Ayaktaki Siyah Kirler Nasıl Geçer?
Genel Sağlık

Ayaktaki Siyah Kirler Nasıl Geçer?

Ayaktaki siyah kiri geçirme yolları natürel yağlar ile uygulanan usullerin yanında fiziksel efor gerektiren usulleri de barındırır. Bu usullerle ayaktaki siyah kirlerden kurtulmak olası olurken ayak, kirlerin en büyük nedeni olan ölü tenlerden de temizletilmiş olur. Vitamin yetersizliğine bağlı ayak hastalıkları arasında yerini alan siyah kirlerden ayak maskeleri ve ovma gibi usullerle kurtulmak olasıdır.

Ayakta Siyah Kirlerin Nedeni

Ayakta siyah kirlerin oluşmasının sebebi şu biçimde sıralanabilir:

Şeker hastalığı Ölü tenler Ayak tabanı siğilleri Cilt hastalıkları Pabucun ayağa uygun olmaması Cılız kan dolaşımı Güneşe fazla maruz kalma

Bu nedenler arasında dolaşım bozuklukları sebebiyle ortaya çıkan siyah kirlerde kesinlikle hekime görünmek gerekir. Bunun yanında ayak bileğinde kararma da dolaşım bozukluklarının  habercisi olabilirken, uygun kundura kullanmamaktan da kaynaklanabilir.

Ayaktaki Siyah Kirleri Geçirme Yolları

Ayakta bulunan siyah kirler için nedene dayalı bir rehabilitasyon uygulanması doğru olacaktır. Dolaşım bozukluğu varsa bu gidişatın ortadan kalkması, vitamin yetersizliği gidişatında vitamin dayanağı gibi rehabilitasyon usulleri uygulanmalıdır. Özellikle ayak üzerine kahverengi kirler bulunması vitamin yetersizliğine işaret eder.

E vitamini serumunu gece uyumadan evvel ayaklara uygulamak kir meselesini çözecektir. Bunun yanında ponza taşı kullanarak ayağa peeling yapmak, ölü tenlerden temizlemeyi sağlar. Shea yağı da cildi ıslatarak kan dolaşımını tertip ettiğinden, ayağa bu yağ ile masaj yapılması siyah kirleri eksiltir.

Ayak Parmaklarında Kahverengi Kirler İçin Tıklayın !

Ayak bakımı ile ilgili öğrenmedikleriniz Tıklayın !

Hoş ve Bakımlı Ayaklar İçin Teklifler Tıklayın !

Ayak Mantarı Nasıl Geçer, Ne Yapmalı? Tıklayın !

Etiketler

ayak hastalıkları ayak mantarı ayak sıhhati ayaktaki siyah kirler cilt kirleri şeker hastalığı Shea Yağı vitamin yetersizliği vucüt kirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir