Berişici Göz Hastalığına Dikkat !
Genel Sağlık

Berişici Göz Hastalığına Dikkat !

Çocuklarda sık görülen ve son derece berişici olan Bakteriel Konjonktivit mutlaka rehabilitasyon edilmesi gereken bir göz hastalığıdır.Bu yaygın göz meseleyi hakkında Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tanıl Gürsel ehemmiyetli balakalar verdi.

Konjonktivit göz kapaklarınızın ve göz yuvarlağınızın bir kısmını kaplayan transparan çeperin -ki buna konjonktiva denir; cerahat ya da enfeksiyonudur. Sebebi genellikle bakteriel bir enfeksiyon ya da yenidoğan bebeklerde bütün açılmamış olan bir göz yaşı kanalıdır.

Belirtileri:

• Bir ya da her iki gözde birden kızarıklık

• Bir ya da her iki gözde birden kaşıntı

• Bulanık görme ve ışığa karşı hassasiyet

• Bir ya da iki gözde birden batma hissi

• Gece boyunca bir ya da iki gözde birden kabuklanma yapan akıntı.

• Yaşarma

Bakteriel Konjonktivit çoğunlukla kalın sarımsı yeşil renkte bir akıntıya sebep olur ve bir solunum yolu enfeksiyonu ya da boğaz sızısıyla bağlantılı olabilir. Soğuk algınlığı ile bağlantılıdır. Son derece berişici olup çocuklarda daha yaygındır. Gözlerde yoğun şekilde kaşıntı, sulanma ve cerahat; burnumuzda kaşıntı, aksırma ve sulu akıntı oluşabilir. Gözlerinizin akında açık renk kabarcıklara neden olan şişmelerde alana gelebilir.

Ne Zaman Tıbbi Dayanak Alınmalı?

Konjonktivit rahatsız edici bir hastalık olabilir, ama görüşe hasar vermez ve k şekilde ayrıntılı ya da acil rehabilitasyon gerektirmez. Yeniden de işaret ve belirtiler başladıktan iki hafta boyunca Konjonktivit hala berişici olabildiği için, erken teşhis ve rehabilitasyon ehemmiyetlidir. Konjonktivit ara gizeme yetişkin ve çocuklarda erken rehabilitasyonu daha da ehemmiyetli kılan, kornea komplikasyonlarına neden olabilir.

Önlem:

Ellerinizi göze sürmeyin, sık sık ellerinizi yıkayın, havlu ve yıkanma bezlerinizi her gün değiştirin, başkaları ile paylaşmayın. Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin, başkalarına ait göz makyaj malzemelerini kullanmayın, kontakt lenslerinizin hijyenine dikkat edin. Şayet çocuğunuzda bir enfeksiyon varsa, öbür çocuklarla yakın temas içine girmesine mani olmaya çalışın.

Rehabilitasyon:

Bakteriel Konjonktivit’te doktorunuzun önereceği antibiyotikli göz damlaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.