Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Oluşur?
Diğer Hastalıklar

Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Oluşur?

Bel Fıtığı Nedir?

İnsan omurgası gövdenin dik durmasını sağlar. “Omurga sütunu” omurlar, diskler ve bağlardan oluşur. Omurların ortasında yer alan bir kemik kanalda ise omurilik bulunur. Ayrıca iki omurun yanlarındaki deliklerden, kalın elektrik kabloları gibi asap kökleri çıkar. Bu asaplar, ayrı ayrı beden bölgelerine giderek buraların duyusunu ve hareketini sağlar.

Bacak sızısı ile birlikte oluşan bel sızılarının en sık tesadüfülen sebebi bel fıtığıdır.

“Disk”, sert ve sabit bir lif demeti ile çevrilidir. Diskin ortasında ise yumuşak ve pelte kıvamında bir çekirdek kısım vardır. Diskin vazifeyi frenleyici bir yastıkçık gibidir.

Omurga, otomobillerin amortisörlerine benzetilebilir. Omurilik ve asabı ezici sarsıntılardan korur. Ancak ihtiyarlama ile yumuşaklığını yitiren disk, frenleyici yastıkçık vazifesini zamanla kaybeder. Bunun neticesinde diski çevreleyen sert lif demeti yırtılabilir. Ortasındaki peltemsi fakat artık sertleşmiş çekirdek dışarı kaçabilir ve asap köklerinden biltihaba bası yapar. Buna Bel Fıtığı disk hernisi denir. Asaba olan bası, bacağa dek vuran şiddetli sızılara Siyatalji ve bel sızısına neden olur.

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?

Omurgayı araştırdığımızda, omurganın içine olabilecek en müthiş koruma sisteminin yerleştirildiğini görürüz. Omurgayı oluşturan kemiklerin arasına kıkırdak yapılı birer disk yerleştirilmiştir. Bu diskler otomobil tekerleklerindeki yükü emen amortisörler gibi çalışırlar.

İşte bel fıtığı omurgalar arasında bulunan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı sebebiyle öne doğru kayarak omurilik kılıfından çıkan ve bacağın muhtelif bölgelerine giden asapları sıkıştırmasıyla oluşur. Bazen ani bir zorlama, ağır bir şey kaldırma, ters bir hareket veya belin üşütülmesi bile bel fıtığına neden olabilir. Ancak bel fıtığının en ehemmiyetli sebebi uzun süren stress ve gerginlikler sonrası adalelerdeki fazla gerilmedir.

Uzm.Dr. Kenan Kıbıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir