Beslenme Alışkanlığı Hastalık habercisi
Kanser

Beslenme Alışkanlığı Hastalık habercisi

Beslenme Biçiminiz Kanser Tehlikesini Belirliyor

Kanser hastalığında sebeplerinin de, korunma yollarının da başında beslenme geliyor. Yeterli ve balanslı beslenen bireyler kanserden kalp hastalıklarına, bağırsak problemlerinden sindirim sistemi meselelerine kadar birçok hastalıktan korunuyor.

Neolife Tıp Merkezi Uzman Diyetisyeni Lale Özbek, günümüzde en sık yapılan yanılgının çocukları erken yaşta şeker ve türevlerine alıştırmak olduğunu belirtiyor. Sıhhatli beslenmede kilit nokta ise natürel yiyecekler harcamak…

Sebze&Meyve

Günde en az 5 porsiyon harcamak gerekiyor.

Muhtemel olduğunca cetmeden ve pişirmeden harcanırsa alınan vitamin ve mineral oranı çoğalıyor. Çocuklara sebze yeme alışkanlığının ufak yaşta başlatılması ve ailenin çocuklara misal olması öneriliyor.

Yağlar

Fazla yağ tüketimi kanser yaradılışına tesir ediyor.

Fazla tereyağı tüketimine bağlı olarak; lösemi, ağız, özofagus, tiroid, mide, pankreas, endometrium, prostat, kolorektal, testis gibi kanser cinslerinin tehlikesinin çoğaldığı biliniyor.

Fazla mısıryağı tüketimine bağlı olarak; sütun, mide, prostat, pankreas, karaciğer, akciğer gibi kanser cinslerinin tehlikesinin çoğaldığı biliniyor.

Soya yağı; içeriğine soya girmiş tüm mahsuller meme kanseri tehlikesini artırıyor.

Fazlaya kaçmamak kaydıyla hakiki sızma zeytinyağı kullanılması öneriliyor.

Etler

Sıhhatli bir yaşam için et tüketiminde fazlaya kaçılmasını önermediklerini belirten Uzman Diyetisyen Lale Özbek, “Özellikle mangal, döner usulü ateşe dolaysız maruz kalan etler; sütun, rektum, endometrium, safrakesesi, karaciğer, mide, akciğer, özofagus, lösemi, prostat gibi kanser cinslerinin tehlikesini artırıyor. Günde takribî 100 gr et harcanmasını, bir öğünde et harcanıyorsa değişik öğünde sebze harcanmasını öneriyoruz. Şarküteri mahsulleri ise içeriğindeki sodyum nitrat sebebiyle mide kanserini tetikliyor. Seyrek yenilse bile yanında portakal suyu ya da hakikat limon bunalmış bir salata yemek bu yiyeceklerdeki hasarlı maddelerin emilimini eksiltiyor” diyor.

Kuru Baklagiller

Bitkisel protein kaynağı olduğu için kolesterolü yükseltmeyen kuru baklagiller, bağırsakları çalıştırıyor, kan şekerini dengeliyor.

Mucize Besinler Balık Ve Sebze&Meyve

Birçok şahıs zayıflamak, sıhhatli olmak ya da kanserden korunmak için mucize besinler arıyor. Uzman Diyetisyen Lale Özbek, mucize olarak nitelendirilebilecek besinlerin balık, sebze ve meyveler olduğunu vurguluyor. Omega 3 gereksiniminin karşılanması için herkesin haftada 400 gr ızgara ya da buğulama derin su balığı yemesini; günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze harcamasını öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.