücre duvarlarında, kitin glukan kompleksinde bulunur. Bu polisakkarit bedende ancak emin bir sıcaklıkta etanol ile işlendikten sonra emilir. Ekstraksiyonun bir neticeyi olarak, immün sistemi uyarıcı, antitümör ve radyoprotektif özelliklere sahip, basitçe hazmedilebilir bir beta glukan izomeri oluşur. Buna dayalı preparatlar bir hayli hastalığın rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.

Beta kümeleri, antitümör, immün sistemi uyarıcı, antiviral, antibakteriyel, antifungal, antiparazitik, antioksidan ve radyoprotektif özelliklere sahiptir.

Beta Glukanın En Yaygın Öğrenilen Faydaları

Beta Glukan, güçlü ve hasarsız bir bağışıklık aktivatörüdür. Bağışıklık tepkilerini harekete geçirir, bağışıklık hücrelerinin olgunlaşma oranını artırır, etkinliklerini değiştirir ve yaşam müddetlerini ehemmiyetli miktarda uzatır. Makrofajların çeperlerinde, Beta Glukanın bağlanması için reseptörler sağlanmıştır. Bir polisakkarit bir hücreye bağlandığında aktive olur, patojenleri tanımlar ve onları bedenden uzaklaştırır. Fazla güçlü bir bağışıklık tepkisine neden olabilen, otoimmün hastalıkların ortaya çıkmasıyla dolu öteki immünomodülatör ilaçların aksine, beta glukan bağışıklığı uyarır, ancak fazla etkin immün tepkilere yol açmaz.

Beta Glukan en fazla öğrenilen öteki verimlerinden kimileri şöyle sıralanabilir;

Özgür radikallerin nötralizasyonu

Doku rejenerasyonunun hızlanması

Cilt vaziyetini iyileştirmek

Kolesterol seviyelerini düşürmek

Prebiyotik tesir

Peristaltizmin iyileştirilmesi

Metabolizmanın hızlanması

Kan şekeri seviyelerini düşürmek

Beta Glukan kolesterolü, besinlerden temizletebilir böylece kan dolaşımına emilimini önler ve kan kolesterol seviyelerini düşürür. Netice olarak, kardiyovasküler sistem hastalıkları, koroner atardamar hastalığının gelişimi, kalp krizi ve öteki kalp hastalıkları tehlikeyi azalır.

Beta Glukan, çekum ve sütuna girdiğinde yavaş yavaş polisakkaritlere dönüştürülür ve bu da kalın bağırsağın mikroflorası için bir gıda etrafı vazifeyi görür. Ayrıca lif, yiyeceğin sindirim sistemindeki hareketini süratlendirerek sindirim sürecini iyileştirir. Netice olarak, gastrointestinal sistemin fonksiyonel vaziyeti iyileşir ve bağırsak mikroflorası normalleşir.

Yulaf Beta Glukan

Yulaf beta glukanı şeker hastaları için bırakılmazdır. Kan şekerinin tertip edicisi olarak vazife yapar. Yemekten sonra gelişmesini yavaşlatır ve sonraki düşüşü maniler. Reel şu ki, lifteki beta glukan, gıdaların sindirimi sırasında, içeriğin yenen gıdaların viskozitesinin çoğalması ve dolayısıyla sindirim süreci, karbonhidratların adsorpsiyonu glikozun kana girişi yavaşlaması sebebiyle bir cins jel oluşturmasıdır. Netice olarak, kan şekeri ve insülin salınımında trajik bir çoğalış olmaz, bu da insüline bağlı kronik rahatsızlıkların büyüme tehlikesinin de eksildiği anlamına gelir.

Kozmetolojide, cilt ve saçın vaziyetini iyileştirmek için beta glukanlar kullanılır. Yulaf beta glukan, gençleştirici bir tesir oluşturur ve cildin ihtiyarlamasını önler, ciltte bulunan fibroblastları harekete geçirerek kolajen yapımını uyararak uzun süreli buruşukluk eksiltme tesiri sağlar. Bu sayede buruşukluk ve aşınmanın da önüne geçmiş olur. Bu vaziyet, ihtiyarlamanın önüne geçerek daha parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza takviyeci olur.

Beta glukan, cilde optimum hidrasyon sağlar ve saç şaftındaki nemi meblağ. Yulaftaki yüksek iz element içeriği, çözünür ve çözünmeyen lif, bedeniniz için bir hayli hastalığa karşı harikulade koruma sağlayacaktır. Bu sebeple yulafın, sağlık ve hoşluğun yüzyıllık gizemlerini gizleyen asil bir ürün olduğunu inkar etmek ihtimalsizdir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir