Psikoloji

Bebeklerde Tekrar Davranışı

Bebekler vakit zaman bir davranışı sıklıkla tekrarlarlar. Durup durup birden o davranışı yapmaya başlarlar. Örneğin; lisan çıkarmak, elini başına vurmak, bir elini havada oynatmak (dans etmek), mama sandalyesine ayaklarını vurmak, ağzından balonlar çıkartmak … üzere. Ailelerden sıklıkla bu türlü sorular almaya başladım; neden yapıyor?

Bunun en değerli nedeni bebeğin bu davranışı pekiştirmesidir. Bir davranışın öğrenilmesindeki en büyük etken başka şahıslar tarafından pekiştirilmesidir.

Pekala bebeğiniz bu davranışları nasıl pekiştirdi? Diyelim ağzından balon çıkarma davranışı olsun, bebeğiniz ağzından balon çıkardığında;

  • Ona güldüyseniz,

  • Bak bak annesi, babası, dedesi .. ne yapıyor? Bak! üzere yansılar verdiyseniz,

  • Dikkatinizi ona yönelttiyseniz,

  • Davranışı tekrarlamaya başlayıp, sizi rahatsız ettiğinde de davranış için bu kez her sefersinde olumsuz reaksiyonlar verdiyseniz; yapma yapma, al bak bununla oyna, bu çocuk niçin daima bu türlü yapıyor üzere.

Bebeğiniz davranışı pekiştirmiştir, sizi güldürmek için, onunla ilgilenmeniz için, dikkat çekmek içinde davranışı tekrarlamaya devam eder. Yukarda ki her davranışınızın ortak noktası; bebeğiniz davranışı yaptığı anda ona bir reaksiyon vermenizdir. Yani bebeğiniz yalnızca onunla irtibata geçmeniz için bu davranışı tekrarlar 🙂

Kimi durumların bunun üzere altında yatan nedenleri çok kolaydır, ve daha fazla bir şey aramaya gerek yoktur. ( Bebeğiniz yalnızca size seslenmeye çalışıyor )

Şayet davranışın tekrar etmesini istemiyorsanız;

Bu kere hiç reaksiyon vermemeyi deneyebilirsiniz, bebeğiniz davranışı devam ettirdiğinde sizde o an da ne yapıyorsanız onu yapmaya devam edin, bu türlü böyle öğrendiği davranış sönecek ve tekrarlamayacaktır.

Şayet bebeğinizin tekrarladığı davranışlar ona ziyan vermiyorsa; bırakın devam etsin. Ellerini sallasın, ağzından balonlar çıkarsın, vursun bacaklarını mama sandalyesine, dans etsin… Sizde o anın tadını çıkarın. Bu vakitlerine geri gelmeyecek bir kere bebek oluyor, sizde bir sefer onun bebekliğine şahit oluyorsunuz. Günden güne büyüyen, değişen bebeğinize kaptırın kendinizi yalnızca gülün eğlenin birlikte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir