B12 VİTAMİNİ NEDİR? KİMLER NASIL KULLANMALIDIR?
Bağışıklık Sistemi

B12 VİTAMİNİ NEDİR? KİMLER NASIL KULLANMALIDIR?

B12 vitamini, B vitamini grubunun 8 vitaminden bkocamandır ve bedenin özel olarak depoladığı tek vitamindir. Karaciğerimiz, gerektiğinde karşılama etmek için birkaç aydan birkaç seneye kadar büyük ölçüde vitamini ambarlar. Bu sebeple, düşük B12 vitamini kaynağı veya sindirim sisteminde emilim bozukluğu ancak bir zaman sonra fark edilir hale kazanç. Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, muhtelif metabolik işlevlere sahiptir. Düşük homosistein seviyelerinin korunmasına dayanakçı olarak kalbi ve kan damarlarını korur.

B12 Vitamininin Asap Sisteminin İşleyişine Katkısı

B12 vitamini, asap sisteminde ehemmiyetli bir rol oynar. Asapları gözeten ve asap beslemelerinin, başka bir deyişle sevk edilmesi gereken balakaların doğru ve faydalı bir biçimde iletilmesini sağlayan asap kılıflarının miyelin kılıfı olarak da bilinir yenilenmesi ve yine yaradılışından sorumludur.

Dokunma ve motor işlevden mesul olan asaplarımızın bu “yalıtımı” ehemmiyetlidir, ancak her şeyden evvel merkezi asap sistemimiz için yeri doldurulamaz. Ayrıca B12 vitamini beynimizin işleyişini, dolayısıyla likenimizi, ruh halimizi ve ruh halimizi hakimiyet eden nörotransmiterler ve hormonlar gibi ehemmiyetli haberci maddelerin birleşiminde misyon alır.

B12 Vitamini Yetersizliği İçin Kimler Tehlike Altındadır? B12 Vitamini Yetersizliğinin Nedenleri

Bebekler ve çocuklar gelişim çağları sebebiyle aşırıca B12 vitaminine ihtiyaç dinlemektedirler. Özenli ebeveynler tarafından yeterli ölçüde sağlanan B12 vitamini onlara sıhhatli hayatın esasını sunacaktır.

Özellikle yaşlılar ve vejetaryenler, B12 vitamini yetersizliğinden etkilenir. Vejetaryenler, hayvansal mahsulleri seçim etmedikleri beslenme biçimleri sebebiyle yeterli B12 vitamini almama tehlikeyi altındayken, yaşlı erişkinler genellikle B vitamini emilim bozukluğundan mustariptir, ancak bazen perhiz kısıtlamaları da yaygın bir biçimde görülebilir.

Diyabet, böbrek yetmezliği veya demans gibi kronik rahatsızlıkları olan bireylerde genellikle faal bileşenlerin ve uzun bir zaman boyunca alınan ilaçların yan tesirleri sebebiyle B12 malabsorpsiyonu vardır ve noksanlık tehlikeyi altındadır.

Özellikle ihtiyarladıkça, bu etmenlerden birkaçı B12 vitamini yetersizliği tehlikesini artırmaktadır. Genç Avrupalıların yalnızca takribî % 2-5’i B12 vitamini yetersizliğinden mustaripken, 65 yaşın üzerindeki bireylerin% 10-30’una B12 vitamini yetersizliği teşhisi konuyor. Sebebi ne olursa olsun, B12 vitamini yetersizliği çok geç tespit edilirse, asap zararı genellikle onarılamaz boyutlarda görülebilmektedir.

B12 Vitamini Yetersizliğinin Nörolojik Semptomları Nelerdir?

B12 vitamini yetersizliğinin ilk belirtileri: spesifik olmayan enerji yetersizliği, bacaklarda anlaşma biçiminde ortaya çıkmaktadır. Omurilikteki makûs işleyen asaplar genellikle ilk başta alt ekstremitelerde bacaklarda yanma ve anlaşma gibi hislere neden olur. Zira beyin ve hormonlar da B12 vitamini noksanlığını tesirler ve ayrıca konsantrasyon, cılız hafıza ve bunalım ile alakalı meselelere neden olabilir.

Tespit Edilemeyen Bir B12 Vitamini Yetersizliğinin Ciddi Neticeleri Olabilir

B12 vitamini yetersizliği uzun zaman tespit edilmezse demans ve şizofreniye kadar ilerleyebilen ciddi nörolojik ve nöropsikiyatrik vaziyetlerin ortaya çıkması mümkündür. Ek olarak, ciddi fiziksel sınırlamalar paraplejiye neden olur ve B12 vitamini yetersizliğinden kaynaklanabilir.

Arıza erken tespit edilirse, bazı zararlar önlenebilir. Ancak B12 vitamini yetersizliğinin tesirleri çok fazla ilerlediyse asap zararı karşılama edilemez. Bu sebeple eksik ölçüde B12 vitamini ciddiye alınmalı ve engellenmelidir.

B12 Vitamini Yetersizliği Nasıl Teşhis Edilebilir?

Gıdalarla emilimi sağlandıktan sonra, B12 vitamini kan dolaşımına girer. Bir şahıs tehlike altındaysa veya muhtelif B12 vitamini yetersizliği semptomlarına sahip olduğundan şüpheleniliyorsa, iki düzeyli özel bir kan testi yapılmalıdır. Her iki test de uygun değilse, B12 vitamini yetersizliğinden şüphelenilebilir ve muhtemel olan en kısa müddette hekim reçeteleri ile, uygun biçimde rehabilitasyon edilmelidir.

Tehlike Altındaki Bireyler B12 Vitamini Noksanlığını Önlemeli

B12 vitamini bedenimiz için kritik olmasına karşın, yalnızca oranla ufak bir ölçüye gereksinimimiz var. Sıhhatli erişkinler için önerilen günlük doz 3 mcg’dir Mikrogram. Çocuklar biraz daha az B12 vitaminine lüzum dinlerken, hamile ve emziren bayanların daha aşırısına, başka bir deyişle günde 3,5 ila 4 mikrograma lüzumu vardır.

Dengesiz beslenme sebebiyle çok az B12 vitamini harcama tehlikeyi taşıyan vejetaryenler ve değişikleri, B12 vitamini bilinçli bir perhiz veya belirli bir B12 vitamini desteği yoluyla eksik B12 tedarikini oranla kolay bir biçimde önleyebilir.

B12 Vitamini mikroorganizmalar tarafından birleşimlenir ve neredeyse sadece hayvansal mahsullerde bulunur. Ancak et, balık, yumurta, süt ve süt mahsulleri ehemmiyetli ölçüde vitamin kapsar. Bu sebeple, vejetaryenlere, potansiyel mevcut yetersizlikleri dayanak alarak karşılama etmeleri nasihat edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.