Diyet

Besin öğesi kayıpları

Öncelikle bütün meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesine dikkat edilmelidir. Zira mevsiminde tüketilen besinlerin besin kıymetleri daha yüksektir birebir vakitte ekonomiktir.

Sebzeler doğrandıktan sonra değil doğranmadan yıkanmalıdır.

Vitamin ve mineral kaybını önlemek için sebze-meyveler evvel ayıklanmalı, akan su altında yıkanmalı ve pişirmeye yakın doğranmalı. Doğrandıktan sonra uzun müddet bekletilmemelidir.

Zerzevat yemekleri az suyla pişirilmelidir. Bilhassa buharda pişirme yolu tercih edilmelidir.

Vitamin kayıplarını önlemek için yüksek ateşte pişirilmemelidir.

Sebzelerin rengini korumak için eklenen ve kurubaklagillerin de kolay pişmesini sağlayan sodanın eklenmesi vitamin kayıplarına neden olmaktadır.

Makarnayı çok suda haşlayarak değil az suyla çektirerek pişirilmelidir. Haşlama suyunun dökülmesi bilhassa B kümesi vitamin kayıplarına neden olmaktadır.

Yoğurdun suyunun dökülmesi de vitamin kayıplarına sebep olur. Yoğurdun suyunu dökmek yerine çorba, ekmek, pasta üretiminde kullanabilirsiniz.

Sütlü tatlı üretiminde şeker ateşten indikten sonra eklenmelidir. Pişirken eklemek protein kaybına neden olmaktadır.

Tuzlar cam kavanozda değil koyu renkli kavanozlarda, güneş almayan kuru yerlerde saklanmalıdır. Tuzların güneşe aruz kalması iyot kayıplarına neden olmaktadır ve tuz eklemesi yemek ateşten indirilirken yapılmalıdır.

Izgarada et pişirirken direkt ateşle temasından kaçınılmalı ve ortada ara olmalıdır. Etin pişerken suyunun damlamasıyla da vitamin kayıpları olmaktadır.

Kabuklarıyla yenebilen meyveler yeterlice yıkandıktan sonra kabuklarıyla yenmelidir.

Sebzeler yıkanırken uzun müddet suda bekletilmemelidir.

Tercihen yemek pişirmeye yakın ayıklanıp, yıkanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir