Benler Cilt Kanserinin Habercisi mi?
Cilt Bakımı

Benler Cilt Kanserinin Habercisi mi?

Cilde rengini veren melanin maddesi, melanosit ismi verilen hücreler tarafından üretilir. Bu hücreler ciltte denk biçimde parçalar ve tenimize rengini verir. Ancak kimi zaman, sebebi bilinmeyen bir biçimde melanosit hücreleri bir küme oluşturacak biçimde bir araya gelir ve ortaya koyu renkli benler çıkar.

Ciltte çıkan bu benler bazen insan yaşamını riske sokarak cilt kanserine neden olabilir. Cilt kanserini önlemek için ise, Foto Finder Digital Dermatoskopi aygıtıyla çıkarılan ben nevus haritası sayesinde erken teşhis ve rehabilitasyon sağlanabilir.


Yüksek teknolojinin sağladığı ihtimaller sayesinde benlerde, gözle tetkikin tespit etemediği ayrıntılar saptanabiliyor ve dijital dermatoskopi ile doğru teşhis oranları çoğaldırılıyor. YDÜ Sağlık Kurumu, Cildiye Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Aslı Kaptanoğlu‘nun yaptığı açıklamaya göre; “Tüm beden ben haritası”yla, bedendeki bütüm benlerin yüksek nitelikte görüntülerinin kaydedilebildiğini ve zaman içinde yeni büyüyen benler veya mevcut benlerde olan farklılıkları saptayabildiklerini belirtiyor.

Dermatoskop takviyesiyle pigmentli lezyonların 30 kat büyütülebildiğini ve bilgisayar sayesinde bu benlerin, bazı kriterler ve matematiksel tahlillerle değerlendiğini belirten Kaptanoğlu; dijital dermatoskopla saptanabilen ve saklanabilen ben haritalarındaki farklılıkların periyodik olarak takip edilmesinin de büyük ehemmiyet taşıdığını vurguluyor.

 

Benlerde asimetri, hudut kumpassızlığı, benin birden çok renk kapsaması, belirgin büyüme, iltihabi tepkin ya da kanama cilt kanseri belirtisi olabilirken; farklı görünümlü, süratli büyüyen, pigmentte bir lezyonun tespit etilmesi gidişatında da acilen bir cildiye uzmanına başvurulması gerekiyor.

Sarih derili, sarih renk gözlü, kızıl-sarı saçlı veya basitlikle güneş yanığı gelişebilen ten tipine sahip bireyler, uzun vakit veya aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruz kalmış bireyler, ailesinde ten kanseri ‘malign melanom’ olan bireyler, anormal atipik görünümlü displastik nevüsü olan bireyler  ve doğumsal çok rakamda benleri olan bireyler otomatik olarak cilt kanseri gelişimi açısından tehlike grubunda yer alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir